BIEGOWNIK WARSZAWSKI. Poznaj piękną Pragę! [odc. 1]

Biegniesz z nami w miasto? Porywamy cię na biegową wyprawę po Warszawie. Poznaj miejską odmianę biegania, biegaj i zwiedzaj, nie popadaj w rutynę. Ruszamy z projektem BIEGOWNIK WARSZAWSKI - niech będzie Twoim inspiratorem i przewodnikiem!

W pierwsza trasę naszego Biegownika Warszawskiego zabieramy Was na piękną, szalenie różnorodną, miejscami zakazaną, brudną, ale z drugiej strony zieloną, rozkwitającą na nowo, a wciąż historyczną, klimatyczną Pragę Północ.

Eh, to moje klimaty! Tu się urodziłam, wychowałam, mieszkałam (z przerwami) prawie 15 lat. Znam chyba każdy zaułek, ale i tak za każdym razem zachwycam się tymi miejscami.

Biegownik Warszawski. Trasa nr 1: Piękna PragaBiegownik Warszawski. Trasa nr 1: Piękna Praga Biegownik Warszawski. Trasa nr 1: Piękna Praga (mat. partnera) Biegownik Warszawski. Trasa nr 1: Piękna Praga (mat. partnera)

Trasa nr 1: Piękna Praga! [długość -10km]

1. Startujemy z Błoni Stadionu Narodowego . Kocham sport, a to chyba najbardziej kojarzące się ze sportem miejsce w Stolicy. Wielu narzekało, że na płycie nie ma bieżni lekkoatletycznej. Za to wokół Narodowego jest wytyczona wspaniała pętla o długości dokładnie 1 km, odmierzona słupkami co 100m. Jak ktoś chce pobiegać tempówki, to jest świetne miejsce. Poza tym jest mnóstwo schodów . Uwielbiam schody :) Podpowiadam kilka pomysłów na trening siłowy: podbiegi, skipy, żaby, wykroki, czworakowanie. Siła! Poczuj się jak Rocky!

2. Dzika Ścieżka nad Wisłą . Genialne miejsce! Czuję się tam, jakbym była na Mazurach, gdzieś w jakiejś dziczy - na pewno nie w środku wielkiego miasta. Cała Ścieżka ciągnie się od Żerania po Gocław, mierzy prawie 10 km. Kto jej jeszcze nie zna, koniecznie musi nadrobić te zaległości!

3. Zanim wbiegniesz w podwórka prawdziwie Starej Pragi, miniesz Nove Kino Praha (zwróćcie uwagę na płaskorzeźby 12 znanych polskich aktorów na elewacji budynku) i pomnik Kapeli Warszawskiej . Charakterystyczne miejsce, mnie osobiście estetyka tych pomnikowych grajków nie powala, ale patent z możliwością "zamówienia piosenki" już tak. Na bębnie jednego z muzykantów jest tabliczka z listą warszawskich szlagierów i numerem telefonu, pod który należy wysłać SMSa. Wysyłasz i pomnik zaczyna grać.

Potem przebiegniesz też przez Targową, miniesz II linię Metra (czekałam na nią całe dzieciństwo! Zmieniła życie Prażan. Praga stała się jeszcze bliżej centrum) i Cerkiew św. Marii Magdaleny. Wiesz, że to główna cerkiew Kościowa Prawosławnego w Polsce? Ma przepiękne wnętrze. Jak będziesz tu kiedyś w niebiegowych ciuchach, zachęcam do wstąpienia na chwilę do środka.

4. Ulice: Mała, Środkowa, Konopacka, Stalowa - ciężko je opisać, trzeba tu wbiec, poczuć zapachy, zobaczyć te kamienice ze śladami kul z II wojny światowej, współczesne murale, zawieszonych w czasoprzestrzeni ludzi. To tutaj Polański kręcił "Pianistę" . To tu mama zabraniała mi chodzić w dzieciństwie ;) Nie ma drugiego takiego miejsca w Warszawie.

5. Na ulicy Namysłowskiej są baseny i genialny bazarek, a których możesz kupisz dosłownie wszystko. Z dzieciństwa pamiętam przede wszystkim wielkie ziemiste boisko, na którym w całymi dniami graliśmy w piłkę z moimi braćmi. I wielką topolę. W latach 40-50. XX w. stało tu jedno z najcięższych więzień NKWD, tzw. Toledo , znane z okrutnych tortur. Na dziedzińcu wiezienia stała topola. Dziś ostał się już tylko konar tego drzewa.

6. Ogródek Jordanowski na ul. Darwina to świetne miejsce na chwilę rozciągania i ćwiczeń na tartanie . I potem długa prosta, obiegasz ZOO i z powrotem lądujesz na Dzikiej Ścieżce.

Miłego biegania i odkrywania!

Biegownik Warszawski #biegajpoznawaj #bemorehuman #reebok #getpumped (fot. Chris Cardoza)

Co to jest BIEGOWNIK WARSZAWSKI?

Biegownik Warszawski to projekt, w którym różne osobowości, przyjaciele marki Reebok, pokazują warszawskie trasy biegowe. Kilka odmiennych, subiektywnych spojrzeń na biegową Warszawę, a każde z nich odpowiada charakterowi danego bohatera.

W cyklu: Olga Frycz i artystyczne Powiśle, raperski - biegowy Ursynów z perspektywy Łukasza Stasiaka (Alkopoligamia), nowoczesna, wielkomiejska Warszawa z perspektywy Centrum i Rafała Jonkisza, a także studencka część Śródmieścia (Nowy Świat, Kopernika) - w ujęciu trenerów "Gorilas Run Warsaw" ( grupa biegowa z Akademii Gorila ), z którymi można trenować w każdą sobotę o 10:00.

Biegownik Warszawski to również praktyczny przewodnik dla każdego biegacza w Warszawie - ciekawe trasy od 5 do 10 km.