Fartlek, czyli czym jest zabawa biegowa? [WIDEO]

Pewnie dla większości z Was ta intrygująco brzmiąca nazwa niewiele mówi? Spokojnie, to tylko rodzaj popularnej jednostki treningowej. Fartlek to w wolnym tłumaczeniu "zabawa prędkością" i rzeczywiście sam trening jest doskonałym odzwierciedleniem tych słów.

Nazwa Fartlek wywodzi się z Szwecji, gdzie Gosta Holmer na przekór metodologii treningowych rodem ze Stanów Zjednoczonych postanowił zrobić coś odmiennego. Coś co będzie dopasowane do jego biegaczy i przyniesie zdecydowanie lepszy efekt treningowy - i wymyślił trening polegający na częstej zmianie intensywności, bez zakładania z góry wyraźnej struktury.

Pewnie Gosta nie zakładał, że jego metoda odniesie taki sukces. Dziś biegacze traktują Fartlek jako element rutyny treningowej, a same zajęcia cieszą się olbrzymim powodzeniem, niezależnie od poziomu zaawansowania biegacza.

NA CZYM POLEGA TRENING INTERWAŁOWY [WIDEO]

Fartlek z racji tego, że nazywany jest zabawą biegową, powinien być wykonywany w odcinkach na różnym tempie - raz szybko, raz wolno. Kluczem do sukcesu w treningu są niejednostajne odcinki, które stanowią "zaskoczenie", czyli nowy bodziec dla naszego organizmu. Jednocześnie dajemy naszej głowie nieco wytchnienia od usystematyzowanych jednostek z wyznaczonym tempem typu interwały czy trening tempowy.

Poniżej przykład jak taki trening może wyglądać:

- 10 minut rozgrzewki

- Powtórz 6 razy: mocny bieg przez 3 minuty + 1 minuta odpoczynku w truchcie

- 10 minut schłodzenia w truchcie

Powyższy przykład to jedynie luźna sugestia, w końcu esencją Fartleku jest to, że mamy pełną swobodę biegu i to my decydujemy, kiedy biegniemy wolniej, a kiedy szybciej. Alternatywna jednostka może polegać więc na podejmowaniu spontanicznych decyzji o długości i intensywności najbliższego odcinka np. do najbliższego drzewa bardzo szybko, potem trucht do uspokojenia oddechu, znowu szybko aż dogonię biegacza przede mną, znowu odpoczynek w truchcie, i tak dalej.

SIŁA BIEGOWA. JAK TRENOWAĆ PODBIEGI? [WIDEO]

Jeżeli zaczynacie swoją przygodę z bieganiem i nie do końca wiecie jak się za to zabrać, polecamy plany treningowe Motivato , dzięki którym dopracujecie swoją formę z indywidualnym planem treningowym uszytym na miarę. Powodzenia!

Po więcej porad, dotyczących tego oraz innych środków treningowych zapraszamy na stronę www.motivato.pl , gdzie profesjonalni trenerzy zajmą się ułożeniem indywidualnego planu treningowego dla Ciebie.