Na czym polega trening interwałowy? [WIDEO]

Jeżeli zależy Ci na efektywnym treningu, który pobudzi Twoje mięśnie do intensywnej pracy i pomoże nabrać szybkości, to postaw na interwały.

Co nam daje ten rodzaj treningu? Przede wszystkim dzięki interwałom zwiększysz swoją maksymalną wydolność tlenową. Oznacza, to, że poprawisz swoje osiągi oraz będziesz mógł biegać dłużej, szybciej i mniej się będziesz przy tym męczył. Brzmi rewelacyjnie? Sprawdź, co należy robić, aby poprawnie wykonywać to ćwiczenie.

INTENSYWNOŚĆ TRENINGU: INTERWAŁY I RYTMY

Interwały to szybkie pokonywanie wyznaczonych odcinków, przemieszane z niepełnym odpoczynkiem w postaci truchtu lub marszu. Wszystko wydawałoby się proste, gdyby nie fakt, że przerwy muszą być krótsze niż same szybkie odcinki. Np. jeśli biegniemy 400 metrów szybko i zajmuje nam to 2 minuty, to powinniśmy zrobić przerwę trwającą około 1 minuty. Jak można się domyślić, podczas wykonywania interwałów "odpoczynek" to kwestia umowna, zresztą wyobraźcie sobie odpoczynek po biegu w granicach swoich maksymalnych możliwości. W zależności od długości bieganych odcinków, robimy odpowiednią liczbę serii, np. 8 x 400 m z przerwą 1 min w truchcie.

InterwałyInterwały Fot. Wojciech Surdziel / AG Fot. Wojciech Surdziel / AG

Konkretne założenia do treningu interwałowego warto zaplanować, uwzględniając zwłaszcza cele jakie sobie stawiamy, poziom wytrenowania i moment cyklu treningowego, w którym się znajdujemy. Jeżeli potrzebujecie pomocy w dobraniu odpowiedniej rozpiski dla siebie, w ramach planu treningowego Motivato możecie sprawdzić treningi z rozpisanym już konkretnym tempem i dystansem.

Na koniec jeszcze kilka przydatnych wskazówek: Interwały powinny być wykonywane maksymalnie na 80 proc. twojego tętna maksymalnego.

- Pojedynczy odcinek nie powinien trwać dłużej niż 5 minut

- Przed treningiem interwałowym niezwykle ważna jest porządna rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganiu po biegu. Twój organizm z pewnością Ci to wynagrodzi

Po więcej porad, dotyczących tego oraz innych środków treningowych zapraszamy was na stronę www.motivato.pl , gdzie profesjonalni trenerzy zajmą się ułożeniem indywidualnego planu treningowego dla Ciebie.