Trail running, czyli 10 powodów, dla których warto biegać w terenie

Bieganie w terenie przynosi sporo korzyści. Warto szukać nowych bodźców i rozwijać się na różnych płaszczyznach. To co wypracujesz w lesie, zaprocentuje na asfalcie podczas zawodów. Sprawdź, jakie korzyści przynosi trening w terenie.

1. Naturalna siła biegowa

Biegacze amatorzy coraz częściej włączają do swojego planu treningowego tradycyjne ćwiczenia siły biegowej , takie jak skipy, wieloskoki, wypady, przysiady. Podstawowy problem jest jednak taki, że ćwiczenia te powinny być wykonywane poprawnie technicznie, a więc najlepiej pod okiem trenera. Wykonywanie tych ćwiczeń niepoprawnie lub nie do końca rozumiejąc, o co w nich chodzi nie przyniesie korzyści, a raczej frustrację, że trening nie przynosi rezultatu. W najgorszym przypadku niepoprawne wykonywanie ćwiczeń siły biegowej może doprowadzić do kontuzji . Bieganie w urozmaiconym terenie naturalnie poprawia siłę nóg i nie wymaga wprawionego oka trenera.

2. Koordynacja, dynamika, szybkość

Trening w górach, czy w urozmaiconym terenie wymaga od nas więcej wysiłku. Nasze ciało musi pracować intensywniej. Musimy być bardziej skupieni na każdym kroku. Zbiegi i pojawiające się przeszkody zmuszają nas do podskoków, przyspieszeń , zwrotów. To wszystko poprawia naszą dynamikę, szybkość i koordynację. Lepiej "czujemy" swoje ciało. Intensywniej pracują też nasze stopy. Stawiając nogi w różnych płaszczyznach wzmacniamy ścięgna i mięśnie.

3. Sprawność

Bieganie w urozmaiconym terenie to pobudzanie i praca mięśni niewykorzystywanych (a na pewno nie w takim samym stopniu) podczas treningu na płaskim terenie, asfalcie . Tym samym rozwijamy zaniedbane partie mięśni, pracujemy nad naszą ogólną sprawnością. Mięśnie stają się też bardziej elastyczne, a my mniej podatni na kontuzje.

4. Wytrzymałość

Bieganie w górach to bieganie tlenowe. Pracujemy nie tylko nad dynamiką i szybkością, ale także (a może przede wszystkim) nad wytrzymałością. A wiadomo - ta jest dla amatorów z zacięciem maratońskim nieoceniona!

5. Urozmaicenie

Wymienione wartości treningowe składają się na urozmaicenie naszego biegania. Ma to znaczenie zarówno pod względem treningowym - nowe bodźce działają lepiej niż stale powtarzane elementy treningowe, ale także mentalnym. Rutyna w treningu bywa powodem spadku motywacji i chęci do biegania. Dodając trening crossowy do naszego planu treningowego czy wyjeżdżając w góry, by potrenować wprowadzimy nieco świeżości w nasze bieganie.

Bieganie w terenieBieganie w terenie fot.: Adrian Kwiatkowski fot.: Adrian Kwiatkowski

6. Bieg w zmiennym tempie

Urozmaicony teren w naturalny sposób wymusza zmienność tempa biegu. Zwalniamy na podbiegach, żeby swobodnie przyspieszyć gdy zbiegamy. Trudno utrzymać stałą prędkość kiedy na drodze spotykamy różnego rodzaju przeszkody, a trasa nie jest płaska jak stół. Organizm jest pobudzany do wzmożonego wysiłku, a czas treningu mija zdecydowanie szybciej. Dzięki temu, łatwiej poradzimy sobie ze zmiennością tempa na zawodach.

7. Kalorie

To może być duży motywator! Biegając pod górę spalasz nawet o 40 procent więcej kalorii. Taki trening jest bardziej wymagający, uruchamia większe partie mięśni, a zatem potrzebujemy więcej energii do jego wykonania i spalamy mnóstwo kalorii !

8. Głowa

Trening górski czy crossowy to również praca nad psychiką . Nierzadko bieganie w górach wymaga wysiłku, jakiego się po sobie nie spodziewaliśmy. Wtedy dużą rolę odgrywa głowa. Po takim treningu czujemy się mocniejsi i bardziej pewni siebie podczas każdych zawodów!

9. Widoki

Większość biegaczy kocha obcowanie z przyrodą! Nic w tym dziwnego. Trening w górach to zwyczajnie możliwość poznania nowych terenów i spędzenie czasu na łonie natury. Zapach lasu, drzew dział kojąco na nasze samopoczucie. Poza tym las to możliwość kreowania nowych, własnych tras i pętelek.

10. Trening z dala od samochodów

Podczas treningu w lesie, czy górskich ścieżkach możemy odetchnąć od zgiełku i zanieczyszczonego powietrza. Nie musimy martwić się ruch uliczny, czerwone światło na przejściu dla pieszych i twardej nawierzchni. Tu znajdziesz ciszę i spokój.

***

Zagłębiając się w trening górski można wymienić kolejne zalety. Te wymienione są dość oczywistymi. Z drugiej strony znajdą się też zapewne przeciwnicy takiego treningu. I dobrze - jesteśmy różni i niech tak zostanie! Jeśli jednak zastanawiasz się, co zmienić w swoim treningu, by robić postępy albo jak połączyć wakacje z treningiem - może ten tekst zainspiruje Cię do spróbowania biegania w terenie, na górskich szlakach, a nawet bezdrożach. Warto!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.