Najczęstsze błędy zaawansowanych biegaczy

Nie tylko niedoświadczeni biegacze popełniają błędy. Czasami drobne niedopatrzenie może zniweczyć miesiące przygotowań. Jak tego uniknąć, radzi wybitny długodystansowiec, chodziarz Grzegorz Sudoł.

Wskazówki, kierowane są do tych, którzy biegają i lubią się przy tym zmęczyć. Nawet zaawansowanym biegaczom, fanom długich dystansów często brakuje wiedzy, doświadczenia czy pokory. Poniższe uwagi pozwolą Wam z większą pewnością siebie i wiarą w powodzenie osiągnąć sukces!

1.ZNAJDŹ CZAS NA ODPOCZYNEK

Chęć wytrenowania czegoś w ostatnim tygodniu przed półmaratonem,  maratonem, ultramaratonem czy choćby biegiem na długim dystansie na nartach - nie jest dobrym pomysłem. Ten okres należy poświęcić na maksymalną kumulację energii. Powinniśmy wówczas zmniejszyć liczbę treningów oraz czas ich trwania. Stojąc na starcie, nie możemy mieć uczucia zmęczenia czy ospałości. Dwa lub trzy dni odpoczynku przed biegiem nie przekreślą długotrwałych przygotowań. Powinniśmy ćwiczyć tak, aby wysiłek nie pozwalał na zmęczenie.

2. NIE WPROWADZAJ ZMIAN DO STAŁEGO PLANU TRENINGOWEGO

W ostatnich dwóch tygodniach przed biegiem nie należy wprowadzać żadnych ćwiczeń czy treningów, które nigdy wcześniej nie były przez nas wykonywane. Mowa choćby o elementach szybkościowych, siłowych czy o stabilizacji. Wszelkie wprowadzane przez nas nowości mogą zostać odebrane przez nasz organizm w różny, nieprzewidziany sposób. Miejmy na uwadze, że sami możemy sobie wówczas zaszkodzić. Trzymajcie się sprawdzonych metod, które znacie, które powodują u Was pewność siebie i odpowiednie samopoczucie.

3. ZMARTWIENIA ZOSTAW W DOMU

Startujecie w zawodach? - czujcie się jakbyście ruszali na wojnę, załatwiając i zostawiając za sobą wszelkie sprawy. Spokój i komfort psychiczny są równie ważne, co przygotowanie fizyczne. Stres jest Waszym największym przeciwnikiem. Jeśli głowa zostanie przy problemach, pracy weekendowej a nie przy bieganiu, nie osiągnięcie zadowalającego Was wyniku.

4. PLANUJ

Kolejnym problemem, jaki często niweczy wysiłek włożony w przygotowania, jest nieodpowiednia logistyka - a raczej jej brak. Zastanów się nad tym, jak będzie wyglądać Twoja podróż, ile będzie trwać, czy spędzisz ostatnią dobę przed startem w samolocie, pociągu czy pokoju hotelowym. Niejednokrotnie inwestujemy w trenera personalnego, w odżywki , sprzęt i poświęcamy mnóstwo czasu na trening. Ale czy zwracamy uwagę na to, co i gdzie zjemy przed zawodami? Czy dostarczamy odpowiedniego odpoczynku, snu? Powinniśmy o to zadbać wcześniej.

Warto sprawdzić swoje możliwości na krótszych dystansach lub na kluczowych treningach, by mieć świadomość aktualnej formy. Pamiętajcie, że wiara we własne siły i w sukces,  połączone z tym co wytrenowaliście, pozwolą Wam nabrać pewności, że podołacie wyzwaniu i będziecie mieć satysfakcję z tego co robicie!

Copyright © Agora SA