Co zrobić, by ciężki trening przyniósł zamierzone efekty? Oprócz godzin spędzonych na trasach biegowych, siłowni, rowerze czy basenie, trzeba uważać na to, co się robi PO treningu, czyli o: dobrej diecie, odpowiedniej ilości snu, rozciąganiu i relaksie. Dlatego, zamiast po treningu gnać do domu, daj sobie chwilę na przyspieszenie regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym.
Zwolnij obroty
Zauważyłeś, że sprinterzy czy inni sportowcy nie zatrzymują się nagle po przekroczeniu mety, tylko stopniowo zwalniają obroty? Zrób podobnie. Skoro przed treningiem rozgrzewasz się po to, by podnieść tętno - tuż po nim zadbaj o to, by stopniowo wróciło do normy. Nie zafundujesz organizmowi szoku i unikniesz problemów z krążeniem.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli biegłeś, potruchtaj jeszcze trochę. Jeśli masz za sobą ciężki trening siłowy, wejdź na chwilę na bieżnię lub powiosłuj stopniowo zwalniając obroty.
Rozciągnij się
Przed treningiem trzeba rozgrzać mięśnie i stawy - tuż po nim trzeba przynajmniej 10 minut poświęcić na rozciąganie. Stretching sprawi, że mięśnie będą lepiej ukrwione, szybciej się zregenerujesz i tzw. zakwasy będą mniej odczuwalne. Zmaleje też ryzyko ewentualnych kontuzji. Pamiętaj, że rozciąganie musisz wykonać na rozgrzanym mięśniu. Nie odkładaj tego na później. Zrób je od razu po treningu!
Zadbaj o nawodnienie organizmu
W trakcie treningu nie pij zbyt dużo na raz, ale staraj się popijać wodę małymi łyczkami. Kiedy już zakończysz wysiłek, bez obaw sięgnij po wodę i uzupełnij płyny. Jeśli masz za sobą dłuższą formę aktywności, warto pomyśleć o napoju izotonicznym. Wraz z potem wypłukujemy z organizmu nie tylko wodę, ale także sole mineralne. Izotonik pomoże Ci je uzupełnić.
Prysznic dobry na wszystko
Teraz możesz wreszcie wejść pod prysznic i poczuć się jak młody bóg. Prysznic pp trenigu jest dobry nie tylko za względów estetycznych. Chcesz się schłodzić? Chłody prysznic załatwi to w jedną chwilę , istnieje też spora szansa, że dzięki takiej kąpieli nic nie będziecie cię jutro bolało. Warto też wypróbować prysznic naprzemienny - raz zimną, raz ciepłą wodą. Zahartujesz w ten sposób ciało i ujędrnisz skórę. Zimna woda pobudza pracę serca, poprawia krążenie krwi i ukrwienie tkanek, działa bardziej na wewnętrzne narządy naszego organizmu. Natomiast ciepła woda działa na powierzchniowe warstwy, rozluźnia mięśnie i poprawia przepływ krwi przez skórę. Trzeba przy tym pamiętać, żeby ciepły prysznic zaczynać od górnej części ciała i stopniowo kierować się ku dołowi, a zimny prysznic zaczynać od stóp w górę ciała! Prysznic kończcie polewając się chłodną wodą.
Jacuzzi lub masaż
Po kąpieli możesz wejść do jacuzzi albo zafundować sobie masaż. Ciepła woda z bąbelkami dodatkowo rozluźni zmęczone mięśnie. Możesz też delikatnie rozmasować sobie najbardziej napięte mięśnie (np. łydki). Natomiast całościowy masaż możesz zastosować dopiero na ok. 1h po wysiłku. Podobnie jak w przypadku prysznica, za masaż balsamem nawilżającym będzie Ci wdzięczna także Twoja skóra.
Jedz!
Do pełnej regeneracji potrzebujesz dobrego posiłku, który dostarczy ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeszcze w trakcie długotrwałego wysiłku możesz sięgnąć po żele lub batony energetyczne czy suszone owoce (świetnie sprawdzają się rodzynki). Na ok. 30 minut (max. 1 godzinę) po treningu powinieneś zjeść posiłek bogaty w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany. Grillowany indyk z warzywami i brązowym ryżem brzmi jak dobra kolacja? Tak!
facebook.com