Zapytaj eksperta: Jak wrócić do biegania po latach?

Jak zacząć biegać po kilku latach przerwy? Jak powinny wyglądać pierwsze treningi - żeby nie przedobrzyć? Na Wasze pytania odpowiada Maciej Łucyk - ekspert Intersport.

"Chciałbym wrócić do biegania po kilku latach przerwy. W młodości, w czasach licealnych, trenowałem biegi średnie i długie. Potem biegałem już tylko rekreacyjnie. Teraz mam 44 lata i nie chciałbym się zarżnąć pierwszymi treningami. Planuję biegać po lesie choć mam również możliwość korzystania z bieżni tartanowej - co by Pan polecił na początek? Jaki czas/dystans zaplanować na pierwsze treningi? Zamierzam biegać 3 - 4 razy w tygodniu. Dodatkowo amatorsko gram w piłkę nożną (raz w tygodniu) i jeżdżę na rowerze (2 razy w tygodniu po ok. godzinie - dystans ok. 20 km).

Sławek"

Początki biegania są bardzo ważne, przede wszystkim chodzi o to, żeby się nie zniechęcić zbyt ciężkimi treningami i ogólnym zmęczeniem organizmu. Najlepiej zacząć od tzw. marszobiegów. Ich podstawą jest bieg, który po odpowiednim odcinku przechodzi w szybki marsz (tzn. podczas marszu nie pozwalamy organizmowi maksymalnie odpocząć czyli idziemy energicznie pracując ramionami, żeby organizm "nie ostygł"). Na początek proponuję zacząć od 2 minut biegu, następnie 4 minut marszu i tak na przemian. Cały trening powinien trwać od 40 do 60 minut. W miarę wzrostu formy zwiększamy odcinek biegu, a zmniejszamy długość marszu. Docelowo powinniśmy przebiegać swobodnie 40 minut. Tempo biegu łatwo ustalić metodą na tzw. gadułę, czyli biegniemy z taka szybkością, która pozwoli na swobodna rozmowę. Należy oczywiście pamiętać, żeby przekładać siły na zamiary, a nie na odwrót. Mamy czerpać z biegania maksimum przyjemności.

Pozdrawiam, Maciej Łucyk

Przeczytaj również: Zapytaj eksperta: Jak to jest z tym maratonem? Zapytaj eksperta: Co jeść po treningu i podczas maratonu? Zapytaj eksperta: Powrót do biegania po kontuzji Zapytaj eksperta: Czym się różnią startówki od butów naturalnych? Zapytaj eksperta: Jak dużo i jak często biegać? Zapytaj eksperta: Bieżnia mechaniczna Zapytaj eksperta: Bieganie damsko-męskie

Partnerem akcji jest: Logo InterSportLogo InterSport Intersport

Dołącz do nas na Facebooku.