Przygotuj mięśnie do zimowych treningów: ćwiczenia na stoku

Wyjeżdżasz na narty? Przygotuj swoje mięśnie wzmacniając je i rozciągając, by były mniej podatne na kontuzje (przecież nie zależy Ci na tym, żeby mieć przymusową przerwę od biegania, a narty są sportem urazowym). Przedstawiamy zestaw ćwiczeń, mających pobudzić do działania mięśnie, wzmocnić je, zwiększyć ich siłę i wytrzymałość. Program przygotował Jakub Wurzel - manager fitness z klubu fitness Holmes Place w Czechach. Część czwarta: ćwiczenia na stoku.

Jeśli nie wyobrażasz sobie zimy bez jazdy na nartach, zadbaj o to by Twoje mięśnie były mocne, silne, wytrzymałe i rozciągnięte - a tym samym mniej podatne na urazy. Jeśli dobrze się przygotujesz do zimowej jazdy - trening narciarski będzie przyjemną alternatywą dla biegania. W dodatku silne i wytrzymałe mięśnie nie będą cierpieć tak bardzo po pierwszym czy drugim dniu na nartach. W ostatniej części przygotowań do zimowych treningów pokazujemy kilka prostych ćwiczeń rozciągających do wykonania na stoku - tuż przed jazdą i po niej.

Rozciąganie się odgrywa bardzo istotną rolę w przygotowaniach do aktywności sportowej, zatem nie należy o nim zapominać i uaktywniać mięśnie przed atakiem stoku. Takie ćwiczenia pomogą  zmniejszyć ryzyko nadwerężenia mięśni, i innego typu obrażeń.

Ćwiczenie uaktywniające kręgosłup i mięśnie tułowia

Stań w lekkim rozkroku, tak by mieć nogi na szerokości miednicy. Trzymaj swoje kijki narciarskie wyciągnięte przed sobą na wysokości ramion. Obracaj się równomiernie w obie strony. Utrzymuj skrajną pozycję przez około 5 sekund. Miej oczy skierowane na swoje kijki przez cały czas trwania ćwiczenia. Obróć się 15 razy w każdą stronę.

Ćwiczenie pobudzające dolną część ciała

Stań w lekkim rozkroku, tak by mieć nogi na szerokości miednicy. Jedną nogą zrób krok do przodu. Obniżaj kolano drugiej nogi coraz niżej w kierunku ziemi, aż do kąta 90 stopni pomiędzy kolanami. Za każdym razem zmieniaj nogi. Powtórz 15 razy na każdą nogę.

Skręt tułowia w celu pobudzenia górnej części ciała

Stań w lekkim rozkroku i trzymaj kijek narciarski nad swoją głową szeroko rozciągając ramiona. Równomiernie wykonuj skręty tułowia, raz w jedną, raz w drugą stronę, bez nadmiernego wychylania się. Powtórz 15 razy w każdą stronę.

Dynamiczne przysiady dla pobudzenia do wysiłku całego ciała

Stojąc w lekkim rozkroku wykonuj przysiady równomiernie opuszczając biodra. Trzymaj kolana dokładnie nad śródstopiem i wyprostuj plecy. Powtórz 15 razy.

Rozciąganie mięśni górnej części tułowia

Utrzymując równowagę wychyl się do tyłu i umieść swoje dłonie na uchwycie kijka narciarskiego. Opuść biodra, tak, by zwiększyć uczucie rozciągania górnej części tułowia. Utrzymuj naturalnie wygiętą pozycję.

Dobrej zabawy na stoku!

Dołącz do nas na Facebooku.