Jak często zmieniasz pozycję w nocy, śpiąc ? Raczej rzadko, nawet jeśli się kręcisz. Spędzasz długie godziny z przykurczoną ręką, ugiętą jedną nogą , wyprostowaną drugą. Jeśli lubisz spać na brzuchu - głowę masz odwróconą w jedną stronę, skręcone są również całe plecy. A śpisz przecież codziennie utrwalając te dziwne ustawienia ciała.
Przez 365 nocy w roku mięśnie po jednej stronie szyi, pleców czy miednicy spędzają wiele godzin w kompletnie odmiennych położeniach. Czy próbowałeś ułożyć się do snu tak jak lubisz, tylko w lustrzanym odbiciu? Spróbuj - prawdopodobnie okaże się, że taka sama pozycja - tylko na drugą stronę nie będzie już tak wygodna. To z powodu nierównomiernie rozciągniętych i rozwiniętych mięśni po obu stronach Twojego ciała .
SenInny przykład? Jak pracujesz przed komputerem? Siedzisz równo, obie nogi trzymając na podłodze, mając monitor dokładnie przed sobą? A może zdarza Ci się siedzieć z założoną którąś nogą na drugą (czy siedzenie w taki sposób w lustrzanym odbiciu jest tak samo przyjemne czy wybierasz jednak częściej ciągle to samo ustawienie)? Czy Twoja głowa jest cały czas zwrócona w prawą lub lewą stronę, bo tam, na biurku stoi monitor?
Jeszcze inny przykład? Czy zdarza Ci się nosić portfel w tylnej kieszeni spodni? Jak często na nim siedzisz mając jedną stronę miednicy wyżej ? Albo na którym ramieniu nosisz torbę? Gdy prowadzisz samochód - Twoje ciało też pracuje nierównomiernie.
Fot.Agnieszka Sadowska / AGTo co robimy na co dzień przez długie godziny sprawia, że nie jesteśmy równomiernie zbudowani . Praktycznie każdy z nas ma jakieś niedoskonałości w ciele , o wielu z nich nigdy byśmy się nie dowiedzieli, gdybyśmy nie zaczęli biegać, albo uprawiać innego sportu. Bo wielokrotnie powtarzane, monotonne kroki biegowe sprawiają, że te niedoskonałości wychodzą na światło dzienne. Coś nas zaczyna boleć - w kolanie , w plecach. I prawda jest niejednokrotnie taka, że to nie bieganie jest sprawcą tej dolegliwości , a właśnie nasze codzienne aktywności.
Jeśli chcemy cieszyć się bieganiem, zależy nam żeby unikać kontuzji . Istnieją działania profilaktyczne - ćwiczenia, które możemy robić, żeby sprawić by nasze ciało było na nie mniej podatne. Jeśli nasze mięśnie będą bardziej elastyczne i silniejsze, i rozbudowane lub rozciągnięte równomiernie - ryzyko że coś zacznie obcierać, uwierać albo wchodzić w konflikt (przy setkach tysięcy powtarzanych w biegu ruchów) - będzie mniejsze.
Materiały partnerów
zobacz wybrane produkty