Przed Lukasem barierę tę udało się złamać zaledwie czterem uczniom szkół średnich. Pierwszym, tak młodym zawodnikiem, któremu to się udało był Jim Ryun w 1964 roku (3:58.3). Jim był obecny podczas fantastycznego biegu Verzbicasa i zaraz za linią mety uścisnął jego dłoń.
Pierwszym człowiekiem w historii, który przebiegł milę poniżej 4 minut (co wówczas powszechnie uznawano za granicę absolutnie nie do pokonania) był Roger Bannister. Przyniosło mu to ogromną sławę, a światu otworzyło oczy na to, że w sporcie nie ma rzeczy niemożliwych, wszystko jest kwestią psychiki. Po wyczynie Bannistera szybko padły kolejne rekordy.
Lukas Verzbicas 3:59.72: