Niezwyk造 projekt zwyk貫go cz這wieka

We wtorek, 1 czerwca w Gda雟ku startuje projekt ''Biegn dla Kacpra''. To pomysDariusza Szwasta - taty ch這pca, kt鏎y urodzi si bez cz窷ci lewego przedramienia i lewej d這ni.

Tato przebiegnie całą Polskę - z północy na południe. Celem akcji jest pozyskanie środków finansowych na protezę dla Kacpra, która umożliwiłaby mu prawidłowy rozwój fizyczny. Ideę projektu wspierają znani aktorzy, sportowcy, prezenterzy telewizyjni, dziennikarze i politycy: Beata Sadowska, dziennikarka TVP, Edyta Jungowska - aktorka, Marta Kuligowska - dziennikarka TVN24,  Krzysztof Kosedowski - polski bokser, medalista olimpijski, Maciej Kurzajewski - dziennikarz TVP2, Tomasz Lis - dziennikarz telewizyjny, publicysta, Bogusław Mamiński - lekkoatleta, biegacz, Wicemistrz Świata z Helsinek'1983, Maciej Miecznikowski - muzyk, Magdalena Różczka - aktorka.

Bieg rozpocznie się 1 czerwca 2010 r. w Gdańsku o godzinie 12.00 przy ul. Długiej 46/47, w pobliżu budynku Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Natomiast zakończenie projektu będzie miało miejsce 4 lipca w miejscowości Głojsce koło Rzeszowa, gdzie mieszkają dziadkowie chłopca. W tym czasie Dariusz Szwast przebiegnie dystans około 750 km! Na starcie wraz z nim stanie dziennikarka TVP Beata Sadowska. - Kacperku, masz fantastycznego tatę. Wierzę, że tata poruszy serca i portfele, bo bez nich - niestety - czasami się nie da. A może poruszy i nogi, żeby pobiegły z tatą przez Polskę? Ja obiecuję, że stanę na starcie. I gorąco namawiam innych. Gotowi...do biegu... start! - zagrzewa do biegu dziennikarka.

Jak można pomóc

Każdy może pomóc tacie Kacpra poprzez włączenie się do biegu na dowolnym odcinku trasy, zachcenie swoich znajomych, przyjaciół, rodziny. Jednak najważniejsza jest pomoc finansowa, dzięki której rodzice Kacpra będą mogli zapewnić swojemu dziecku odpowiednie leczenie, rehabilitację oraz zakup protez. Kacperkowi i jego rodzicom można pomóc poprzez wpłacenie darowizny na konto Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą''. Numer konta i szczegółowe informacje na http://kacperkowy-skwerek.pl

Trasa biegu

750 km trasa biegu, jaką ma do pokonania Dariusz Szwast, została podzielona na około 30 kilometrowe odcinki, które przez kolejne dni tata Kacpra będzie pokonywał drogami pięciu województw. Po każdym dziesiątym dniu biegu przewidziany jest 48 godzinny odpoczynek na regenerację sił i podleczenie ewentualnych kontuzji. Na trasie do biegnącego taty Kacpra będą mogły dołączać chętne osoby, dodatkowo wspierając ojca w walce o zdrowie jego synka. Mapa planowanego biegu została umieszczona na stronie związanej z podjętą przez rodziców Kacpra inicjatywą www.kacperkowy-skwerek . Swój udział i wsparcie akcji zapowiedzieli polscy dziennikarze i gwiazdy. Tak do przyłączenia się do biega zachęca Leszek Balcerowicz ''Biegajmy dla zdrowia. Wesprzyj Bieg dla Kacpra. To dla jego zdrowia.''

Historia Kacpra

Kacper urodził się w lutym 2009 roku bez części lewego przedramienia i dłoni. Rączka chłopczyka kończy się kilka centymetrów za łokciem. Nieprawidłowe wykształcenie stawu łokciowego sprawia, że przy próbach raczkowania łokieć wygina się w niewłaściwą stronę. Ponadto, u Kacpra zdiagnozowano wzmożone napięcie mięśniowe mięśni grzbietu, piersi, nóżek i obu rączek. Kacper jest systematycznie rehabilitowany, ćwiczenia mają wyeliminować wzmożone napięcie i pomóc w prawidłowym kształtowaniu się postawy. Jednak jedyną szansą na prawidłowy rozwój układu kostnego kręgosłupa Kacpra i większą niezależność w codziennych czynnościach jest proteza rączki. Jej brak zaburzy zdrowy wzrost fizyczny dziecka oraz znacznie go ograniczy, może również niekorzystnie wpłynąć na rozwój psychospołeczny chłopczyka. Ze względu na to, że brak przedramienia i dłoni jest wadą wrodzoną, protezę powinno się założyć dziecku w wieku około 12 miesięcy, wówczas rozwijający się organizm malucha ma największe szanse na jej zaakceptowanie. Protezy, w przypadku tak małych pacjentów, powinny być wymieniane w miarę wzrostu dziecka, czyli dość często. Decyzji o protezowaniu nie można zmienić i zaprzestać kupowania kolejnych protez, ponieważ dziecko mogłoby doznać poważnego urazu psychicznego.

Copyright © Agora SA