Na ścieżkach MPK

Ile to jest 100 km? To mniej więcej tyle, co z Warszawy do Radomia, Siedlec czy Płocka. Właśnie tyle - 100 km km podzielonych na równiutkie pięciokilometrowe pętle będą pokonywać biegacze, którzy w połowie kwietnia zjadą na kolejną edycję Wesołej Stówy

Wesoła Stówa wrosła już w kalendarz imprez organizowanych w Starej Miłośnie, wrasta też z każdym rokiem bardziej w kalendarz warszawskich i ogólnopolskich imprez biegowych. To wydarzenie, które promuje Starą Miłosnę jako miejsce przyjazne dla biegaczy i mimo że położone na obrzeżach Warszawy - mało warszawskie. Ba, wielu warszawiaków z drugiej strony Wisły ma okazję, by odkryć uroki Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. A że impreza trwa cały dzień i goście niejednokrotnie przyjeżdżają całymi rodzinami - atmosfera zawodów jest sąsiedzka, rodzinna i przyjazna. Niezależnie od pogody, o czym przekonaliśmy się w ubiegłym roku, kiedy to całe popołudnie zawodnicy biegali w mniej lub bardziej rzęsistym deszczu.

To jedna z niewielu imprez, na których wynik nie jest najważniejszy - najważniejsze jest spotkanie biegowych przyjaciół. Co nie znaczy, że na wydmach MPK nie toczy się zawzięta rywalizacja. Toczy się. Od dwóch lat prymat na naszych piaszczystych pagórkach wiedzie sztafeta Grembudu. Próbują im dotrzymać kroku wcześniejsi triumfatorzy zza miedzy - klub Byledobiec Anin (z silną sekcją staromiłośniańską), chociaż w ubiegłym roku musieli uznać wyższość kolejnych sąsiadów - z Wołomina. W tym roku walkę o podium zapowiada też nowy warszawski klub biegowy - Warszawiaky. To sztafety, które te 100 km (jak z Warszawy do Radomia czy Siedlec) przebiegają, no, może nie przed śniadaniem, ale przed lunchem - zajmuje im to jakieś 6 godzin i niespełna 30 minut.

Ale walka na trasie tak naprawdę trwa cały dzień. Sztafety startują o 8 rano i muszą się zmieścić w limicie 10 godzin. To znaczy, że każde 5 km muszą pokonywać w tempie co najmniej 6 minut na kilometr. To znaczy też, że impreza, wraz z uroczystą dekoracją zwycięzców, potrwa przynajmniej do godziny 18-19. Przez cały dzień zatem będzie można dopingować zawodników na ścieżkach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w okolicach Starej Miłosny.

Przydatne linki:

 

* Zarejestruj bieg

 

* Gdzie pobiec?

 

* Poradnik organizatora

 

* Regulamin