Znana polska biegaczka zdyskwalifikowana za meldonium. "Lek zalecony przez lekarza stosowałam wyłącznie w celu terapeutycznym"

Wyniki badań próbki B wykazały, że Olga Ochal, trzecia zawodniczka 9. PKO Poznań Półmaratonu, brała środki dopingujące. Wykryto u niej meldonium. Biegaczka na swoim Facebooku broni się przed nałożoną dyskwalifikacją. - Nigdy świadomie nie zastosowałam jakiegokolwiek produktu, by poprawić swoje wyniki sportowe - zapewnia.

Oficjalną informację o wykrytym dopingu u Olgi Ochal zamieszczono na stronie 9. PKO Poznań Maratonu . W kwietniu Ukrainka z polskim paszportem zajęła tam trzecie miejsce z czasem 1:16:18. Oto pełna treść komunikatu:

"Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji - organizator 9. PKO Poznań Półmaratonu - otrzymały z Instytutu Sportu - Zakładu Badań Antydopingowych w Warszawie wyniki badań próbki B pobranej od jednej z uczestniczek zawodów, u której w próbce A wykryto obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z "Listą Zabronioną WADA 2016". Wyniki badań próbki B potwierdziły wcześniejsze wyniki, na podstawie czego stwierdza się, że w dniu 17.04.2016 podczas 9. PKO Poznań Półmaratonu u pani Olgi Ochal wykryto obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z "Listą Zabronioną WADA 2016".

W związku z powyższym Organizator dyskwalifikuje zawodniczkę, jednocześnie nakładając karę w postaci zakazu startu w biegach organizowanych przez POSiR - PKO Poznań Maraton i PKO Poznań Półmaraton na okres 2 lat. Powyższa decyzja jest nieodwołalna."

Co na to Ochal? Zawodniczka na swoim profilu na Facebooku zamieściła krótką wiadomość.

"W związku z zaistniałą sytuacją w poznańskim półmaratonie, proszę o chwilę. Wszystko wam wyjaśnię. Pozdrawiam Olga Ochal"

Tym samym trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet przyznano Magdalenie Lewandowskiej.

Pełne wyniki 9. Poznań Półmaratonu TUTAJ

Oświadczenie zawodniczki

W czwartek rano Olga Ochal na swoim profilu na Facebooku zamieściła obszerne oświadczenie, w którym broni się przed nałożoną dyskwalifikacją. "(...) Wykryta w moim organizmie substancja jest zabroniona od 1 stycznia. W grudniu 2015 r. lek zawierający wykrytą substancję zabronią został przypisany mi przez lekarza mnie prowadzącego, w celu poprawy mojego stanu zdrowia. Lek ten stosowany był przeze mnie zgodnie z zaleceniami w grudniu 2015 r. Jednocześnie jak tylko powzięłam informację, iż będzie on zabroniony to niezwłocznie zaprzestałam jego stosowania.

(...) Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) sugeruje przy tym, by w sprawach gdzie stężenie meldonium jest poniżej 1 ug/mL i kontrola antydopingowa została przeprowadzona po 1 marca 2016 r. z uwagi na konieczność przeprowadzenie dodatkowych badań naukowych, które dookreślą czas stosowania meldonium, jakiekolwiek postępowania dyscyplinarne zawiesić. Mój przypadek spełnia w/w kryteria, gdyż w moim organizmie wykryto meldonium w stężeniu 0,109 ug/mL (109,73 ng/mL), a kontrola przeprowadzona została w dniu 17 kwietnia 2016 r. (...) Nigdy świadomie nie zastosowałam jakiegokolwiek produktu, by poprawić swoje wyniki sportowe - lek zalecony przez lekarza stosowałam wyłącznie w celu terapeutycznym.(...)

Olga Kalendarowa-Ochal

Ma 31 lat. W 2008 r. wyszła za mąż za polskiego biegacza długodystansowego Pawła Ochala. W 2011 r. otrzymała polskie obywatelstwo, a rok później reprezentowała nasz kraj w międzynarodowych zawodach. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. Dwukrotnie stawała na podium w Maratonie Warszawskim (2010 i 2011 r.). Dwa lata temu zajęła trzecie miejsce w Orlen Warsaw Marathon i zdobyła mistrzostwo Polski w półmaratonie.

Legitymuje się rekordami życiowymi:5 km - 15:51, 10 km - 32:44, 20 km - 1:08:09, półmaraton - 1:12:47, maraton - 2:31:33.

Zobacz niesamowite zdjęcia najlepszych lekkoatletów w obiektywie Aleksandry Szmigiel-Wiśniewskiej

Zobacz wideo