II Piątka dla Bartka w Kielcach w ramach 10. Weekendu Polska Biega

Bartek ma niespełna 3 lata. Jak mówi jego tata - Damian Orzechowski - chłopiec od początku ma trochę bardziej pod górkę niż inni. Wszystko przez kilka niefortunnych zbiegów okoliczności podczas ciąży, które złożyły się na to, że chłopiec urodził się bez lewej stopy. 25 maja w Kielcach odbędzie się druga edycja charytatywnego biegu Piątka dla Bartka. Po raz drugi pod szyldem akcji Weekend Polska Biega.

Przez całą ciążę lekarze zapewniali Damiana i Karolinę, że z Bartkiem wszystko jest w najlepszym porządku, że ciąża przebiega prawidłowo. W takim przekonaniu żyli aż do porodu. - To, z czym się musieliśmy zmierzyć, co przeżywaliśmy i jak w jednej chwili zmieniło się nasze życie zostanie w nas do końca naszych dni. Jednak wiedzieliśmy, że zrobimy wszystko, żeby zapewnić Bartkowi szczęśliwe dzieciństwo - podkreśla Damian.

Trzeba przyznać, że świetnie im się to udaje. Bartek to wesoły, energiczny i bardzo mądry chłopiec. Ale nic dziwnego - Damian i Karolina są niezwykle serdecznymi i ciepłymi ludźmi. A do tego bardzo kreatywnymi!

I Piątka dla Bartka

Aby Bartek mógł chodzić potrzebuje specjalnej protezy. Jej koszt to kilka tysięcy złotych. Protezę trzeba wymieniać co pół roku, aż do momentu kiedy chłopiec przestanie rosnąć i będzie mógł mieć stałą protezę - przynajmniej 10 razy droższą od tych, których używa teraz. Koszty protez i rehabilitacji choć jednorazowo są do udźwignięcia, na przestrzeni wielu lat, na pewno przerosną możliwości Damiana i Karoliny. Ich pomysł na zdobywanie środków na leczenie syna jest niesamowity! A powstał podczas jednego z treningów Damiana. - To było moje pierwsze 15 km. Byłem niemal wycieńczony, wiele myśli przebiegało mi przez głowę. Najsilniejsze było jednak przeczucie, z tego całego biegania może wyniknąć coś dobrego! Myślałem o Bartku. "Skoro on musi radzić sobie bez stopy, to ty nie przebiegniesz kilku kilometrów?!" Pomogło wtedy i chyba już zawsze będzie pomagać. Później była rozmowa z  Karoliną. "Biegasz - podoba ci się, chcesz biegać - super! Pobiegnij dla Bartka!" Kolejna rozmowa to ustalenie szczegółów i zaczęliśmy działać. Założyliśmy akcję w DOMORE, pomyślałem, że mogę przygotować się i startować w maratonach. Pierwsze komentarze - bardzo pozytywne. To dodało nam otuchy i zapału. Coraz więcej osób zaczęło udostępniać akcję "Biegnę, żeby Bartek mógł biegać". Lawina ruszyła - opowiada 29-letni Damian.

mat. organizatora

Tegoroczna edycja biegu będzie dwa razy większa!

26 maja 2013 roku Damian i Karolina zorganizowali bieg Piątka dla Bartka. Głównym celem było zebranie pieniędzy na protezy i rehabilitacje. Na konto fundacji pomagającej Bartkowi trafiło, dzięki biegowi 10 tys. zł! Większym zaskoczeniem był jednak fakt, że zupełnie przypadkiem Piątka dla Bartka była wówczas największym biegiem organizowanym w Kielcach - dokładnie 333 osoby dobiegły do mety.

Druga Piątka dla Bartka odbędzie się już 25 maja . Damian i Karolina spodziewają się ok. 600 biegaczy. Boją się tylko, że bez pomocy nie uda im się zrobić tylu medali. W ubiegłym roku we dwójkę, własnoręcznie zrobili 400 unikatowych, drewnianych medali! Zajęło im to cały tydzień!

Bartek potrzebuje dwóch protez rocznie. Kiedy przestanie rosnąć trzeba będzie zainwestować w stałą protezę - 10 razy droższą od tych, których używa teraz

Na tym nie koniec pomysłów. Okazało się, że zainteresowanie biegiem charytatywnym dla 3-letniego chłopca z Kielc jest ogromne. W całej Polsce. Stąd pomysł na Wirtualną Piątkę dla Bartka. Każdy, kto chce może włączyć się do biegu. Wystarczy dołączyć do wydarzenia założonego na Endomondo i 25 maja w miejscowości, w której się znajdujemy, przebiec 5 km dla Bartka.

Więcej informacji o Piątce dla Bartka znajduje się na stronie www.siebiega.com .

10. Weekend Polska Biega

W dniach 23-25 maja, w całej Polsce odbędą się setki biegowych imprez w ramach Weekendu Polska Biega. Będą profesjonalne zawody z frekwencją liczoną w tysiącach, ale także mniejsze biegi dla dzieci i młodzieży czy spontaniczne biegowe spotkania grup przyjaciół. Wymyślcie swój pomysł na bieg i dołączcie do nas!

Panel rejestracyjny będzie działał aż do 24 maja.