Zabiegamy o pamięć

Już w sobotę sportowa część obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To już tradycja. Ulicami Powiśla, Starego i Nowego Miasta ruszy XXIII Bieg Powstania Warszawskiego. To drugi z cyklu biegów ?Zabiegaj o pamięć?, wspieranego przez PKO Bank Polski. Jak co roku bieg będzie miał niezwykłą oprawę. Ale ta edycja jest wyjątkowa! Co czeka zawodników i kibiców - przeczytajcie!

Tradycyjnie już każdy uczestnik dostanie powstańczą , biało-czerwoną opaskę na ramię, a na trasie będzie można podziwiać rekonstrukcje historyczne walk, przygotowane przez Grupę Historyczną "Zgrupowanie Radosław". Ale tegoroczna edycja jest pełna nowych inicjatyw!

Biegowy audioprzewodnik. Poznaj Powstańczą Warszawę!

Specjalnie na XXIII Bieg Powstania portal Polska Biega, we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, serwisem Tuba FM oraz firmą Jiwok, stworzył wyjątkową usługę dla wszystkich zawodników. Jest to biegowy audioprzewodnik. Ideą przedsięwzięcia jest połączenie wyzwania sportowego z możliwością poznania historii powstańczej Warszawy.

Audioprzewodniki są przygotowane w formie plików mp3. Każdy może je pobrać bezpłatnie. Biegnąc z audioprzewodnikiem będzie można usłyszeć ciekawe opowieści z historii Powstania związane z miejscami mijanymi na trasie, a także praktyczne porady trenerskie (dotyczące np. rozłożenia sił, techniki biegu) oraz informacje organizacyjne (np. o zbliżających się punktach odżywiania, podbiegach, ostrych zakrętach). Całości nagrania dopełnia muzyka, dobrana odpowiednio do tempa biegu.

POBIERZ DARMOWY AUDIOPRZEWODNIK na XXIII Bieg Powstania Warszawskiego

Biegacze AKS Polonia Warszawa uczczą każdy dzień Powstania! Drużyna biegowa Amatorskiego Klubu Sportowego Polonia Warszawa (AKS Polonia Warszawa)

Wyjątkową inicjatywę zorganizowali członkowie Amatorskiego Klubu Sportowego Polonia Warszawa.  Drużyna biegowa Polonii Warszawa będzie liczyła w sobotę dokładnie 63 osoby. Każdy z zawodników otrzyma mini-flagę z nadrukowaną datą każdego z kolejnych dni Powstania. Na odwrocie mini-flagi został przygotowany tekst opisujący wydarzenia z danego dnia. "Chcemy, aby każdy z naszych zawodników uczcił konkretny dzień Powstania Warszawskiego" - mówi Paweł Motel - "Przy okazji warto przypominać, co się wydarzyło w poszczególnych chwilach tego zrywu niepodległościowego".

Przed startem biegu zawodnicy Polonii złożą również wieniec pod tablicą pamiątkową na Stadionie Polonii. "Stadion Polonii był miejscem walk powstańczych" - przypomina Łukasz Tusiński - "Przez płytę boiska, nocą z 21 na 22 sierpnia usiłowały przebić się plutony batalionu "Zośka" por. "Jerzego" (Ryszard Białous) oraz kompanii "Zemsta" por. "Porawy" (Stefan Maruszczyk), aby uzyskać połączenie z powstańczym Żoliborzem. Na boisku poległo 11 żołnierzy "Zośki" i 2 z "Zemsty". W Powstaniu Warszawskim zginęło wielu sportowców Polonii. Chcielibyśmy również oddać im hołd."

Poloniści pobiegną oczywiście w czarnych koszulkach z charakterystycznymi biało-czerwonymi tarczami.

Amatorski Klub Sportowy Polonia Warszawa skupia sportowców-amatorów związanych z Polonią Warszawa. Są wśród nich byli zawodnicy Czarnych Koszul - koszykarze, pływacy, lekkoatleci, piłkarze oraz osoby zaczynające swoją przygodę ze sportem będące w różnym wieku i formie fizycznej. Więcej na: www.polonia.warszawa.pl

fot. blog.tworze.com

Rozświetlona meta!

Organizatorzy szykują natomiast wyjątkowy finisz wyścigu. Zawodnicy będą go kończy w szpalerze zniczy! Znicze będą wydawane za darmo od godz. 20.00 na dziedzińcu Ośrodka Polonii Warszawa (ul. Konwiktorska 6). Zapraszamy wszystkich kibiców!