Biegniesz i pomagasz z każdym kilometrem - akcja charytatywna

Jedni uprawiają sport dla sławy, medali, bicia kolejnych rekordów. Inni poprzez wysiłek fizyczny wspierają osoby, które najbardziej tego potrzebują. Biegacze uczestniczący w 8. Półmaratonie Warszawskim, Sztafecie 5x5 km i Orlen Marathonie mogą zbierać pieniądze na międzynarodowe obozy terapeutyczne dla dzieci cierpiących na choroby onkologiczne.

Kompania Wrażeń to dobroczynna społeczność biegaczy, którzy decydując się na pokonanie dystansu maratońskiego lub półmaratońskiego, mierzą się ze swoimi barierami, poprawiają indywidualne osiągnięcia, a jednocześnie wspierają dzieci cierpiące na choroby chroniczne i nowotworowe. Zawodnicy Kompanii Wrażeń, którzy wzięli udział w 34. Maratonie Warszawskim, zebrali w sumie 39 890 zł. Wszystkie środki zgromadzone przez sportowców zostały przeznaczone na organizację obozów dla dzieci ze zdiagnozowanymi chorobami onkologicznymi, odbywających się w węgierskiej miejscowości Hatvan - każdego roku bierze w nich udział niemal 700 dzieci z Polski, Węgier, Słowacji i Czech.

Trzy biegi długodystansowe

Sukces Kompanii Wrażeń z 2012 r. sprawił, że przed zbliżającym się wielkimi krokami sezonem biegów długodystansowych, drużyna postawiła przed sobą kolejne wyzwania. Wiosną zawodnicy Kompanii Wrażeń mogą wziąć udział aż w trzech biegach. Najbliższą imprezą będzie Sztafeta 5x5 km - 23 marca, dzień później - 8. Półmaraton Warszawski. Każda osoba, która chce uczestniczyć w tych biegach jako zawodnik Kompanii Wrażeń, musi do 28 lutego zarejestrować się na stronie www.kompaniawrazen.pl. Kolejnym wiosennym wyzwaniem dla biegaczy będzie Orlen Marathon, który wystartuje 21 kwietnia w Warszawie. Zawodnicy pragnący wspomóc Fundację Bátor Tábor również w tym biegu mogą zgłaszać się poprzez stronę projektu do 25 marca.

- Aby zostać członkiem Kompanii Wrażeń, nie trzeba być profesjonalnym biegaczem. Łączy nas chęć pomocy i miłość do sportu. Biegając realizujemy swoją pasję, a świadomość jednoczesnej pomocy chorym dzieciom, dodaje nam sił i energii na pokonywanie kolejnych kilometrów - powiedziała Katalin Tóth z Fundacji Bátor Tábor.

- Ten bieg był dla mnie czymś szczególnym - po raz pierwszy biegłem, mając świadomość, że nie robię tego dla siebie - powiedział Grzegorz, uczestnik 34. Maratonu Warszawskiego.

- Dawniej na zajęciach z wychowania fizycznego robiłem wszystko, żeby tylko jak najszybciej zniknąć z pola widzenia nauczyciela i uniknąć wysiłku. Nigdy bym wtedy nie pomyślał, że kiedyś swoim biegiem będę mógł pomóc innym, a przygotowania do niego będą najpiękniejszymi miesiącami mojego życia - opisuje swoje wrażenia Gabor z biegu w Budapeszcie.

Każda osoba biegnąca w 34. Maratonie Warszawskim może dołożyć swoją cegiełkę do organizacji obozów dla dzieci z chorobami onkologicznymi.Każda osoba biegnąca w 34. Maratonie Warszawskim może dołożyć swoją cegiełkę do organizacji obozów dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Fundacja Tabor Bator Fundacja Tabor Bator

Jak można pomóc?

Każdy zawodnik Kompanii Wrażeń stawia sobie nieformalny cel zebranie 2500 zł, drużyny - 3000 zł. Biegacze mogą zbierać fundusze, zachęcając znajomych, rodzinę oraz przyjaciół do przekazywania drobnych kwot na konto Fundacji z dopisaniem imienia i nazwiska wybranego zawodnika. Przekazywać darowizny mogą jednak nie tylko znajomi. Każda osoba, która chciałaby wesprzeć biegaczy Kompanii Wrażeń, a jednocześnie wspomóc działalność Fundacji Bátor Tábor, może zaadoptować jeden kilometr. W tym celu należy wejść na stronę www.kompaniawrazen.pl, wybrać biegacza i kliknąć przycisk WSPIERAM. Po wypełnieniu wszystkich danych, należy dokonać płatności w dowolnej wysokości.

Inicjatywa z historią

Kompania Wrażeń to przedsięwzięcie, które już od trzech lat organizowane jest przez Fundację Bátor Tábor na Węgrzech. Pierwsza węgierska Kompania Wrażeń wystartowała w sierpniu 2010 roku - wówczas 10 biegaczy rozpoczęło przygotowania do biegu sztafetowego w Maratonie w Budapeszcie, stawiając sobie za cel zebranie podczas biegu 350 000 forintów (5 000 złotych). Od tego czasu popularność inicjatywy stale rośnie i obecnie Kompania Wrażeń jest największą dobroczynną drużyną biegaczy na Węgrzech. W przedsięwzięciu uczestniczyło już ponad 400 osób, którym udało się zebrać ponad 460 000 złotych. W ubiegłym roku Kompania Wrażeń po raz pierwszy zagościła w Polsce. W ślad za węgierskim sukcesem, grupa dziesięciu dobroczynnych biegaczy pobiegła w 34. Maratonie Warszawskim, zbierając w sumie niemal 40 000 złotych na rzecz organizowanych przez Fundację Bátor Tábor obozów dla dzieci.

O Fundacji i obozach Bátor Tábor

Bátor Tábor istnieje od 2001 roku. Obóz powstał z myślą o dzieciach cierpiących na choroby nowotworowe, cukrzycę, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA) i hemofilię. W ciągu ponad 10 lat w bezpłatnych obozach Bátor Tábor uczestniczyło niemal 4000 dzieci z chorobami chronicznymi. Każdego lata na 6 turnusach Fundacja gości ok. 700 obozowiczów z 42 szpitali: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jesienią organizowane są także 4-dniowe Obozy dla Rodzin, a wiosną 2009 r. po raz pierwszy zorganizowano obóz dla Rodzeństwa. Istotą wszystkich zajęć, począwszy od wioślarstwa, poprzez jazdę konną, strzelanie z łuku, prace ręczne, taniec, muzykę, sport, aktorstwo, skończywszy na zajęciach w parku linowym, jest doświadczenie przez dzieci sukcesu. Ma to zbawienny wpływ na ich poczucie własnej wartości i dzięki temu na proces zdrowienia. Dużo łatwiej jest przyjąć i pokonać chorobę, jeżeli dziecko znajduje się w wesołym środowisku, darzącym je akceptacją i miłością, gdzie lęk związany z chorobą spotyka się ze zrozumieniem i może być pokonany.

Więcej informacji na www.kompaniawrazen.pl.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.