"Waga startowa" - książka Fitzgeralda już po polsku!

Kultową książkę Matta Fitzgeralda "Waga startowa" ("Racing weight") można już przeczytać po polsku. Na początku stycznia ukazała się nakładem wydawnictwa Inne Spacery. To nie jest lektura stworzona dla tych, którzy chcą schudnąć poprzez bieganie, chociaż oni również wyciągną z niej mnóstwo pożytecznych wskazówek. Fitzgerald stworzył książkę dla sportowców, którzy chcą świadomie kształtować swoją wagę, by osiągać lepsze wyniki w sporcie. Bardzo gorąco polecamy!

Dopiero trafiła na nasze redakcyjne biurko, z recenzją jeszcze się zatem trochę wstrzymamy. Mieliśmy jednak styczność z tą lekturą po angielsku i zapewniamy, że jest kopalnią wiedzy na temat racjonalnego, zdrowego żywienia sportowców wytrzymałościowych. Pamiętacie jak pisaliśmy o tym jak można poprawić wynik zrzucając trochę zbędnej masy? Jeśli nie - przypomnijcie sobie artykuł: Schudnij i biegaj szybciej!

W tabelach Danielsa znajdziemy kalkulator, który pokazuje nam jak zmieni się nasz wynik na 10 km przy różnych wagach (przy tym samym wzroście, płci, wieku, etc.). Różnice są naprawdę zaskakująco spore, dlatego, zwłaszcza jeśli chcemy poprawiać swoje wyniki - powinniśmy pomyśleć o optymalnej dla nas wadze startowej. To nie żadna herezja - wystarczy wyobrazić sobie, że zakładamy plecak, który waży kilka kilogramów, a później - w trakcie biegu go ściągamy. Jest po prostu lżej.

Fitzgerald przekonuje, że do osiągnięcia optymalnej wagi nie musimy (a nawet nie powinniśmy będąc sportowcami) stosować drakońskich diet czy specjalnych środków odchudzających. Podpowiada natomiast w jaki sposób zbilansować dietę, żeby nakazać organizmowi lepsze wykorzystanie zasobów, które mu dostarczamy. Wskazuje jako bardzo istotny czynnik czas serwowania posiłków - w zależności od treningu, tak, by energia była dostarczana do mięśni wtedy, kiedy potrzebują jej do pracy. Dodaje, że jeśli nauczymy się dobrze komponować ten czas - nie będziemy musieli znacznie obniżać ilości kalorii posiłków.

Jako kolejną ważną rzecz wskazuje poprawę jakości diety, czyli zwiększenie dawki składników odżywczych, przypadających na każdą kalorię (pączek ma dużo kalorii, ale nie zapewni nam zbyt wiele poza solidną dawką węglowodanów). Dowiemy się również jak regulować apetyt, który bywa złudny, dając nam fałszywe sygnały.

W książce znajdziemy przykłady diet uznanych sportowców z różnych sportów wytrzymałościowych - biegania, kolarstwa, narciarstwa biegowego, wioślarstwa i triathlonu. Na końcu znajdziemy również 21 ciekawych przepisów (również na smaczne, zdrowe desery) skomponowanych przez triathlonistkę i dietetyczkę - Pip Taylor. Poruszona zostaje również kwestia suplementów diety w pracy nad wagą startową. Fitzgerald od razu na wstępie stwierdza, że są one bezużyteczne i na pewno nie należy się na nich opierać. Jednak w rozdziale wyjaśnia co można stosować opcjonalnie, i w jaki sposób żeby dopomóc racjonalnej diecie.

Kilka najbliższych wieczorów - mamy z głowy.

Tytuł: "Waga startowa" Autor: Matt Fitzgerald Wydawnictwo: Inne Spacery Rok wydania: 2012 Przekład: Karolina Dąbrowska Oprawa: miękka Cena: 44 zł

Więcej informacji na www.innespacery.pl

Dołącz do nas na Facebooku.

embed

Waga startowa

    w okazje.info