Biegające zwierzaki: pamiętacie Strusia Pędziwiatra?

Znają go ci, którzy lubili kreskówki Looney Tunes - piekielnie szybkie, cwane ptaszysko, które potrafiło bez trudu uciec Kojotowi, i z równą łatwością sprawić by ten wpadł we własne sidła. Dlaczego o nim mówimy? Bo chcemy przedstawić ponoć najszybciej biegającego ptaka latającego, który był inspiracją do stworzenia tej postaci. Kukawkę kalifornijską. Bo Pędziwiatr to struś tylko z imienia.

Ptaki kojarzą się nam przede wszystkim z lataniem, są królami nieba. Ale - wiele gatunków porusza się sprawnie również chodząc, skacząc lub biegając. Szczególnie te ptaki, które żyją na otwartych przestrzeniach, takich jak pustynie czy sawanny opanowały dobrze zdolność biegania. W dodatku wiele z nich kiepsko radzi sobie z tym, z czym je kojarzymy - z lataniem.

Wśród tych, które radzą sobie z jednym i z drugim sposobem poruszania się jest kukawka kalifornijska. Żyje w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Tego płochliwego ptaka nie jest łatwo spotkać, chociaż czasem można dostrzec jak przemyka w poprzek szosy. Kukawki należą do kukułek, prowadzą niemal całkowicie naziemny tryb życia, i nie podrzucają swych jaj do gniazd innych ptaków. Ptaki te latają właściwie tylko w sytuacji, kiedy chcą dostać się na gałąź, by wejść do gniazda (które budują 3-5 metrów nad ziemią).

Kukawka biega z prędkością do 20 km na godzinę, ale odnotowano podobno przypadki tych ptaków, poruszające się w normalnych sytuacjach z prędkością nawet 29 km/godz. Ale absolutnym zmierzonym rekordem był wynik 42 km na godzinę - kukawki, która uciekała przed jadącym samochodem. To bardzo ruchliwy ptak, który w biegu wykonuje nagłe zwroty, podobnie jak królik. Ptak ten jest krótkodystansowcem - preferuje krótkie sprinty.

Dołącz do nas na Facebooku.