Maraton tuż nad brzegiem morza

Spędzasz ostatni weekend sierpnia nad Bałtykiem? Lubisz spędzać czas na plaży? Próbowałeś po niej biegać? Jesteś biegaczem, który ma na koncie już kilka maratonów? Ten maraton jest inny - wymagający, spektakularny, oryginalny. 27 sierpnia odbędzie się druga edycja Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza na Półwyspie Helskim. Możesz pojechać jako kibic albo zmierzyć się z 42 kilometrami plaży...

W ostatnią sobotę sierpnia po pięknej, złocistej plaży Półwyspu Helskiego po raz kolejny pobiegną zawodnicy z całej Polski. "II Bałtycki Maraton brzegiem morza" jest maratonem bardzo, bardzo nietypowym. I jedynym rozgrywającym się na plaży. Próbowaliście kiedyś biegać po piasku? Na pewno graliście w piłkę nad morzem, albo urządzaliście sobie długie spacery. Zdecydowanie - nie jest łatwo biegać po grząskim piasku. Stopy ustawiają się zupełnie inaczej, podłoże jest niestabilne, każdy krok wymaga dużo więcej wysiłku niż normalnie.

Jak się biegnie taki dystans po plaży? Boso czy też w obuwiu? A może powinno się wziąć pod rozwagę wariant łączony? Jeśli ktoś się zdecyduje zostawić buty na którymś z punktów z napojami - organizatorzy zbiorą je i odwiozą do biura zawodów w Latarni Morskiej.

Każdy biegacz, który będzie spędzał ten wakacyjny czas nad morzem - może się udać do Jastarni - wystartować, albo chociaż popatrzeć i pokibicować. Rodzina maratończyków nie będzie się nudzić. Dla dzieciaków przewidziano biegi towarzyszące. Po maratonie w Porcie w Jastarni, koło Bosmanatu odbędzie się pobiegowy poczęstunek oraz dekoracja najlepszych.

- Jeśli jesteś już nieco znudzony tłuczeniem kilometrów na asfalcie nie powinno Cię zabraknąć na naszej imprezie. Z nową życiówką w maratonie może i od nas nie wyjedziesz, ale za to gwarantujemy niezapomniane wrażenia! - reklamują organizatorzy.

Zeszłoroczna, pierwsza edycja maratonu była wielkim eksperymentem. Ani Urząd Morski w Gdyni, ani władze gmin Jastarni i Władysławowa, ani Liga Morska i Rzeczna nie mieli doświadczenia w takich przedsięwzięciach. W Polsce odbywał się już bieg po plaży - w Jarosławcu, ale nie na dystansie maratonu! Dla uczestników to też była jedna wielka niewiadoma. Chyba żaden z nich nie biegał jeszcze tak długiego dystansu po plaży. Ukończyło ją 119 osób (120 stanęło na starcie).

Jak sobie poradzili? Nieźle, całkiem nieźle, o czym świadczy nominacja w kategorii Debiut Roku. Również biegacze przekonali się, że przebiegnięcie maratonu po tak nietypowej nawierzchni jak plażowy piasek nie jest aż tak ciężkie jak to się może wydawać.

- Mamy nadzieję, iż w tym roku nasza impreza, odbywająca się szlakiem gmin nadmorskich Jastarnia - Władysławowo - Jastarnia przyciągnie jeszcze większą rzeszę maratończyków, jak i kibiców, którzy w 2010 roku, pomimo złej pogody entuzjastycznie dopingowali biegaczy na całej trasie - mówią organizatorzy.

Europejskim konkurentem Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza jest duński maraton plażą morza Północnego, odbywający się pod koniec czerwca.

Zobacz jak było w zeszłym roku:

 

Dołącz do nas na Facebooku.