Biegaczka zgwałcona podczas treningu. Teraz ostrzega inne kobiety

Historia Viktórii Makai obiegła cały świat. Kobieta jest ultramaratonką, mamą i żoną. Nikt nie przypuszczał, że podczas jednego z treningów może wydarzyć się najgorsze. Została zgwałcona. Nikt nie zareagował.

Bieganie ultramaratonów wiążę się z regularnymi treningami. Viktória zawsze wybierała tę samą trasę, znała ją niemalże na pamięć. Cała historia miała miejsce w Budapeszcie. Biegaczka została zaatakowana przez nieznanego napastnika podczas biegu. Bił ją, uderzał mocno tak, żeby zostawić ślad, a potem gwałcił. Cała sytuacja miała miejsce przy drodze, gdzie przejeżdżały samochody. Nikt się nie zatrzymał, nikt jej nie pomógł.

Na szczęście w pobliżu niespodziewanie znalazł się jej mąż. Na jego widok gwałciciel się spłoszył. Jeszcze tego samego dnia policja złapała i zamknęła sprawcę. To, co się jednak wydarzyło, już na zawsze zostanie w pamięci poszkodowanej biegaczki.

Run Away - kampania przeciwko przemocy w stosunku do kobietRun Away - kampania przeciwko przemocy w stosunku do kobiet Run Away - kampania przeciwko przemocy w stosunku do kobiet

Nie można zaprzeczyć temu, że kobieta przeżyła ogromną traumę. Viktória Makai zdecydowała jednak całą tę sytuację przeobrazić w coś dobrego. Zorganizowała akcję społeczną pod nazwą "Run away", czyli ucieczka, w której chce uświadomić, jak ważne jest mówienie o przemocy w stosunku do kobiet. Na potrzeby całej akcji obnażyła swoje uczucia i myśli. W wywiadzie dla jednego z zagranicznych portali powiedziała tak: 

Najważniejszą lekcją, jaką wyniosłam z tej całej sytuacji, jest to, że jesteśmy wzajemnie za siebie i swoje środowisko odpowiedzialni. Wiem, że jest wiele osób, które z własnej woli nie angażują się w tego typu kampanie. Wiem też, że są tacy, którzy nie mają możliwości poprosić o pomoc. A to stanowi wielką różnicę! Teraz to widzę i czuję, że moim obowiązkiem jest mówić o tych sprawach głośno.

Viktória zwraca uwagę również na to, że mowa odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu dlatego, kiedy coś się dzieje musimy, mówić o tym głośno. 

Mówienie odgrywa kluczową rolę w naszym istnieniu jako istoty ludzkiej. Pozwala przekazywać informacje o sobie lub poprosić o pomoc. Pozwala to uwiarygodnić myśl, wypowiadając ją głośno. Pozwala mi wyrazić moje zainteresowanie sytuacją moich bliźnich. Ofiary mówią głośno. To jest to, co robię. Więcej i głośniej! 

Kampania, którą stworzyła biegaczka, ma naprawdę mocny przekaz. Zdjęcia, na których widzimy smutną kobietę, całą w sinikach, ubraną w strój sportowy dają do myślenia. Jeżeli na widok zwykłych zdjęć reagujemy, to dlaczego nikt wtedy się nie zatrzymał i nie pomógł kobiecie? Viktória ma nadzieję, że jej historia, choć straszna, może pomóc innym. 

Run Away - kampania przeciwko przemocy w stosunku do kobietRun Away - kampania przeciwko przemocy w stosunku do kobiet Run Away - kampania przeciwko przemocy w stosunku do kobiet