Historyczny sukces Polaka! Marcin Świerc zwyciężył w słynnym biegu górskim!

Marcin Świerc wygrał jeden z najbardziej prestiżowych ultramaratonów górskich - TDS (Sur les Traces des Ducs de Savoie). Zawody rozegrane zostały w ramach festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc. Trasa liczy 120 km i 7250 przewyższenia. To największy sukces Polaka w historii.

Marcin Świerc to jeden z najbardziej utytułowanych polskich biegaczy górskich. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2017 roku jako pierwszy Polak został zwycięzcą Maratonu na Wielkim Murze Chińskim, pokonując trasę o długości 42 km 195 m, z liczbą 5164 schodów. W ubiegłym roku zajął drugie miejsce w CCC (na dystansie niespełna 100 km) - innym z biegów organizowanych w ramach Ultra Trail du Mont Blanc.

Rywalizacja  rozpoczęła się w środę o godzinie 8 rano. Pokonanie dystansu zajęło Polakowi 13 godzin i 24 minuty. Marcin  Świerc od początku do końca konsekwentnie biegł blisko czołówki i stopniowo skracał dystans do lidera stawki.

Na 20 km rywalizacji Polak uplasował się na 12 pozycji, ze startą trzech minut do pierwszego zawodnika. W okolicach 51 km przesunął się na 5. miejsce, a do prowadzącej czwórki nadal tracił zaledwie trzy minuty. W połowie dystansu w Cret Bettex (62 km) wskoczył na 4. lokatę i zaczął bezpośrednią walkęRosjaninen Dmitrijem Mitiajewem, Amerykaninem Dylanem Bowmanem, Hiszpanami Pablo Villą Gonzalezem i Tofolem Castanerem o podium.

Po pokonaniu 100 km, Świerc wskoczył na pudło. Na 20 km przed metą zajmował 3. miejsce. Cała trójka zawodników biegła bardzo blisko siebie.

Walka była emocjonująca niemal do ostatnich metrów, ostatecznie Marcin Świerc jako pierwszy Polak wygrał bieg w ramach UTMB! Mętę przekroczył przy aplauzie kibiców z Polski z czasem 13 godzin 24 minut. Na miejscu drugim, ze stratą 1 minuty i 2 sekund, przybiegł Amerykanin Dylan Bowman. Trzeci był Rosjanin (+1:43).