MŚ U20 w Tempere. Wiek 16-letniej Etiopki, Girmawit Gebrzihair budzi spore wątpliwości

Wiek brązowej medalistka Mistrzostw Świata U20 w Tempere, Girmawit Gebrzihair budzi sporo wątpliwości. 16-letnia Etiopka wywalczyła brązowy medal na dystansie 5000 metrów. Wygląda na znacznie starszą.

MŚ U20 w Tempere. Wiek 16-letniej Etiopki, Girmawit Gebrzihair budzi spore wątpliwościMŚ U20 w Tempere. Wiek 16-letniej Etiopki, Girmawit Gebrzihair budzi spore wątpliwości screen

W Tampere trwają od wtorku (10 lipca) Mistrzostwa Świata Juniorów (U20) w lekkiej atletyce. Zawody organizowane są pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) począwszy od 1986 roku.

W czempionacie mogą startować zawodnicy mający maksymalnie 19 lat. Impreza rozgrywana jest w interwale dwuletnim – dotychczas mistrzostwa odbyły się w 13 krajach (dwukrotnie w Kanadzie i w Polsce) na pięciu kontynentach.

Dystans 5000 metrów zdominowany został przez zawodniczki z Afryki. Bieg został rozegrany w dniu otwarcia zawodów. Pierwsze miejsce zajęła Kenijka Beatrice Chebet z czasem 15:30:77, która jako pierwsza w historii tej imprezy triumfowała przed Etiopkami.

Srebro wywalczyła Ejgayehu Taye z czasem 15:30:87, prowadzenie straciła w bezpośredniej rywalizacji z Chebet na ostatniej prostej. Podium dopełniła Etiopka Girmawit Gebrzihair, a na mecie zameldowała się z wynikiem 15:34.01. Brązowa medalistka wzbudziła swoim wyglądem sporo wątpliwości co do faktycznego wieku.

Według informacji zamieszczonej na oficjalniej stronie IAAF, Etiopka urodziła się 21 listopada 2001 roku i za kilka miesięcy skończy dopiero 17 lat. Czy Girmawit Gebrhizair faktycznie ma tylko 16 lat? Wygląda zdecydowanie na znacznie starszą. Wątpliwości co do wieku Gebrzihair mają również inni sportowcy.

Swojego zdziwienie nie ukrywa m.in. Hiszpański lekkoatleta, Oscar Husillos.

Podobnych zapytań w sieci jest coraz więcej.