Lekkoatletyka. Polacy powalczą o Puchar Świata w Londynie

Już w najbliższy weekend odbędzie się pierwsza edycja Pucharu Świata w Lekkiej Atletyce. Zawody zadebiutują w Londynie na stadionie Olimpijskim. W rywalizacji weźmie udział osiem państw, w tym polska reprezentacja.

Puchar Świata w Lekkiej Atletyce odbędzie się w terminie 14-15 lipca w Londynie. Zawody zadebiutują w kalendarzu imprez biegowych na największym stadionie lekkoatletycznym na świecie. W rywalizacji weźmie udział osiem najlepszych drużyn z całego globu: USA, Wielka Brytania i Irlandia Północna, Polska, Chiny, Niemcy, Francja, Jamajka i Republika Południowej Afryki.

Organizatorem wydarzenia jest brytyjski związek lekkoatletyczny, który zainicjował tego typu imprezę po sukcesie, jakim okazały się zeszłoroczne mistrzostwa świata w Londynie.

Zawody zostaną rozegrane przez dwa dni, w sesjach popołudniowych. W każdej konkurencji weźmie udział tylko jeden reprezentant z poszczególnego kraju. Poszczególny zespół składać będzie się maksymalnie z 45 zawodników, którzy wystartują w 34 konkurencjach. Na bieżni będziemy mogli oglądać biegi na dystansie od 100 do 1500 metrów oraz sztafety 4x100m i 4x400m. Z konkurencji technicznych zobaczymy między innymi: skok w dal, rzut oszczepem, skok o tyczce, rzut młotem, skok wzwyż.

Program zawodów, Puchar Świata w Lekkiej Atletyce w Londynie

W ramach kampanii burmistrza Londynu #BehindEveryGreatCity, która związana jest z setną rocznicą nadania praw kobietom do głosowania, każde państwo ma za zadanie wybrać na kapitana drużyny kobietę.

Lekkoatleci powalczą o trofeum warte 300 tysięcy funtów oraz pulę nagród, która wynosi dwa miliony dolarów, organizatorzy wzięli też na siebie koszty pobytów drużyn. Zwycięska ekipa otrzyma czek w wysokości 450 tys. dol.

Polska reprezentacja to przede wszystkim czołowi zawodnicy, którzy w obecnym sezonie osiągnęli w danej konkurencji najlepszy wynik. Biało-czerwoni mają szansę na wysoką lokatę i na pewno powalczą o zwycięstwo. Jedno jest pewne, na stadionie Olimpijskim w Londynie nie zabraknie gwiazd wysokiego formatu. O punkty dla polskiej drużyny powalczą m.in.: Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Anna Kiełbasińska, Ewa Swoboda, Anna Jagaciak-Michalska, Piotr Lisek, Anita Włodarczyk, Justyna Święty-Ersetic.

Pełny skład reprezentacji Polski Pucharu Świata w Lekkiej Atletyce w Londynie