Zmarła Irena Szewińska, jedna z najbardziej utalentowanych polskich lekkoatletek

Zmarła Irena Szewińska, była lekkoatletka, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Miała 72 lata. Była legendą nie tylko polskiego sprintu, to sportsmenka światowego formatu.

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca ok. godziny 23:00 w Warszawie, w szpitalu na Szaserów. Była sportsmenka od dłuższego czasu zmagała się z chorobą. W 2014 roku przeszło chemoterapię po wykrytym wcześniej nowotworze. 

O śmierci lekkoatletki poinformował Polską Agencję Prasową jej mąż, Janusz Szewiński. 

Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim

- powiedział Szewiński.

Teresa Ciepły, Irena Szewińska, Halina Grecka, Ewa Kłobukowska po zdobyciu złotego medalu w sztafecie 4 x 100 metrówTeresa Ciepły, Irena Szewińska, Halina Grecka, Ewa Kłobukowska po zdobyciu złotego medalu w sztafecie 4 x 100 metrów Fot.: AP Photo

Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich.

Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (trzy medale złote, dwa srebrne i dwa brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy (dziesięć medali na otwartym stadionie i trzy w hali).

Po zakończeniu kariery sportowej w 1980 roku aż do 2009 roku zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (była prezesem w latach 1997-2009). Zasiadała również w Radzie IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych), była członkiem PKOL i MKOL.

Do Szewińskiej należy aktualny rekord Polskie na dystansie 400 metrów (49:28), który ustanowiła w 1976 roku.

Irena Szewińska jako była lekkoatletka czynnie działała w organizacjach sportowych.

Lekkoatletkę w mediach społecznościowych pożegnał prezydent Andrzej Duda. "Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci!", napisał.