Dominika Stelmach Wicemistrzynią Świata w Biegach Górskich na Długim Dystansie

Dominika Stelmach wywalczyła w niedzielę w Karpaczu srebrny medal mistrzostw świata w długodystansowym biegu górskim. Do triumfu zabrakło jej zaledwie 22 sekundy, jako pierwsza dobiegła Brytyjka Charlotte Morgan. Tytuł Mistrza Świata zdobył Włoch Alessandro Rambaldini.

Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich na Długim Dystansie odbyły się 24 czerwca w Karpaczu. Impreza rozegrana została w ramach biegu 3xŚnieżka=1xMont Blanc.

Trasa biegu wiodła głównie kamienistymi ścieżkami, biegacze wystartowali z centrum Karpacza na Śnieżkę i z powrotem, gdzie dwukrotnie zdobywali najwyższy szczyt Sudetów. Zawodnicy do pokonania mieli 36,2 km, limit czasu wynosił  7 godzin, po 3,5 godziny na każdą pętlę.

Do Karpacza przyjechało ponad 130 zawodników z 20 krajów.

Skład reprezentacji Polski

Stelmach Dominika
Lewandowska Edyta 
Wywłoka Paulina
Solińska Katarzyna
Golba Katarzyna
Witowska Mirosława
Przedwojewski Bartłomiej
Bodurka Krzysztof
Rzeszótko Marcin
Klecha Rafał
Leśniak Kamil

Dominika Stelmach po pierwszej pętli była trzecia, po drugim wbiegnięciu na szczyt objęła prowadzenie, ostatecznie zwycięstwo oddała Brytyjce Charlotte Morgan. Mistrzyni zyskała znaczącą przewagę na zbiegach, metę przekroczyła z czasem 03:08:24, Polkę od zwycięstwa dzieliło zaledwie 22 sekund. Dominika Stelmach wywalczyła srebro w czasem 03:08:48, podium dopełniła Włoszka Silvia Rampazzo, tracąc blisko 2 minuty do drugiego miejsca.

Jako druga Polka na mecie zameldowała się Katarzyna Solińska, zajmując jednocześnie 18 miejsce z czasem 3:26:11. Z powodu kontuzji z rywalizacji została wykluczona Edyta Lewandowska, która już na samym początku zmuszona była zejść z trasy biegu. Paulina Wywłoka była 23 (czas 3:29:20), a Katarzyna Golba 25 (3:31:54). 

Mistrzem świata w gronie panów został Włoch Alessandro Rambaldini. Najlepszy z Polaków, Bartłomiej Przedwojewski, zajął 11. miejsce.

Srebrny medal zdobył Czech Robert Krupiczka (02:40:55), a brązowy Amerykanin Joseph Gray (02:41:02), który finiszował 7 sekundową startą do drugiej lokaty.

Kamil Leśniak z czasem 3:01:20 uplasowal się dopiero na 36 pozycji. Znacznie lepiej wypadł Marcin Rzeszótko w generalnej klasyfikacji znalazł się z wynikiem 2:51:05 zajął 18 miejsce. Zeszłoroczny wynik poprawił o 12 minut.