Bartłomiej Przedwojewski trzecim zawodnikiem maratonu Zegama Aizkorri 2018!

Maraton Zegama Aizkorri to jedna z najbardziej prestiżowych imprez w biegach górskich w Europie. W tym roku zawody mają rangę nie tylko Pucharu Świata Skyrunning Classic, są też pierwszym etapem zawodów Golden Trail Series wspieranych przez markę Salomona. Zegama to prawdziwe święto biegania po górach. W tym roku w tych słynnych zawodach wystartowali między innymi Bartłomiej Przedwojewski oraz Marcin Rzeszótko.

Zawody zostały rozegrane 27 maja 2018 roku, start i meta zostały zlokalizowane w  Zegama (Guipúzcoa).

Maraton Zegama Aizkorri jest rozgrywany w Kraju Basków leżącym na terenie Hiszpanii. Z niewielkiego miasteczka Zegama (296m npm), gdzie znajduje się start i meta, zawodnicy wbiegają na cztery najwyższe szczyty Kraju Basków.

Najwyższm  punktem znajdującym się na na trasie jest szczyt Aketegi o wysokości 1551 metrów n.p.m. Teoretycznie nie robi to na nas żadnego wrażenia, niemniej jednak większość część trasy przebiega po bardzo trudnym technicznie terenie. Na trasie liczącej idealne 42 km 195 metrów zawodnicy mają do pokonania 2736 metrów w górę. Całkowita suma przewyższeń wynosi 5 472m.

Królem Zegamy jest na pewno najsłynnieszy obecnie biegacz górski na świecie Kilian Jornet, który te zawody wygrywał aż 8 razy bijąc przy okazji kolejne rekordy trasy. Jego panowanie w ubiegłym roku zakwestionował jednak inny zawodnik Salomona Stian Angermund-Vik, który pod nieobecność na starcie Kiliana, odebrał mu rekord trasy.

Rekord od 2017 roku wynosi więc 3:45:08 co daje średnią prędkość 5:20 min/km! Wśród Pań rekord trasy należy do niezmordowanej w zeszłym roku Skyrunnerki, Hiszpanki Maite Maiory, która uzyskała czas 4:34:27.

Bartłomiej Przedwojewski linię mety przekroczył z czasem 3:56:17, tracąc do drugiego miejsca 55 sekund. Co ciekawe, drugą lokatę zajął wspomniany wcześniej, utytułowany Stian Agermund-Vik.

Zwycięzcą biegu został Remi Bonnet, czas zwycięzcy to 3:53:55.

Wśród kobiet najszybsza była Szwedka, Ida Nilsson z wynikiem 4:38, na drugim miejscu dobiegła Laurę Orgue 4:45 a podium dopełniła Ruth Croft 4:48.

Nasz drugi reprezentant Marcin Rzeszótko zajął 25. miejsce z wynikiem 4:23:37.