6. PKO Białystok Półmaratonu: padł rekord trasy i frekwencji uczestników

To była rekordowa edycja białostockiego półmaratonu pod każdym względem. Ponad 6000 biegaczy startujących w biegach na różnych dystansach. A do tego dziesiątki tysięcy kibiców wspierających biegaczy na całej trasie 6. PKO Białystok Półmaratonu, największej imprezy biegowej we wschodniej Polsce!

W finałowym biegu weekendu startowali biegacze z 20 krajów z całego świata w tym m.in. z Japonii, Tanzanii, Kenii, Bahrajnu czy USA. Trasę ponad 21 km udało się pokonać 3211 biegaczom. Pośród nich najszybszy okazał się Hillary Kiptum Maiyo (KENIA), który trasę 6. PKO Białystok Półmaratonu pokonał w 01:05:02 ustanawiając tym samym nowy rekord trasy

Na podium stanęli także Na podium stanęli także: Nelson Kipkogei (Kenia) z czasem 01:06:41 oraz Joseph Mutwanthei, który pokonał trasę półmaratonu z czasem 01:07:09 (Kenia).

Pierwszym Polakiem na mecie był  Emil Dobrowolski, który pokonał trasę 6. PKO Białystok Półmaratonu z czasem 01:08:18.

Wśród kobiet jako pierwsza na mecie z czasem 01:16:50 zameldowała się Zita Kácser (Węgry). Tuż za nią na drugiej pozycji uplasowała się Anna Gosk pokonując półmaratoński dystans w 01:20:09. Ostatnie miejsce na podium 6. PKO Białystok Półmaratonu wśród kobiet należy do Tetyany Vernygor (Ukraina), która białostocki półmaraton ukończyła w czasie 01:21:58.

W ramach Półmaratonu odbyły się także Akademickie mistrzostwa w Półmaratonie, Otwarte mistrzostwa służb mundurowych w Półmaratonie, Otwarte mistrzostwa Przedsiębiorców i ludzi biznesu, Klasyfikacja drużynowa. Zwycięzcami tych kategorii zostali

•  Akademickie mistrzostwa w Półmaratonie – Pavel Krasko (Białoruś) 01:17:39
  • Otwarte mistrzostwa służb mundurowych w Półmaratonie – Damian Kabat - 01:09:41
  • Otwarte mistrzostwa Przedsiębiorców i ludzi biznesu – Dawid Kubiec z Decathlon Strong Team - 01:08:42

Drugi bieg dzisiejszego poranka - bieg towarzyszący City Run 5km wygrał Damian Roszko, który dystans trasy pokonał w czasie 00:14:44. Na podium stanęli także: Kamil Jarzębski z czasem 00:14:50 oraz Florian Pyszek, który pokonał trasę w czasie 00:15:18. Wśród kobiet na tym dystansie najlepsza okazała się Katarzyna Rutkowska z czasem 00:17:01, która wyprzedziła Izabelę Parczyńską (00:18:00) oraz trzecią Paulę Kopciewską (00:18:03)

Wzdłuż całej trasy, podobnie jak przed rokiem biegaczom kibicowało całe miasto - rodziny i przyjaciele biegnących, mieszkańcy miasta i regionu. Kibicowali także uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych oraz pracownicy zakładów pracy, którzy rywalizowali ze sobą w konkursie na najlepszy punkt kibicowania na trasie biegu.

Również na trasie biegu, we współpracy z Festiwalem Up To Date rozlokowane zostały muzyczne punkty, na których muzyka zagrzewała do większego wysiłku, zaś na mecie na biegaczy czekał specjalny poczęstunek z regionalnymi potrawami. To wszystko w pełnym słońca Białymstoku, stolicy Podlasia i w ten weekend – biegowej stolicy wschodniej Polski.