Jak Eliud Kipchoge pomógł udoskonalić nowy model butów Nike?

Nike Flyprint to pierwsza materiałowa cholewka wykonana w technologii druku 3D, zastosowana w obuwiu sportowym. Cholewki Nike Flyprint wytwarzane są techniką osadzania stałego materiału (SDM). To proces, w którym włókno TPU jest rozwijane z cewki, topione i układane warstwami. Ale to nie wszystko. Flyprint to kolejny krok Nike w rozwoju cyfrowego wytwarzania tekstyliów oraz produkcji personalizowanych produktów, który pozwoli osiągnąć sportowcom niespotykane dotąd wyniki.

We wrześniu 2017 r. w Berlinie, Eliud Kipchoge, który osiągnął najszybszy czas w historii na dystansie maratońskim, zmagał się z obfitym deszczem oraz dużą wilgotnością powietrza przez cały, 42-kilometrowy bieg. Pomimo trudności, udało mu się zakończyć zawody z pierwszym miejscem, niezdołał jednak pobić światowego rekordu, na który liczył.

Po tym wydarzeniu, projektanci Nike rozmawiali z Kipchoge na temat tego, jaki wpływ na jego wynik miały warunki atmosferyczne. Odkryli, że model Nike Zoom Vaporfly Elite, który zasłynął podczas próby pobicia rekordu 2 godzin na dystansie maratońskim – Breaking2, chłonął wodę. Woda natomiast nie miała możliwości odparować, co sprawiło, że but nabierał wagi. To coś, czego zarówno eksperci Nike, jak i sam Kipchoge, chcieli uniknąć podczas kolejnych startów.


Wiedząc, że Kipchoge uważał buty za idealne, a modele Nike Vaporfly Elite oraz Nike Vaporfly 4% były najpopularniejszymi modelami w maratońskich startach w 2017 roku, projektanci postanowili skupić się jedynie na ulepszeniu cholewki, nie ingerując w pozostałą cześć buta. Ponownie przyjrzeli się możliwości zastosowania cholewki stworzonej metodą druku 3D, z którą eksperymentowali już wcześniej i zaproponowali Kipchoge nowe rozwiązanie – Nike Flyprint.

Proces szukania rozwiązania na potrzeby Kipchoge rozpoczął się na początku 2018 roku. Projektanci rozpoczęli od fazy szybkiej produkcji prototypów (rozpatrzyli tysiące różnych wersji cholewki zanim zdecydowali się wydrukować pojedyncze prototypy, a także wersje do testów). Projektanci wprowadzali poprawki do butów w ciągu zaledwie kilku godzin, a przejście do kolejnej fazy produkcji wersji próbnych trwało 9 dni. Przy czym najwięcej czasu zajmowała wysyłka butów do Kenii, gdzie trenował Kipchoge. Przy wersji „F” biegacz stwierdził, że jest gotowy wystartować w tych butach w Londynie 22 kwietnia br. Kipchoge wystartuje w Maratonie w Londynie w modelu Nike Zoom Vaporfly EliteFlyprint. W ten weekend w Londynie będzie też można kupić jedną z limitowanych par tego modelu za pośrednictwem aplikacji Nike.

GDZIE ZOBACZYMY FLYPRINT PO RAZ PIERWSZY?

Cholewki Nike Flyprint zaprojektowano, aby pomóc najszybszym na świecie biegaczom długodystansowym w osiąganiu jeszcze lepszych wyników. Dlatego też, po raz pierwszy zastosowano ją w butach Nike Zoom Vaporfly Elite Flyprint. Model stworzony został dla Eluida Kipchoge. Dzięki procesowi szybkiego prototypowania, udało się ulepszyć oryginalny model VaporFly Elite i obniżyć wagę cholewki aż o 11 gramów. 

Copyright © Agora SA