Dominika Stelmach faworytką biegu Old Mutual Two Oceans w RPA

Dominika Stelmach święta wielkanocne spędzi w Kapsztadzie. Polka pobiegnie w 49. edycji jednego z najpiękniejszych maratonu na świecie, zaplanowanego na 31 marca 2018 roku. Organizatorzy imprezy wymieniają Dominikę wśród elity.

Maraton Old Mutual Two Oceans zyskał reputację jednego z najpiękniejszych maratonów na świecie. Pierwsza impreza odbyła się w 1970 roku a udział w niej wzięło zaledwie 26 biegaczy, którzy stawili czoła nieznanemu dotąd wyzwaniu. Od tego czasu wyścig ten cieszy się ogromnym uznaniem wśród lokalnych, górskich i międzynarodowych sportowców.

Uczestnicy mają do wyboru cztery trasy:

- 56 km ultra maraton
- 21 km półmaraton
- 5 km 
- 2,5 km 

Na dzień dzisiejszy impreza przyciąga blisko 26 000 uczestników na wszystkich dystansach i zapewnia im mieszankę zapierającej dech w piersiach scenerii, wyczerpujący test sprawności zarówno dla profesjonalistów jak i rekreacyjnych biegaczy.

W tegorocznej edycji organizatorzy biegu stanęli  w obliczu poważnego wyzwania, jakim okazała się panująca susza i wynikającego z niej kryzysu wodnego w Cape Town i Western Cape. Spędzono sporo czasu, szukając alternatywnych rozwiązań, które miałyby zerowy wpływ na miejski system zaopatrzenia w wodę Kapsztadu. Zlikwidowano m.in. prysznice z mety i krany z bieżącą wodą.

Dominika Stelmach znalazła się wśród faworytek biegu na dystansie 56 km. Organizatorzy wymieniają jej globalny sukces podczas Wings for Life oraz tytuł Mistrzyni Polski na dystansie maratonu z czasem 1:38:17.

 

Dwa tygodnie temu w Seulu, mimo kłopotów zdrowotnych i krótkim czasie aklimatyzacji poprawiła swój rekord życiowy na królewskim dystansie, który aktualnie wynosi 1:37:09.

Polka do RPA przyleciała na trzy dni przed startem, trudno więc nadal mówić o optymalnej aklimatyzacji. Dominika szacuję, że tempo biegu w granicach 3:45min./km może dać wygraną. Trasa biegu poprowadzona jest drogą asfaltową z przewyższeniami ok. 1500 m.