Marcin Chabowski podczas ONICO Gdynia Półmaraton: Ten bieg jest do poprawki, za miesiąc kolejny start

Blisko sześć tysięcy biegaczy wyruszyło dziś (18 marca) na trasę ONICO Gdynia Półmaratonu. W trudnych i wietrznych warunkach najszybszy okazał się zawodnik z Ugandy, Ben Chelimo Somikwo. Marcin Chabowski na mecie zameldował się jako pierwszy Polak, do zwycięzcy stracił ponad minutę.

W tegorocznym ONICO Gdynia Półmaratonie biegacze musieli zmierzyć się z zimową, chłodną i bardzo wietrzną aurą. Mimo intensywnie operującego słońca warunki na trasie biegu były bardzo wymagające. Na mecie zameldowało się aż 5897 osób. 

Najlepszym z Polaków był Marcin Chabowski, na mecie finiszował  jako 6. zawodnik. Chabowski wraca do rywalizacji po kontuzji, która wykluczyła go z drugiej części sezonu w zeszłym roku. Powoli się rozkręca, ale nie jest jeszcze w szczytowej formie, czas 1:04:53 pozostawia wiele do życzenia. Od 15. kilometra Chabowski stoczył samotną walkę z wiatrem, nie był w stanie dotrzymać kroku czołówce.

Z wyniku i miejsca jestem średnio zadowolony, jest zadowalający ale czekam na więcej. Od 15. kilometra biegłem sam, pod zimny i silny wiatr. Ciężko się biega w takich warunkach, zwłaszcza kiedy nie ma się  przy sobie grupy pościgowej. Trenuję po kontuzji dopiero 3,5 miesiąca, a te powroty do biegania są bardzo ciężkie. Co prawda  oddechowo jest super, to siłowo już trochę gorzej. Potrzebuję jeszcze trochę czasu za nim będę w formie. Dodatkowo w takich warunkach jak dziś ciężko o bicie rekordów, ten start jest do poprawki podczas półmaratonu w Poznaniu.

- powiedział Marcin Chabowski

Zwycięzcą ONICO Gdynia Półmaraton został reprezentant Ugandy Ben Chelimo Somikwo (1:03:32), jako drugi po emocjonującej rywalizacji na ostatniej prostej dobiegł Hiszpan El Hassana Oubaddi, przegrał pierwsze miejsce zaledwie o jedną sekundę (1:03:33). Podium dopełnił  Joseph Mumo z Kenii (1:03:53).

Blisko sześć tysięcy biegaczy wyruszyło dziś (18 marca) na trasę ONICO Gdynia Półmaratonu. W trudnych, wietrznych warunkach najszybsi okazali się Ben Chelimo Somikwo z Ugandy (na zdjęciu) i Christine Moraa Oigo z Kenii, która w dwóch poprzednich edycjach ocierała się o zwycięstwo, zajmując drugie miejsce. Dotychczas niepokonany w Gdyni Kenijczyk, Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo, był dopiero piąty.Blisko sześć tysięcy biegaczy wyruszyło dziś (18 marca) na trasę ONICO Gdynia Półmaratonu. W trudnych, wietrznych warunkach najszybsi okazali się Ben Chelimo Somikwo z Ugandy (na zdjęciu) i Christine Moraa Oigo z Kenii, która w dwóch poprzednich edycjach ocierała się o zwycięstwo, zajmując drugie miejsce. Dotychczas niepokonany w Gdyni Kenijczyk, Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo, był dopiero piąty. JAN RUSEK

Wśród kobiet najszybsza była Christine Moraa Oigo (1:13:54), która przez cały dystans półmaratonu budowała sobie solidną przewagę. Druga była Kenijka Ruth Matebo (1:13:58) a trzecia Merine Gezahegn (1:14:07).

Najszybsza z Polek, Agnieszka Gortel, zajęła 5. miejsce.

Pełne WYNIKI

ONICO Gdynia Półmaraton rozgrywany jest jako IAAF Bronze Label Road Race, będąc tym samym w gronie najważniejszych półmaratonów na świecie. Za dwa lata Gdynia będzie gospodarzem Mistrzostw Świata IAAF w Półmaratonie. Impreza odbędzie się 29 marca 2020 roku.