Ewa Swoboda halowa wicemistrzynią Europy. Zdyskwalifikowano Ołesię Powch

Komitet Wykonawczy Ukraińskiej Lekkoatletyki podjął decyzję o dyskwalifikacji Ołesii Powch, która straciła medal z halowych mistrzostw Europy w Belgradzie (2017 rok). Tym samym Ewa Swoboda, która zajęła wówczas 3. miejsce, została halową wicemistrzynią Europy.

Swoboda w finałowym biegu na 60 metrów podczas halowych mistrzostw Europy w Belgradzie w 2017 roku zajęła 3. miejsce. Polką uzyskała czas 7:10, który zapewnił jej brązowy medal. Tuż przed nią znalazła się Ukrainka, Ołesia Powch, a złoto zdobyła Asha Philip z Wielkiej Brytanii.

Swoboda podczas mistrzostw Europy w Belgradzie biegała "w kratkę". Do finału biegu na 60 metrów awansowała dość szczęśliwie, w półfinale zajęła bowiem ostatnie miejsce gwarantujące udział w medalowym starcie.

Swoboda, po przeszło pół roku została jednak wicemistrzynią Europy. Za doping zdyskwalifikowano bowiem Ołesię Powch.

Swoboda w tym roku nie powtórzyła sukcesu z Belgradu. Podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham Polka zajęła dopiero 5. miejsce w swoim biegu półfinałowym, i nie zdołała awansować do finału. Lepsze od niej okazały się Marie-Josee Ta Lou (Wybrzeże Kości Słoniowej), Remona Burchell (Jamajka) oraz Michelle-Lee Ahye (Trynidad i Tobago).

Poza Ołesią Powch Komitet Wykonawczy Ukraińskiej Federacji Lekkoatletyki zdyskwalifikował również Olhę Zemlak, która także naruszyła przepisy antydopingowe. Dzięki jej dyskwalifikacji na szóste miejsce IO 2016 awansowała polska sztafeta w składzie (Małogrzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewaicz, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetić).