Magda Łączak wygrywa Transgrancanarie! Paweł Dybek dziewiąty

Świetnie wieści płyną do na nas z Wysp Kanaryjskich, gdzie bohaterami festiwalu Transgrancanaria zostali między innymi Polacy. Magdalena Łączak, nasza znakomita ultramaratonka górska w niesamowitym stylu zwyciężyła na najbardziej prestiżowym dystansie festiwalu - Trans GC długości 125 km, prowadząc nieprzerwanie od startu do mety.

Bardzo dobre 9 miejsce na tym samym dystansie zajął wśród mężczyzn Paweł Dybek. Zawodniczka Salomon Suunto Team jest pierwszą zawodniczką z Polski, która wygrała zawody cyklu UTWT.

Ultra Trail World Tour to cykl długodystansowych biegów górskich organizowanych na całym świecie. W jego skład wchodzą najbardziej prestiżowowe biegi odbywające się na 5 kontynentach między innymi w Chinach, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Argentynie, Marocco czy Patagonii.  Większość z nich to biegi stanowiące prawdziwe wyzwania. Spore przewyższenia i trasy powyżej 100 km powodują, że ukończenie tych biegów jest marzeniem wielu biegaczy górskich.

Festiwal Transgrancanaria był w tym roku rekordowy pod względem frekwencji. Prawie 4000 tysiące startującyc z 30 krajów w tym, aż 142 Polaków. Transgrancanaria na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie zmieniała swoją formułę. Zmieniały się długości tras, miejsca startu, dodawane były nowe dystanse. Dzisiaj festiwal daje możliwość wyboru 6 tras z których najkrótsza ma 17 km, a najdłuższa, wprowadzona zaledwie rok temu mierzy 269 km. Najbardziej prestiżowa jest jednak trasa Trans GC 125 km.

To właśnie ten dystans cieszył się największą frekwencją, także wśród Polaków i dlatego tak bardzo cieszy zwycięstwo Magdy Łączak. Magda, chociaż była jedną z faworytek biegu, przed startem studziła oczekiwania i optymizm. Większość przygotowań do sezonu spędziła u siebie w Mielcu, tylko weekendami pozwalając sobie na wypady w Beskidy. Jeśli dodamy różnice temperatur jakie panują w Polsce i na Gran Canarii (30 stopni) to rzeczywiście można było mieć obawy czy w dniu startu wszystko będzie po myśli zawodniczki. Lista startowa była mocno obsadzona, na starcie pojawiła się między innymi Szwajcarka Andrea Huser – zwycięźczyni cyklu UTWT z 2017 roku oraz Caroline Chaverot, aktualna liderka ITRA Performance Index.

Bieg od samego początku przebiegał pod dyktando Magdy. Wszystko zaczęło się w piątek o pólnocy polskie czasu, kiedy to zaraz po starcie Magda objęła prowadzenie i nie oddała go już do samej mety, stale powiększając przewagę nad grupą pościgową, w której biegły między innymi Chaverot, Huser i Mityaewa. Kiedy mniej więcej w połowie trasy zeszła Chaverot, świetnie dysponowanej Magdzie mogły zagrozić już tylko Huser u Mityaewa. Na około 30-35 km do mety, stało się jasne, że Magda w takiej dyspozycji jest nie do pokonania i tylko jakieś nieszczęście może jej przeszkodzić w wygranej.

Wszystko skończyło się jednak pomyślnie i po 15 godzinach i 18 minutach pojawił się na mecie Magda pojawił się na mecie.

Przed kobietami finiszowali najlepsi Panowie w tym Paweł Dybek, który ukończył zawody na 9 miejscu, wygywając przy tym klasyfikację M40.

Wyniki Panów

1. Pau Capell Gil - 12h:42

2. Aurwlien Collet - 12h:46

3. Cristofer Clemente Mora  - 13h:22

9. Paweł Dybek - 14h:37

Wyniki kobiet

1.  Magdalena Łączak - 15h:18

2.  Andrea Huser  - 15h:58

3.  EkaterinaMityaewa - 16h:12