Jak oddychać podczas biegania?

Wiele osób początkujących twierdzi, że nie potrafi oddychać podczas biegania. Nikt nie uczy biegaczy, jak mają to robić. Panuje przekonanie, że oddychanie podczas wysiłku przychodzi zupełnie naturalnie. Oddech można jednak kontrolować i czuć się swobodnie podczas każdego treningu.

Umiejętność swobodnego oddychania podczas biegania jest niezbędnym elementem w walce o szybkie bieganie i poprawę wyników.

Początki bywają trudne, nie zniechęcaj się.

Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z bieganiem nie wpadaj w panikę, kiedy brakuje Ci tchu. Nieefektywne dyszenie po dynamicznym podbiegu lub szybkim interwale, można zamienić w świadomy kontrolowany oddech. Tak samo ważny jest wdech jak i wydech. Przy czym wdech przychodzi zupełnie odruchowo za to nad wydechem warto popracować. Ważne, żeby wypuszczać powietrze powoli i do końca, w ten sposób robisz miejsce na świeże powietrze.

Miarowy oddech wymaga samokontroli. Z czasem w ogóle nie będziesz się skupiać na tym jak oddychasz i faktycznie będzie przychodziło Ci to zupełnie naturalnie.

W kontroli oddechu pomocna jest większa objętość płuc, która rozwija się podobnie jak serce podczas intensywnych treningów. Zdolność przyswajania tlenu przez organizm poprawiają długie wybiegania. Intensywny, interwałowy trening zwiększa skuteczność pracy płuc, pojemność i moc.

Co utrudnia oddech podczas biegania?

  • stres w życiu codziennym i napięcia mięśniowe
  • nieprawidłowa postawa i tzw. zamknięta klatka piersiowa
  • usztywnienie pleców, klatki i barków

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, oddech stanie się płytki a objętość płuc nie będzie w pełni wykorzystana. Na treningu będzie często brakowało Ci tchu. W rozluźnieniu górnej części ciała pomaga m.in.: pływanie, rozciąganie klatki piersiowej i barków. Co ważne istotna jest również siłą górnej części ciała. Nie zapominaj o ćwiczeniach uzupełniających, silne mięśnie to prawidłowa postawa ciała.

Czym jest core dla biegacza? [przykładowe ćwiczenia]

Dotknięcie barków w podporze wysokim
Dotknięcie barków w podporze wysokim fot.: 200% formy - trenerzy personalni

Pływanie a bieganie. Jakie korzyści niosą ze sobą regularne wizyty na basenie dla biegacza?

Zadbaj o swobodne oddychanie w życiu codziennym.

Jak zwiększyć pojemność płuc?

Żeby zwiększyć pojemność płuc wykonuj treningi podczas których biegasz krótkie i szybkie odcinki z bardzo krótką przerwą na odpoczynek. Nie obawiaj się kontuzji, podczas takiego treningu nie chodzi o objętość, dlatego bardzo szybko się zregenerujesz. Na przerwie 15-sekundowej będzie brakowało Ci tchu, ale nie przejmuj się tym jak tylko ruszysz znów wpadniesz w rytm biegu.

O czym warto pamiętać?

  • staraj się utrzymać prostą i rozluźnioną sylwetkę zarówno w życiu codziennym jak i podczas biegania
  • wzmacniaj górne części ciała i raz w tygodniu pójdź na basen
  • zwiększaj pojemność płuc poprzez trening

Większość osób prowadzący siedzący tryb życia wykorzystuje pojemność płuc w 20-30%, biegacze w ok. 60%.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.