Czy historia narkomana przedstawiona w filmie "Najlepszy" może być motywacją?

Film "Najlepszy" to historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego. Pokazuje drogę człowieka uzależnionego od narkotyków, aż po zdobycie tytułu mistrza na dystansie Double Ironman. Poznajcie opinię tych, którzy na co dzień inspirują do walki.

Głównym bohaterem filmu " Najlepszy" jest sportowiec, który zachwycił świat, a do dziś pozostaje osobą praktycznie nieznaną w Polsce. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

W rolę główną wcielił się Jakub Gierszał.
Reżyserem filmu jest Łukasz Palkowski.

Znacznie szerzej historię Górskiego opisuje książka „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", której autorem jest Łukasz Grass (Dziennikarz i założyciel portalu Akademia Triathlonu).

Jerzy Górski, był narkomanem i jednocześnie został legendą polskiego triathlonu, jest symbolem walki z własnymi słabościami.

Jerzy Górski podczas rozgrzewki Jerzy Górski podczas rozgrzewki  KORNELIA GŁOWACKA-WOLF

  • Obecnie, Prezes Centrum Sportowego „Głogowski Triathlon", organizator imprez triathlonowych i biegowych (m.in. Sławskiego Festiwalu Triathlonu i Crossu Straceńców)
  • Były członek Polskiego Związku Triathlonu.
  • Zwycięzca prestiżowych zawodów Double Ironman w Huntsville w Alabamie (1990), uczestnik The Western States 100-Mile Endurance Run w Kalifornii (1990) oraz trzydniowych zawodów Ultraman na Hawajach (1995).
  • W 1990 roku otrzymał brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe przyznawany przez Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

O opinię dot. filmu "Najlepszy" zapytaliśmy sportowców, dla których determinacja i walka ze słabościami nie jest obca. Na co dzień, to oni inspirują i walczą o swoje marzenia, czy historia Jerzego Górskiego zrobiła na nich wrażenie?

Agnieszka Jerzyk, triathlonistka i lekkoatletka. Dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w triathlonie (Londyn 2012, Rio 2016), która z powodzeniem startuje również w zawodach lekkoatletycznych. Triathlonowa Mistrzyni Świata U23 (Pekin 2011) i Europy U23 (Gaia 2010). Agnieszkę można śledzić na bieżąco TU.

Agnieszka JerzykAgnieszka Jerzyk Gregory Bull (AP Photo/Gregory Bull)

Niesamowicie inspirujący i przejmujący film przedstawiający walkę z nałogiem i samym sobą. Pokazujący jak ważne jest to, by mieć w życiu cel.Wszyscy triathloniści znamy Pana Jurka Górskiego, jako wspaniałego komentatora i organizatora zawodów triathlonowych i biegowych. Słyszeliśmy o jego mistrzostwie w Double Ironman, ale nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że to nie był jego największy sukces. Jurek wygrał drugie życie. Ten film napędził mnie do jeszcze większej wiary w siebie i do spełniania swoich marzeń. "Najlepszy", ten film po prostu trzeba zobaczyć.

Marcin Konieczny, triathlonem zajął się w 2008 roku. Komuś kto uprawia triathlon w Polsce, MKONa nie trzeba przedstawiać. To jeden z czołowych zawodników. Jako pierwszy w historii stanął na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Świata Ironman na Hawajach w kategorii wiekowej 45-49 lat, czas to 9:18.43. Więcej znajdziesz TU

Marcin Konieczny Marcin Konieczny  Robert Urbaniak/BikeLife.pl

Film "Najlepszy" na podstawie historii Jurka Górskiego ujął mnie bardzo realistycznym przedstawieniem tego co działo się zanim Jurek trafił przed drzwi wrocławskiego MONARU. Na samą część "triathlonową" przymykałem oko bo wiadomo, że dla osoby trenującej ten sport będzie tam sporo niedociągnięć. Ale właśnie ten kontrast pomiędzy ćpaniem a triathlonowaniem cenię w historii Jurka jak najbardziej, choć wydaje mi się, ze klasyczne podejście: najpierw książka a dopiero potem film w przypadku tej opowieści jest lepszym rozwiązaniem!

Bożena Jaskowska, w 2013 roku wystartowała w swoim pierwszym triathlonie. W 2015 roku była najszybszą kobietą na dystansie 55 kilometrów podczas Ultramaratonu Podkarpackiego. W 2017 roku ukończyła dystans IM podczas Challenge Roth z czasem 11:09. W social mediach wszyscy znają ją jako Run Bo, tak też nazywa się jej blog.

Bożena JaskowskaBożena Jaskowska fot. archiwum prywatne

Nie jest to film o sporcie i nie jest to film o triathlonie. Ukazuje przede wszystkim człowieka: słabego i bezbronnego wobec nałogu, ale też niewiarygodnie silnego, który potrafi nie tylko z tego gówna wyjść, ale także walczyć o więcej: a marzenia i ambitne sportowe plany. Jak dla mnie w kilku miejscach obraz dość przerysowany i przepoetyzowany, nawet na granicy kiczu, ale bez wątpienia jest to przekaz bardzo poruszający. Po wyjściu z kina masz w sobie i wstręt i pogardę, i zachwyt, podziw oraz szacunek dla postaci i dokonań Jerzego Górskiego. Warto zobaczyć! Warto też sięgnąć po książkę Łukasza Grassa pod tym samym tytułem, z której dowiemy się znacznie więcej…

Marcin Krasoń, sport towarzyszy mu od dziecka. Marcin jest wszechstronnym sportowcem, startuje na asfalcie, w biegach górskich oraz na zawodach triathlonowych. W 2017 roku ukończył dystans IM podczas Challenge Roth z czasem 10:06:54. W środowisku biegaczy i triatlonistów znany jest jako Krasus i autor bloga biecdalej.pl

Marcin KrasońMarcin Krasoń fot.: Robert Urbaniak/BikeLife.pl

Film "Najlepszy" nie jest idealny. Nie ustrzegł się paru mankamentów i uproszczeń, ale i tak się broni i to mocno! Pokazując arcytrudną walkę Jerzego Górskiego z nałogiem, przypomina wątpiącym, że "nie ma nie mogę". Daje motywację do realizacji marzeń i ciężkiej pracy, przestrzegając jednocześnie przed zbyt hedonistycznym, czy raczej egoistycznym podejściem do życia. Jest punktem obowiązkowym nie tylko dla sportowców, wszak sportu w nim wiele nie ma. Jeśli ktoś chce dokładniej poznać tę część historii Górskiego, powinien sięgnąć do książki Łukasza Grassa o tym samym tytule. Film większy nacisk kładzie na kwestię narkomanii bohatera i wychodzenia z niej.

Aleksandra Mądzik, biega amatorsko od 2011 roku. Od lutego 2014 do listopada 2015 przebiegła wszystkie sześć maratonów wchodzących w skład World Marathon Majors: Tokio, Berlin, Chicago, Londyn, Boston, Nowy Jork. Jest autorką bloga Pora na Majora, a swoimi doświadczeniami dzieli się na m.in. TU.

Aleksandra Mądzik Aleksandra Mądzik  ilza.pl

"O filmie "Najlepszy" słyszałam same pozytywne opinie, ale nie chciałam czytać komentarzy. Chciałam sama wyrobić sobie opinię. I o ile interesuję się bieganiem, to już mniej triathlonem i jego historią. Film trzyma w napięciu od samego początku. Na końcu siedziałam, patrzyłam na napisy i miałam ciarki na plecach. Niesamowita historia człowieka, który raczej nie miał szans na normalne życie, a już na pewno nie był typowany do gwiazdy sportu. Ogromy upór, silna wola i chęć "życia" sprawiły, że Górski doszedł do miejsca, o którym każdy z nas cichaczem marzy. Na szczyt. Dla mnie przede wszystkim jest to film, który inspiruje i motywuje. Warto mieć marzenia, a poddać możemy się... na mecie. Z całego serca polecam!"

Łukasz Remisiewicz, zaczął biegać, żeby schudnąć - kilogramy zginęły, a pasja do sportu stała się dla Łukasza stylem życia. W 2014 roku zadebiutował na zawodach triatlonowych w Poznaniu, obecnie stawia sobie kolejne cele i sumiennie je realizuje.Obecnie przygotowuje się do maratonu w Maladze, cel to złamanie 3 godz. Jest autorem bloga RUNEAT.PL

Łukasz Remisiewicz, autor bloga RunEat.plŁukasz Remisiewicz, autor bloga RunEat.pl Łukasz Remisiewicz

"Najlepszy" to nie jest film, na który idziesz i zajadasz popcorn. To kilkadziesiąt minut kiedy przenosisz się w duszę Jurka Górskiego i stajesz się narkomanem. Widzisz od środka jak nałóg bardzo dewastuje Ciebie i otoczenie. W końcu stajesz się świadkiem, jak wola walki pozwala wygrać nie z narkotykami, a przede wszystkim wygrać z samym sobą. Możesz upadać kilka razy, ale jeżeli pragniesz wygrać to historia Jurka pokazana w tym filmie pokazuje, że w końcu powstaniesz i wygrasz. Pokazuje, że możesz wszystko - musisz tylko sam w zgodzie ze sobą chcieć.
 
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.