Bieganie na bieżni mechanicznej, wady i zalety

Bieganie w sztucznych warunkach rodzi wiele wątpliwości. O zaletach i wadach biegania na bieżni mechanicznej dyskutuje wielu biegaczy. Czy to tylko zło konieczne, uwarunkowane kiepską pogodą? Sprawdź wady i zalety.

Trening na bieżni mechanicznej zapewnia Nam powtarzalne warunki, ale też nie pozwala zmierzyć się z naturalnymi okolicznościami, z którymi zmierzymy się na zawodach.

Zalety korzystania z bieżni mechanicznej

 • Realizacja treningu, bez względu na warunki pogodowe. Na bieżni mechanicznej nie straszny jest deszcz, zalegający śnieg, gołoledź a nawet upały. Stwierdzenie  „nie ma złej pogody do biegania”, nie zawsze jest słuszne. Nie da się ukryć, że są takie jednostki treningowe, do których przywiązujemy szczególną uwagę. Na pewno treningi interwałowe, gdzie liczy się prędkość, będą bardziej efektywne na bieżni elektrycznej niż na podłożu niestabilnym i śliskim.

 • Ukształtowanie terenu. Na bieżni mamy możliwość regulacji podłoża, z powodzeniem uda się zrealizować trening siłowy. Sami decydujemy, pod jakim kątem ustawimy bieżnię, dzięki temu stymulujemy naturalne warunki. Z drugiej jednak strony, jeśli nie mamy do dyspozycji płaskiej trasy na zewnątrz, możemy zrobić konkretną jednostkę treningową pod dachem.

 • Utrzymanie tempa. Bieżnia mechaniczna wymusza stałe tempo, na bieżąco  możemy kontrolować z jaką prędkością biegniemy. Utrzymanie danych założeń na zewnątrz bywa dla niektórych osób bardzo trudne, zwłaszcza jeśli dojdą do tego kiepskie warunki atmosferyczne. Biegacze bardziej zaawansowani potrafią niemal bez żadnego pomiaru określić w jakim tempie biegną, ta sztuka trudniejsza jest dla osób początkujących.

 • Bezpieczeństwo. Trening na bieżni mechanicznej możemy zrobić o każdej porze, szczególnie istotny jest okres jesienno-zimowy, kiedy bardzo szybko zapada zmrok. Poza tym nie przewrócimy się o wystające korzenie, zmniejszamy ryzyko skręcenia kostki.

 • Wygoda. Trening pod dachem nie wymaga od nas żadnego dodatkowego sprzętu, tak naprawdę nie potrzebujemy nawet zegarka. Do tego wystarczy ubrać się w krótkie spodenki i lekką, zwiewną koszulkę. Nic nie krępuje naszych ruchów, nie musimy martwić się, gdzie zostawimy zbędne rzeczy, w tym odzież wierzchnią.

Wady korzystania z bieżni mechanicznej

 • Dostępność. W dużych miastach raczej nie powinno być problemu z dostępnością bieżni mechanicznej. Za to w mniejszych miejscowościach i na wsi, możemy mieć już problem. Nawet jeśli mamy w pobliżu siłownię lub klub fitness, nie zawsze w jej wyposażeniu znajduje się dobra bieżnia mechaniczna.

 • Dyskomfort. Warunkiem koniecznym jest dobra klimatyzacja w pomieszczeniu, w którym biegamy. Brak świeżego powietrza może okazać się największym problemem, nie każdy dobrze znosi suche powietrze, które często jest pod dachem. Do tego po zejściu z bieżni wariuje błędnik, zatrzymanie taśmy i pierwsze kroki na podłodze mogą okazać się nieprzyjemne. Na szczęście zawroty głowy dość szybko mijają.

 • Brak naturalnych warunków. Z jednej strony to zaleta (patrz wyżej), z drugiej jednak nie mamy możliwości adaptacji do trudnych warunków. Treningi realizowane na zewnątrz pozwalają na adaptację i umiejętność radzenia sobie np. z silnym wiatrem lub opadami deszczu. Zawody odbywają się zawsze bez względu na warunki atmosferyczne, a my nie mamy na nie wpływu. Poza tym nie przygotujemy naszego organizmu do rzeczywistych nacisków i sił działających podczas treningu. Dlatego warto potraktować bieżnie mechaniczną jako alternatywę i dodatek do biegania na zewnątrz.

 • Nuda. Podczas treningu na bieżni mechanicznej może dopaść nas znużenie. Bywa, że jedynym widokiem jaki możemy podziwiać jest nasze odbicie w lustrze. Dla miłośników treningów w terenie, bieganie na bieżni może okazać się karą.

 • Dodatkowe koszty. Mało kto, może pozwolić sobie na zakup własnej bieżni mechanicznej. Z jednej strony to duży wydatek, a z drugiej potrzebna jest dodatkowa przestrzeń na tego typu urządzenie. W związku z tym istnieje konieczność opłaty za jednorazowe wejście lub wykupienie karnetu na daną siłownię.

 • Brak wolności. Wizyta na siłowni, czy klubie fitness wiąże się z obcowaniem innych osób. Nie zawsze jest nam to na rękę, nie ma mowy o wyciszeniu. Przeszkadzać może nie tylko szum kręcącej się taśmy, ale też gwar jaki często jest w miejscach publicznych. Minusem jest też nieprzyjemny zapach potu, od którego trudno uciec.
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.