The Big Half w Londynie, czy padnie rekord Europy na dystansie półmaratonu? Mo Farah będzie miał godnego rywala

The Big Half to nowe wydarzenie, które odbędzie się po raz pierwszy w niedzielę 4 marca 2018 roku. Na starcie stanie dwóch najszybszych biegaczy długodystansowych z Wielkiej Brytanii. Zapowiada się zacięta rywalizacja.

The Big Half to nowy jednodniowy festiwal skupiający się na dystansie półmaratonu, którego ideą jest połączenie różnorodności kulturowej wielkiego miasta, jakim jest Londyn.

Organizatorzy chcą stworzyć imprezę uliczną o imponujących rozmiarach, która ma zainspirować udział różnych grup społeczno-ekonomicznych, wyznań, grup wiekowych, grup etnicznych do wspólnej rywalizacji. The Big Half ma być pierwszą imprezą sportową, której uczestnicy  reprezentują zróżnicowaną populację Londynu.

Trasa biegu The Big Half rozpoczyna się od Tower Bridge i kończy przed Cutty Sark w Greenwich.

Trasa biegu The Big HalfTrasa biegu The Big Half materiał prasowy

Na starcie The Big Half stanie dwóch najszybszych biegaczy długodystansowych z Wielkiej Brytanii,  Mo Farah i Callum Hawkins.

Mo Farah - czterokrotny mistrz olimpijski i pięciokrotny mistrz świata w biegach na 5000 i 10 000 metrów. Karierę na bieżni zakończył w sierpniu br. podczas zawodów Diamentowej Ligi IAAF. Tym samym rozpoczął karierę biegową na biegach ulicznych.

Dla Mo, udział w Big Half to część przygotowań do maratonu w Londynie, który odbędzie się 6 tygodni później, w kwietniu.

Callum Hawkins to brytyjski biegacz długodystansowy, który od początku swojej kariery odnotowuje sukcesywny progres. Ten 25-letni maratończyk nie ukrywa zadowolenia, że podczas zaplanowanego półmaratonu w marcu, będzie miał szansę zmierzyć się z czołówką elity światowej. Ostatnio rywalizował z  Mo Farah podczas tegorocznych biegów crossowych w Edynburgu, wgrał z 45-sekundową przewagą. Liczy na to, że Londyn znów przyniesie mu szczęście. Podczas jednego z  Maratonów Londyńskich Virgin Money zdobył kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie Rio 2016. Na IO zajął 9 miejsce, z czasem 2:11:52. W tegorocznych Mistrzostwach Świata w maratonie, które odbyły się w Londynie zameldował się na mecie jako czwarty zawodnik, z czasem 2:10:17.

Trasa biegu The Big HalfPAUL CHILDS/REUTERS

W 2010 roku jako junior uczestniczył w Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych (Bydgoszcz). Rywalizację ukończył na 47 miejscu (5 z Europejczyków).

Trzy razy z rzędu startował w półmaratonie w Glasgow, w 2014 roku zaliczył debiut na tym dystansie - 63:03. Rok później uzyskał wynik 62:42, w 2016 roku dobiegł jako pierwszy z czasem 60:24.

Europejski rekord na dystansie półmaratonu należy do Mo Farah, wynik 59:32 pochodzi z 2015 roku. Tymczasem Callum Hawkins zbliżył się do tego wyniku w lutym tego roku, podczas zawodów w Marugame. Czas 60:00 dał mu drugie miejsce z pośród dotychczasowych wyników na listach brytyjskich i czwarte wśród Europejczyków.

Copyright © Agora SA