Regulamin zawodów. Za co biegacz może być zdyskwalifikowany?

Każde wydarzenie sportowe ma określony regulamin. Wypełniając formularz zgłoszeniowy, biegacz akceptuje wszystkie zapisane zasady. Sprawdź, za co możesz zostać zdyskwalifikowany!

Na zawody biegowe mamy możliwość rejestracji swojego zgłoszenia przez internet. Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wypełnić formularz, kliknąć akceptację regulaminu, opłacić bieg i gotowe. Organizatorzy wysyłają drogą elektroniczną potwierdzenie, a system generuje numer startowy. Zazwyczaj na kilka dni przed rozpoczęciem imprezy mamy możliwość odbioru pakietu, po jego odbiorze wszelkie formalności są już spełnione.

Pytanie, kto czyta regulamin biegu za nim go zaakceptuje?
Czy faktycznie wszyscy biegacze mają świadomość, na jakich zasadach biorą udział w zawodach?

Jedno jest pewne, w świetle prawa podstawą do udziału w zawodach jest akceptacją i zastosowanie się do REGULAMINU imprezy. Niespełnienie jakiegokolwiek z punktu grozi DYSKWALIFIKACJĄ.

Poniżej kilka wybranych zasad, które często ujęte są w regulaminach imprez biegowych, takich jak: maraton, półmaraton czy bieg na 10 i 5 km.

  • NUMER STARTOWY

    - Numer startowy musi być widoczny przez cały czas trwania biegu, zasłanianie numeru lub jego modyfikacja jest zabroniona pod karą dyskwalifikacji.

    - Zawodnik biegnący z numerem startowym, do którego przypisane są dane innej osoby (wszelkie zmiany muszą być zatwierdzone przez organizatora).

    - Niedozwolone jest przebywanie na trasie bez numeru startowego, taka osoba musi bezwzględnie opuścić trasę biegu.

  • CHIP

    - Biegacze są zobowiązani do prawidłowego zamontowania chipa do pomiaru czasu (zgodnie z instrukcją - najczęściej do buta).

  • POMOC

    - Niedopuszczalna jest pomoc osoby z zewnątrz, uczestnik biegu cały dystans musi pokonać o własnych siłach.

    - Niedozwolone jest przemieszczanie się na trasie rowerem, motorem, samochodem, na rolkach lub użycie innego pojazdu.

  • TRASA

    - Skracanie i zmiana trasy biegu jest zabronione.

    - Brak odczytu na poszczególnych punktach kontrolnych (jeśli takie się znajdują na trasie), warunkiem klasyfikacji jest elektroniczny pomiar czasu. Zazwyczaj organizatorzy rozkładają na trasie specjale maty, które odnotowują poszczególne międzyczasy.

    - Ustawienie się i start z nieprawidłowej strefy czasowej, którą uczestnik deklaruje już przy zapisach. Zawodnicy startują często falowo, w  określonych odstępach czasu.

    - Uczestnik biegu nie może zabrać ze sobą na trasę zwierząt, bieg z pupilem jest zazwyczaj zabroniony. To niezwykle ważne, z uwagi na bezpieczeństwo innych biegaczy oraz samych zwierząt.

  • ZAPISY

    - Próba zapisania się przez jedną osobę za pomocą kilku loginów i formularzy (dotyczy głównie biegów, na które ciężko się dostać). W ten sposób biegacz liczy na zwiększenie swoich szans podczas rejestracji.

    - Użycie zautomatyzowanego oprogramowania lub programów komputerowych do rejestracji (dotyczy imprez, na które można się zapisać biorąc udział w losowaniu). To kolejna próba matactwa, ten podpunkt pochodzi z regulaminu Maratonu w Nowym Jorku.

  • DOPING

    - Zawodnicy podlegają przepisom antydopingowym. Naruszenie przepisów antydopingowych podczas lub w związku z wydarzeniem może prowadzić do dyskwalifikacji. Niestety niektórzy oszuści wciąż czują się bezkarni.

    - W przypadku stwierdzenia obecności środków dopingowych zabronionych zgodnie listą WADA w próbce „A”, zawodnik jest informowany o możliwości i szczegółach badania próbki „B” na własny koszt. Pozytywny wynik badania próbki „B” powoduje automatyczną dyskwalifikację zawodnika lub zawodniczki.

  • Dyskwalifikacja

    - Zawodnicy zdyskwalifikowani i objęci terminowym zawieszeniem nie mają prawa udziału w innych imprezach biegowych. Zatajenie takiej informacji, może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Copyright © Agora SA