Rekordowy Bieg Niepodległości w Warszawie! To pierwsza, tak duża impreza w kraju

Takiej frekwencji podczas Biegu Niepodległości jeszcze nie było. Biegacze po raz kolejny świętowali niepodległą Polskę w stolicy. Wystartowało ponad 15 tysięcy osób.

29. Bieg Niepodległości w Warszawie to jednocześnie ostatnie wydarzenie cyklu "Zabiegaj o Pamięć". W skład Triady wchodzi jeszcze "Bieg Konstytucji 3 Maja" oraz "Bieg Powstania Warszawskiego". W ramach całego cyklu prowadzona jest dodatkowa klasyfikacja.

29. Bieg Niepodległości w Warszawie29. Bieg Niepodległości w Warszawie ADAM STĘPIEŃ

Zawodnicy wystartowali punktualnie o godz. 11:11, tradycyjnie tuż przed wystrzałem startera został odśpiewany hymn narodowy.

Gościem specjalnym imprezy był Wicemistrz Europy w maratonie Yared Shegumo. Tym razem wystąpił w zupełnie innej roli, poprowadził grupę osób na złamanie 38 min. Dla naszego maratończyka, udział w Biegu Niepodległości był startem treningowym.

Trasa biegu poprowadzona została aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi i Chałubińskiego do alei Niepodległości i z powrotem. Nawrotka nastąpiła dokładnie po 5 km. W kuluarach mówi się, że mimo konieczności pokonania dwukrotnie wiaduktu, to raczej tzw. szybka dycha. Jak co roku posypało się mnóstwo rekordów.

Przeciwnikiem mógł okazać się jedynie dość silny wiatr, ale mimo tego na trasie nie zabrakło energii i motywacji do biegania.

29. Bieg Niepodległości w Warszawie29. Bieg Niepodległości w Warszawie ADAM STĘPIEŃ

Najszybszy okazał się Arkadiusz Gardzielewski, to do niego należy również rekord tej trasy. W tym roku, obecny Mistrz Polski w półmaratonie, na pokonanie trasy potrzebował dokładnie 30 min i 3 sek. 

Co ciekawe pierwsza kobieta, Ewa Jagielska jest również tegoroczną Mistrzynią Polski na dystansie półmaratonu z Piły. Na mecie zameldowała się po 34 min. i 38 sek.

Na trasie 29. Biegu Niepodległości znalazło się ponad 15 000 uczestników. O ogromnej skali wydarzenia świadczył fakt, że kiedy zawodnicy z pierwszej strefy dobiegali na metę, ostatnia grupa dopiero ruszała na trasę.

Wśród biegaczy ok. 31% stanowiły kobiety, blisko 69% mężczyźni. Najbardziej oblegana kategoria wiekowa to M30.

Organizatorzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania.

29. Bieg Niepodległości w Warszawie29. Bieg Niepodległości w Warszawie ADAM STĘPIEŃ

Wyniki 29. Biegu Niepodległości - 10 km 

mężczyźni
1. Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 30.03
2. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) 30.30
3. Krzysztof Żebrowski (SKS Feniks Siedlce) 30.34

kobiety
1. Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) 34.38
2. Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) 35.03
3. Anna Łapińska (KS Warszawianka) 36.23

Oficjalne wyniki znajdziecie TU.