SUPERMARATON KALISIA - czyli Mistrzostwa Polski w biegu na 100km

Supermaraton Kalisia to najstarsza impreza ultra w Polsce. W ramach biegu, już w najbliższą sobotę odbędą się Mistrzostwa Polski na dystansie 100 km. Rekord trasy wśród mężczyzn ma aż 22 lata!

Supermaraton Kalisia to najstarszy bieg ultra w Polsce. W latach 1982-2001 organizowany był pod  nazwą "Supermaraton Calisia". Inicjatorem biegu na 100 km był Włodzimierz Cieślak wiceprezes Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Spółdzielczości Pracy Start w Kaliszu i Jerzy Walter, prezes Kaliskiej Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego Cepelia.

W sumie zorganizowano ponad 20 setek, w których rywalizowało blisko 2000 zawodników. Aż cztery razy zwyciężał Andrzej Magier, a trzykrotnie Jan Szumiec i Jarosław Janicki.

W kartach historii tego biegu szczególnie ważna jest kaliska setka rozegrana w 1995 roku, zwycięzcy pobili rekord Polski. Jarosław Janicki przebiegł 100 km w czasie 6:22:33, a Ewa Kępa w 8:37:40.

W 2015 roku rekord trasy pobiła Dominika Stelmach, dotychczasowy rekord poprawiła aż o 35 minut. Pokonanie trasy 100-kilometrowej zajęło jej 8:01:41, co więcej zajęła wtedy 3 miejsce open.

Tego samego roku Patrycja Bereznowska poprawiła wynik Dominiki w holenderskim Denventer. Bieg odbył się zaledwie dwa dni po setce kaliskiej i miał bardzo kameralny charakter. Patrycja uzyskała świetny wynik 8:00:56 pokonując 250 okrążeń po bieżni lekkoatletycznej.

Trasa biegu poprowadzona jest przez gminę Blizanów.Trasa atestowana składa się z 10-kilometrowego dobiegu do Blizanowa oraz sześciu 15-kilometrowych pętli: Blizanów - Jarantów - Brudzew - Blizanów.

Supermaraton KalisiaSupermaraton Kalisia http://www.supermaraton-kalisia.kalisz.pl/trasa.html

To świetna okazja do wykręcenia dobrego czasu na tym dystansie. Asfaltowa i płaska nawierzchnia zapewnia komfort biegu. Bieg po pętlach może być ułatwieniem podczas kontroli czasu, do tego biegacze cały czas mają kontakt z organizatorami.