Odzież do biegania zimą. Ranking niezbędnych elementów garderoby dla biegacza

Bieganie zimą wymaga nieco większej logistyki. Dobrze skomponowany strój z pewnością ułatwi wykonanie treningu na zewnątrz. Strój do biegania musi zapewnić przede wszystkim komfort i wsparcie podczas treningu. Warto zainwestować w specjalistyczną odzież do biegania. Sprawdź, jakie części garderoby świetnie sprawdzają się zimą.
Bieganie zimą Bieganie zimą fot. materiały prasowe

W co ubrać się zimą do biegania?

Kluczem do zachowania komfortu podczas biegania zimą jest odpowiedni strój. Nie może być ani za zimno, ani za ciepło, warto ubrać się warstwowo. Podczas doboru odzieży należy kierować się jedną bardzo ważną zasadą, do odczuwalnej temperatury należy dodać ok. 10 stopni Celcjusza. Podwód jest bardzo prosty, podczas ruchu organizm dość szybko się rozgrzeje a nadmiar ubrań mógłby okazać się sporym utrudnieniem.

Przy kompletowaniu stroju biegowego na okres zimowy, warto od samego początku zainwestować w wysokiej jakości odzież, która wystarczy na długie lata użytkowania.

Wybieraj ubrania uszyte z tkanin syntetycznych, które przepuszczają powietrze i dobrze odprowadzają wilgoć. Ma być przede wszystkim wygodnie i funkcjonalnie.

Bieganie zimą Bieganie zimą fot.: https://www.cobbastore.com/

Bielizna termoaktywnaBielizna termoaktywna znalazła się na pierwszym miejscu. Zapewnia komfort cieplny bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

Technologia takiej odzieży pozwala na skuteczne odprowadzenie wilgoci i potu podczas treningu. Najlepiej sprawdza się bielizna bezszwowa, dzięki temu nie powoduje żadnych otarć ani podrażnień skóry. Stanowi pierwszą warstwę, na którą bez problemu założysz cienką bluzę, wiatrówkę czy kamizelkę. Jest dobrze dopasowana do ciała, nie krepuje ruchów i nie ściąga się podczas biegu.

Bieganie zimą Bieganie zimą fot.: http://athleta.gap.com/browse/division.do?cid=1005672

Czpka i rękawiczki

Przy niskich temperaturach i wietrznej aurze w szczególności trzeba chronić głowę i dłonie. To właśnie przez te części ciała ucieka najwięcej ciepła.

Tak naprawdę treningowe nakrycie głowy powinno towarzyszyć Ci już w momencie, gdy temperatura utrzymuje się w okolicach 10 stopni Celsjusza. Chroni nie tylko przed mrozem, ale również przed chłodnym wiatrem i deszczem. Czapka powinna być wykonana z lekkiego i dobrze odprowadzającego wilgoć materiału.

Rękawiczki mają przede wszystkie ochronić dłonie przed zimnym wiatrem i mrozem. Dłuższe mankiety zapewnią lepszy komfort podczas biegania i zapobiegną przed zimnem. Jeśli podczas treningów korzystasz ze smartfonu, zadbaj o to, żeby rękawiczki posiadały specjalny system umożliwiający jego obsługę.

Bieganie zimą Bieganie zimą fot.: https://www.popsugar.com/fitness/What-Wear-Winter-Running-6287968

Kurtka wiatrówka

Kurtka wiatrówka jest uniwersalnym i wielofunkcyjnym elementem garderoby każdego biegacza. Jest przede wszystkim bardzo lekka a jej głównym zadaniem jest ochrona przed zimnym wiatrem. Sprawdzi się nie tylko w okresie zimowym, spokojnie możesz ją założyć nawet latem bezpośrednio na T-shirt. Sama w sobie nie ma żadnego ocieplenia, ale chroni ciało przed przenikającym zimnem, zatrzymuje również nieco ciepła od środka. Przy wyborze, warto zwrócić uwagę, czy kurtka posiada: kaptur, elementy odblaskowe oraz kieszonkę zamykaną na suwak.

Bieganie zimą Bieganie zimą fot.: https://www.cobbastore.com/

Legginsy do biegania

Nogi podczas biegania są w ciągłym ruchu, dlatego nie ma potrzeby zakładania kilku warstw. Zamiast spodni dresowych polecamy legginsy, które przylegają do ciała, nie krępują ruchów i są bardzo wygodne. Przy naprawdę mroźnej pogodzie można pokusić się o legginsy ocieplane. Zastosowanie od środka ciepłego polaru, pozwala na ogrzanie nóg nawet podczas bardzo niskich temperatur. Legginsy powinny zapewnić optymalny komfort termiczny  zwłaszcza w okolicach kolan, które wychładzają się najszybciej. Zastosowana technologia i materiał powinny ułatwiać swobodne odprowadzanie wilgoci. Warto, żeby legginsy posiadały elementy odblaskowe, które zwiększą bezpieczeństwo podczas treningów po zmroku. Przy zakupie zwróć uwagę, czy spodnie posiadają kieszonkę - tych nigdy nie za wiele.

 

Bieganie zimą Bieganie zimą fot.: www.aussiesupportsocks.com

Skarpety do biegania

Podstawową zasadą doboru skarpet do biegania zimą jest ich długość, powinny przede wszystkim wystawać poza kostkę. Najlepiej, żeby spodnie lub legginsy, w których biegasz nachodziły bezpośrednio na skarpety. Dzięki temu ochronisz swoje stawy i ścięgno Achillesa przed wychłodzeniem, które w konsekwencji może prowadzić do bolesnego zapalenia.

Długie skarpety zapobiegają wszelkim otarciom oraz podrażnieniom, na które narażone są  stopy podczas wysiłku. Skarpety powinny być dobrze dopasowane, ale nie mogą być zbyt grube. W przeciwnym razie możesz nabawić się odcisków.

Bieganie zimą Bieganie zimą fot.: https://www.cobbastore.com/

Bezrękawnik dla biegacza

Bezrękawnik jest bardzo uniwersalnym elementem garderoby. To doskonała alternatywa dla kurtki. Można go założyć bezpośrednio na bluzę lub odzież termoaktywną. Z jednej strony chroni przed zimnym wiatrem, a z drugiej ociepla w mroźne dni. Nie krępuje ruchów i jest zazwyczaj bardzo lekki.