Od grubaska do biegacza, czyli bezpieczna metamorfoza [7 PORAD]

Chcesz, aby znajomi których nie widziałeś od lat zachwycili się Twoją sylwetką? Marzysz, żeby zmieścić się w stare spodnie? A może po prostu chcesz być zdrowo wyglądającym człowiekiem? Kilkutygodniowe głodówki, mordercze treningi, maści na odchudzanie, tabletki potrafiące zdziałać cuda... Drogi na skróty nie poprowadzą daleko, a w konsekwencji mogą mieć nawet odwrotne działanie od zamierzonego. Jak każdy cel stawiany sobie na życiowej ścieżce, tak samo skuteczna metamorfoza musi opierać się na solidnym fundamencie. Sprawdź czego nie może zabraknąć w Twojej przemianie!

Plan treningowy

Plan to rzecz, od której należy zacząć naszą metamorfozę. Połową sukcesu jest stworzenie dobrego, możliwego do wykonania programu. Później zostaje jedynie jego realizacja. Nikt nie jest maszyną i prawdopodobnie, jeżeli wcześniej podejmowałeś próbę przejścia metamorfozy to wiesz, że nie jest to łatwe. Dobrze skonstruowany plan mobilizuje nas do ciągłego działania.

Jeżeli teraz przed oczami masz obraz swojego smukłego, wysportowanego ciała, jest to moment w którym wizualizujesz sobie swój cel. To bardzo ważne, szczególnie na początku kiedy motywacja jest największa. Z metamorfozą jest jak z bieganiem długodystansowca, który ma w głowie metę maratonu, ale po drodze mówi sobie 'byle do latarni, byle do samochodu, muszę dobiec do tego skrzyżowania'. Wyznaczaj sobie też mniejsze wyzwania, to pozwoli ci zachować ciągłość realizacji planu.

4. Wieczne diety. Kobiety na diecie są średnio trzy razy w roku. Nie dlatego, że muszą schudnąć (choć zawdze uważają, że muszą), tylko dlatego, że akurat jakaś dieta jest na topie. Czasem jadłospis układany jest pod grupę krwi, czasem nie obejmuje wybranej grupy produktów. Ostatnio modna jest dieta bezglutenowa. 4. Wieczne diety. Kobiety na diecie są średnio trzy razy w roku. Nie dlatego, że muszą schudnąć (choć zawdze uważają, że muszą), tylko dlatego, że akurat jakaś dieta jest na topie. Czasem jadłospis układany jest pod grupę krwi, czasem nie obejmuje wybranej grupy produktów. Ostatnio modna jest dieta bezglutenowa. Fot. Gts / shutterstock.com

Zbilansowana dieta

Nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że odchudzanie ma swoje początki w kuchni. Mitem jest, że biegacz może 'wrzucić' w siebie dosłownie wszystko jak do pieca, bo i tak spali to podczas treningu. Jeżeli chcesz wyglądać dobrze, zmiany muszą nastąpić w Twoim sposobie odżywiania i to nie na chwilę, ale na całe życie.

Regularność posiłków to sprawa nadrzędna, ale nie mniejsze znaczenie ma poprawne ułożenie diety pod indywidualne preferencje. Każdy z nas jest inny, dlatego też polecana dieta kolegi, bądź koleżanki z pracy może się nie sprawdzić u nas. Najlepiej byłoby skonsultować się z dietetykiem, który poprawnie oceni nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a co za tym idzie ułoży nam plan dietetyczny 'szyty na miarę'. Jeżeli wolisz zadbać o zaplecze dietetyczne samemu z pomocą przychodzi wiele artykułów pisanych przez specjalistów (znajdziesz je m.in. TUTAJ)

szczęście szczęście Fot. Shutterstock

Powolny progres

Aby nasza metamorfoza była długotrwała i nie uciekła w zapomnienie po krótkim czasie, jej przebieg musi być bardzo powolny. Pomyślmy na początku o tym mniej przyjemnym procesie przybierania na wadze - w końcu nie przytrafiło nam się to w jeden dzień. Nie położyliśmy się szczupli i nie obudziliśmy się z nadwagą. Był to długotrwały proces, który pociągnął za sobą zmiany w naszym organizmie. Na całe szczęście nie jest to bezpowrotne i jak tylko chcemy, możemy wrócić do szczupłej sylwetki.

Przede wszystkim należy wymazać z naszego słownika zwroty takie jak 'instant' , 'w sekundę', 'szybko i skutecznie'. Tak jak z nabieraniem wagi tak samo i z odchudzaniem jest to zmiana, która wymaga czasu. Jeżeli zlekceważymy to i pójdziemy krótszą drogą możemy wrócić do swojej poprzedniej wagi i z nawiązką dołożyć dodatkowych kilogramów (efekt jojo), a w najgorszym wypadku nabawić się nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych.

PRZECZYTAJ  RÓWNIEŻ:

Jak łączyć bieganie z fitnessem? [5 PORAD] >>

Białystok Biega 2015 Białystok Biega 2015 TOMASZ MARKOWSKI

Biegaj mądrze, regeneruj się, bądź szczęśliwy

Dotarliśmy do punktu, który dla niektórych jest wyobrażeniem najgorszego horroru - aktywność fizyczna. Jeżeli chodzi o skuteczną metamorfozę ruch to podstawa, bez niego po prostu będziemy mieli pod górkę. Każdy, najmniejszy krok, który wykonujemy przybliża nas do osiągnięcia sukcesu. Napędzamy nasz metabolizm, ładujemy endorfiny, pracujemy nad naszą sylwetką  - a to dopiero początek!

A skoro już o krokach mowa, czemu nie spróbować biegania? Jest to jeden z bardziej przyjemnych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, dodatkowo świetny sposób na spędzenie czasu wolnego. Bieganie może stać się Twoją pasją, jeżeli podejdziesz do niego z głową. Platformy takie jak Motivato oferują indywidualne plany treningowe, dopasowane do spersonalizowanych potrzeb. Bez względu na jakim poziomie biegowym jesteś, specjaliści pomogą Ci w Twoich treningach.

W życiu codziennym nie szukaj łatwych rozwiązań. Jeżeli do tej pory wjeżdżałeś/aś windą do pracy, zacznij chodzić schodami, to w końcu dodatkowe spalone kalorie. Zastanów się czy nie zamienić wygodnego samochodu na rower. Spaceruj więcej i angażuj się w wyjścia na świeże powietrze z rodziną lub znajomymi częściej niż do tej pory. Zacznij żyć tak jak chcesz!  

Ważne, aby szczególnie na początku swojej przygody ze sportem nie zniechęcić się myślą, że jest to związane jedynie z utratą kilogramów. Dobrze dobrane treningi oraz odpowiednia regeneracja pozwolą zachować ciągłość ich wykonywania oraz uśmiech na twarzy.


Ruszyły treningi dla kobiet (Women's run) w Warszawie na Woli i Mokotowie Ruszyły treningi dla kobiet (Women's run) w Warszawie na Woli i Mokotowie adidas/materiały prasowe

Nakręć się!

Aby zachować ciągłą motywację do działania, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią artylerię do walki z monotonią i nudą. Z pomocą przychodzi internet - pokłady materiałów dostępnych w sieci mogą pomóc nam w utrzymaniu ciągłego ognia walki. Co zrobić kiedy dopada nas nieoczekiwany kryzys?  

Proste. Panaceum w gorszych chwilach naszej metamorfozy są historie ludzi, którzy walczyli o to samo. Poznaj historię ludzi, których bieganie odmieniło. Z pomocą przychodzą również zdjęcia - najprostszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę hasła 'przed i po'. Instagram również jest pełen kanałów motywacyjnych, wystarczy wyszukać to co nas interesuje. Bezkonkurencyjnym źródłem motywacji video jest youtube.com - znajdziecie tam krótkie filmiki nasycone mocną treścią, albo pełnometrażowe dokumenty z poruszającymi historiami ludzi, którym się udało.

Jeżeli wolicie interakcje ludzką, znajdźcie sobie kompana, który będzie towarzyszył Wam w treningach, diecie i całej metamorfozie. Nie zaszkodzi od czasu do czasu pochwalić się swoim znajomym małymi sukcesami biegowymi - może sami swoją postawą nakręcicie kogoś na metamorfozę!

PRZECZYTAJ: 'Zmień myślenie, zmienisz wszystko', czyli jak techniki wizualizacyjne wpływają na wyniki biegowe >>

Trzeba racjonalnie planować i sumiennie się przygotować. Występ na zawodach będzie wisienka na  torcie. Trzeba racjonalnie planować i sumiennie się przygotować. Występ na zawodach będzie wisienka na torcie. shutterstock.com

Konsekwencja w treningach i diecie

Mijają dni, tygodnie, miesiące? Twoje nastawienie oraz nawyki zmieniają się bezpowrotnie. Stajesz się wzorem do naśladowania i przykładem, że 'można'. W pewnym momencie dopada Cię myśl, że zrobiłeś/ zrobiłaś kawał dobrej roboty i uświadamiasz sobie, że to na tyle, kończysz z tym.

Najgorsze rozwiązanie to kompletna separacja od swojego dotychczasowego życia. Konsekwencje mogą być bardzo niezadowalające, a fakt, że trzeba będzie 'podnieść się' z tego po raz kolejny, spędza sen z powiek. To co stanowi o Twojej sile, to konsekwencja działania. Jeżeli jesteś w stanie nieprzerwanie ćwiczyć i odżywiać się zdrowo to już wygrałeś. Metamorfoza to walka również ze swoimi słabościami, które siedzą w głowie - czasami to właśnie one są najcięższe do pokonania.

Biegacie w samotności czy w grupie? Biegacie w samotności czy w grupie? shutterstock

Nie rezygnuj, nawet jeśli nie ma efektów

Każdy dzień zbliża Cię do osiągnięcia upragnionego celu. Bez względu na to co mówi waga, centymetr czy lustro cały czas działasz i walczysz o swoje lepsze 'Ja'. Prędzej czy później zauważysz efekty swojej pracy. Znajomi będą komplementować Twoje starania, aż w końcu wszyscy zauważą różnicę.

Wielu ludzi decyduje się na złożenie broni w tej nierównej walce, ponieważ nie są w stanie zauważyć zmian zachodzących po dwóch, trzech tygodniach ich pracy. Tak na prawdę pierwsze mikro zmiany jesteśmy w stanie dostrzec na swoim ciele dopiero po miesiącu pracy... ale czy to jest aż tak ważne w perspektywie poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia?

W dzisiejszych czasach panuje obsesja na punkcie perfekcyjnego wyglądu. Niekiedy te przesłanki potrafią zamydlić nam oczy i przysłonić to, co jest naprawdę ważne. Nie przejmuj się jeśli jeszcze nie widać efektów - to przyjdzie z czasem, a zdrowy tryb życia jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.