10 najlepszych miejsc do biegania w Warszawie

Prezentujemy Wam 10 najlepszych miejsc do biegania w Warszawie według PolskaBiega.pl.
Łazienki Królewskie Łazienki Królewskie fanynka.flog.pl

Agrykola i Park Łazienki Królewskie

Do 2009 roku po Łazienkach nie wolno było biegać. Kiedy jednak otwarto podwoje parku dla biegaczy, jego alejki zapełniły się truchtającymi. Piękna przyroda, historyczna architektura, pawie, wiewiórki, czego chcieć więcej?

Łazienki to świetne miejsce na rozgrzewkę przed mocnym treningiem, który biegacze robią zazwyczaj na Agrykoli znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie królewskiego parku.

Agrykola to kultowe miejsce warszawskich biegaczy. Na Agrykoli robimy treningi szybkościowe - na bieżni stadionu, siły biegowej na schodach do Zamku Ujazdowskiego i na najsłynniejszym podbiegu w Warszawie

W 2014 roku najpierw przez Łazienki, a potem właśnie tym podbiegiem poprowadzona została trasa Półmaratonu Warszawskiego. Jeszcze w tym samym roku w samych Łazienkach odbył się pierwszy bieg z serii PGE ON THE RUN - 5 kilometrowego, nocnego biegu.

Biegając po parku warto zobaczyć Pałac na Wyspie, teatr letni i oranżerię.

Las Kabacki Las Kabacki Las Kabacki

Las Kabacki

Las Kabacki to miejski park leśny, rezerwat krajobrazowy. Z innych dzielnic Warszawy najłatwiej dotrzeć do niego metrem. Wysiadamy na końcowej stacji Metro Kabaty. Od lasu dzieli nas 500 metrów.

Choć nie wyznaczono tam oficjalnych ścieżek biegowych, codziennie można tam spotkać mnóstwo biegaczy i pana Antoniego Huczyńskiego, czyli Dziarskiego Dziadka, który w Lesie Kabackim oddaje się gimnastyce.

W lesie znajduje się 10 kilometrowa pętla poprowadzona prawie w całości leśnymi duktami. To płaska trasa, bardzo szeroka. Cyklicznie odbywają się na niej zawody Grand Prix Warszawy.

Możemy też pobiec do Powsina, do Parku Kultury i Nauki lub do Piaseczna. Warto wybrać się na punk widokowy na skarpie.

W Lesie Kabackim znajdują partyzanckie mogiły z czasów II wojny światowej, a także pomnik ku czci osób, które zginęły w katastrofie samolotu, w 1984 roku, w tymże lesie.

Las Bielański Las Bielański Las Bielański

Las Bielański

Swoje leśne miejsce do biegania mają też mieszkańcy Żoliborza i Bielan. Jest to Las Bielański. Ten rezerwat przyrody, będący pozostałością dawnej puszczy porastającej ten rejon otoczony jest ze wszystkich stron zwartą tkanką miejską.

Ponoć to ewenement na skalę światową - resztki puszczy w mieście. W Lesie Bielańskim rosną opasłe dęby. Podczas biegania możemy spotkać stada dzików, sarny i łosie, które trafiają tam z Puszczy Kampinowskiej.

Biegając po lesie, warto odwiedzić kamedulski zespół klasztorny z XVII wieku, na którego terenie znajduje się UKSW. Z Lasem Bielańskim graniczy również Akademia Wychowania Fizycznego Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przedwojenna modernistyczna zabudowa robi wrażenie.

Szczególnie urokliwa ścieżka prowadzi brzegiem potoku bielańskiego.

Ścieżka biegowa nad Wisłą Ścieżka biegowa nad Wisłą Ścieżka biegowa nad Wisłą

Ścieżka nad Wisłą

Wzdłuż Wisły od mostu Grota-Roweckiego do mostu Siekierkowskiego, po prawej stronie rzeki ciągnie się około 10 kilometrowa dzika ścieżka. Przyrodnicy wskazują, że nieuregulowany, naturalny praski brzeg Wisły to ewenement europejski. W żadnym innym mieście takiego nie uświadczysz.

Dużo drzew, place zabaw po drodze, przesieki z widokiem na lewy brzeg Wisły i wielkomiejski pejzaż Warszawy. Panorama nabiera uroku podczas zachodu słońca. W każdej chwili możemy zejść na jedną z plaż, na których znajdują się boiska do siatkówki.

Latem możemy skorzystać z jednego z kilku lokali, które umiejscowiły się na plaży pod mostem Poniatowskiego.

Trasa jest płaska, utwardzona i oznakowana. Uwaga na rowery!

Park Młociński Park Młociński Park Młociński

Park Młociński

Stosunkowo niedaleko od Lasu Bielańskiego znajduje się Las Młociny zwany również Parkiem Młocińskim.

Wyznaczona w nim pętla ma około 3 kilometrów. To szeroki, leśny dukt.  Park leży nad samą Wisłą i jako że znajduje się w otulinie Puszczy Kampinowskiej, podlega całkowitej ochronie. Niedalekie sąsiedztwo Kampinosu sprawia, że podobnie jak w Lesie Bielańskim spotkać możemy dziką zwierzynę.

Warto wybiec z parku na południe i kolejno ulicami Hieroglifów, Abecadło, Farysa dobiec do ulicy Muzealnej. Na jej końcu znajduje się Pałac Bruhla zwany kiedyś Wilanowem Północy. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach i otaczający go teren jest ogrodzony, ale może uda się coś dojrzeć przez dziurę w płocie.

Park Moczydło Park Moczydło Park Moczydło

Park Moczydło

Park Moczydło znajduje się na Woli, na Kole. Powstał na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Wcześniej na tym terenie znajdowały się glinianki, czyli doły, z których wykopywano glinę, a także gruzowisko.

Obecnie w parku znajduje się klika stawów, dookoła których poprowadzono kręte ścieżki. Jest też Górka Moczydłowska - wysokie wzniesienie, z którego zimą można zjeżdżać na nartach, a o każdej porze roku podziwiać widok na Warszawę.

Górka to dobre miejsce na ćwiczenia siły biegowej w postaci podbiegów. Oprócz miejsc do biegania w parku znajdują się boiska sportowe. W drugiej części, której przedłużeniem jest Park Edwarda Szymańskiego, znajdującej się po drugiej stronie ulicy Górczewskiej jest odkryty basen i park wodny.

Park Skaryszewski Park Skaryszewski Park Skaryszewski w Warszawie (fot. wikipedia)

Park Skaryszewski

To jeden z największych parków Warszawy. Jego powierzchnia wynosi ponad 46 hektarów. Znajduje się na prawym brzegu Wisły, na Pradze-Południe. Zaprojektował go Franciszek Szanior. Zanim powstał na terenie tym znajdowały się miejskie pastwiska, należące do miasta Skaryszew.

W okresie międzywojennym nadano mu imię Jana Ignacego Paderewskiego, słynnego muzyka, działacza niepodległościowego i premiera Polski.

Przed wojną w Skaryszaku znajdował się stadion lekkoatletyczny z drewnianymi trybunami na 6000 osób. Na tym stadionie tym w 1929 roku Stanisław Pietkiewicz w biegu lekkoatletycznym pokonał słynnego fińskiego biegacza Pavo Nurmiego. W czasie wojny trybuny spłonęły.

W parku znajdują się liczne rzeźby i pomniki, a także sztuczny wodospad. Co roku odbywają się w nim biegi - Bieg Wedla, Bieg Tropem Wilczym. Co tydzień odbywa się Park Run.

To chyba jedyny park w Polsce, jak nie na świecie, w którym latem pachnie czekoladą. Nad Jeziorkiem Kamionkowskim znajduje się fabryka Wedla.

Las Bemowski Las Bemowski Las Bemowski

Las Bemowski

Swój las mają też mieszkańcy Bemowa. Na terenie lasu znajdują się dwa rezerwaty przyrody - Łosiowe Błota i Kalinowa Łąka. To świetne miejsce do obserwacji łosi, których ostoja znajduje się właśnie na mokradłach.

W lesie znajdują się placyki rekreacyjne, na których można poćwiczyć na drążku. To nie jedyne atrakcje. Warto wybrać się na teren byłego Fortu Bemowo - jednego z umocnień kompleksu obronnego wybudowanego jeszcze za czasów carskich.

Poza tym na skraju lasu znajduje się sztucznie usypana górka, która jak ulał nadaje się do podbiegów.

Puszcza Kampinoska

Stara puszcza u wrót Warszawy, zielone płuca stolicy pełne uroczysk, bagien, mokradeł i dzikich zwierząt. Świetne miejsce na długie niedzielne wybieganie.

W Kampinosie poprowadzonych jest kilkanaście szlaków turystycznych, a także kilka ścieżek dydaktycznych. Miejsca historyczne związane z powstaniem styczniowym, II wojną światową, pomniki przyrody. Długo by wymieniać. Podsumujemy krótko - warto tam pobiegać.

Więcej tras i informacji znajdziecie na stronie internetowej parku.