Szukasz motywacji? Ten 98-letni biegacz jest najszybszym seniorem na świecie! [ZDJĘCIA]

98-letni Orville Rogers z Dallas ustanowił rekord świata na 1500 metrów w kategorii wiekowej od 95 do 99 lat. Sztuki tej dokonał podczas lekkoatletycznych mistrzostw USA seniorów w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, osiągając czas 15 minut i 32 sekundy! Przedstawiamy również innych aktywnych seniorów, którzy udowadniają, że nawet w podeszłym wieku można osiągać sportowe sukcesy.
Orville Rogers podczas lekkoatletycznych mistrzostwach USA seniorów Orville Rogers podczas lekkoatletycznych mistrzostwach USA seniorów Fot. Rob Jerome

Orville Rogers, 98 lat

98-letni Orville Rogers, weteran II wojny światowej, ustanowił rekord świata w biegu na 1500 metrów w kategorii wiekowej od 95 do 99 lat, osiągając czas 15 minut i 32 sekundy. Sztuki tej dokonał podczas lekkoatletycznych mistrzostw USA seniorów w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk.

Niesamowity biegacz z Dallas złote medale zgarnął również w czterech innych konkurencjach na krótszych dystansach (60 i 200 m), wyprzedzając młodszych rywali z kategorii 90-94 lat.

Nie może się doczekać 100. urodzin!

Rogers to prawdziwy kolekcjoner halowych rekordów świata. Jest najlepszym seniorem na kilku innych dystansach: 800 m, milę, 3000 m i najszybszym Amerykaninem na 60 i 200 m. Wszystkie wymienione rekordy ustanowił w wieku 95 lat!

Na dobre zaczął biegać po skończeniu pięćdziesiątki. Do regularnego przebierania nogami zachęciła go książka "Cooper Aerobics". Pewnie gdyby w tamtych czasach istniały smartfony i aplikacje treningowe, jego elektroniczny dzienniczek mógłby teraz wykazywać, że przebiegł ponad 67 tys. km. To więcej ile wynosi obwód równikowy Ziemi (40,075 km). Tak przynajmniej twierdzi Rogers.

Po ostatnich zawodach, w rozmowie z Dallas Morning News, wciąż niezwykle ambitny Rogers wyjaśnił dlaczego nie może doczekać się 100. urodzin. - W tej kategorii wiekowej będę miał do pobicia tylko jeden lub dwa rekordy biegowe.

 

Bieganie lekarstwem na długowieczność

Tajemnica niezwykłej formy amerykańskiego biegacza tkwi przede wszystkim w regularności. Rogers biega trzy razy w tygodniu. Za każdym razem pokonuje od 3 do 4 km, a następnie przez 40 minut wykonuje ćwiczenia siłowe.

98-letni rekordzista świata nie jest też żadnym wybrykiem natury. Owszem, może wyglądać na okaz zdrowia, ale wcześniej zmagał się z wieloma problemami zdrowotnymi m.in. związanymi z sercem. Przeszedł też udar. - Ale wtedy po konsultacji z lekarzami znów zacząłem być bardziej aktywny. Tak naprawdę to bieganie mnie odmłodziło, dodało większej energii i radości z życia.

Żródło: runnersworld.com

Potrzebujesz jeszcze większej motywacji do biegania? Przedstawiamy dalej również innych aktywnych seniorów, którzy cały czas udowadniają, że nawet w podeszłym wieku można osiągać sportowe sukcesy.

Stanisław Kowalski Stanisław Kowalski MIKOŁAJ KURAS

Stanisław Kowalski, 106 lat

Dwa lata temu roku fani biegania na chwilę wstrzymali oddech. Wówczas 104-letni Stanisław Kowalski ustanowił rekord Europy na dystansie 100 m w swojej kategorii wiekowej. Jednak to nie koniec. W ubiegłym roku wystartował w halowych mistrzostwach Europy na dystansie 60 m. I tym razem do domu wrócił ze złotym medalem w swojej kategorii. Dystans przebiegł w 20,27 sek.

Jaka jest recepta pana Stanisława na długowieczność? - Nie objadać się i nie jadać na noc. Czasem można wypić 50 gramów, ale tylko kiedy jest smak, a nie codziennie - mówił krótko.
Przez kilkadziesiąt lat do pracy chodził 10 km piechotą lub jeździł rowerem. Do tej pory regularnie spaceruje, biega. Nie stosuje żadnej diety i stara się unikać lekarzy.
Podczas swojej urodzinowej imprezy, pan Stanisław otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za popularyzację sportu i zdrowego stylu życia.

Fauja Singh Fauja Singh Fot. ibnlive.in.com

Fauja Singh, 105 lat

Fauja Singh to już biegowa legenda. Urodził się 1 kwietnia 1911 roku w Indiach. Zaczął biegać w wieku 89 lat, tym samym uciekając przed depresją po śmierci żony i syna. Pierwszy maraton przebiegł w 2000 roku, od tamtego czasu królewski dystans pokonał 9 razy . Jego życiowy rekord to 5 godzin i 40 minut.

KARDIOLOG: BIEGANIE TO LEKARSTWO. ALE NIE DLA KAŻDEGO

Obecnie Fauja jest najstarszym maratończykiem na świecie. W 2013 roku przeszedł na sportową emeryturę. - Z tragedii narodziło się wiele szczęścia i sukcesów - powiedział Singh przed biegiem, zapytany o to, jak bieganie zmieniło jego życie. Niepiśmienny rolnik mógł dzięki temu podróżować po świecie, spotykać się z dygnitarzami i mieszkać w pięciogwiazdkowych hotelach - Ludzie mnie zapamiętają i nie zapomną o mnie - mówił - mam też nadzieję, że wciąż będą zapraszać mnie na maratony, mimo że nie będę już biegał.

Jego przepis na długie, zdrowe życie? - Wydaje mi się, że mój sukces tkwi w diecie. Jestem wegetarianinem, jadam tylko lekkostrawne posiłki. Moja dieta składa się głównie z herbaty, tostów i przyprawy curry... - powtarzał wielokrotnie podczas wywiadów.

- Z tragedii narodziło się wiele szczęścia i sukcesów - powiedział Singh przed biegiem, zapytany o to, jak bieganie zmieniło jego życie. Niepiśmienny rolnik mógł dzięki temu podróżować po świecie, spotykać się z dygnitarzami i mieszkać w pięciogwiazdkowych hotelach - Ludzie mnie zapamiętają i nie zapomną o mnie - mówił - mam też nadzieję, że wciąż będą zapraszać mnie na maratony, mimo że nie będę już biegał.

WIĘCEJ O FAUJA PRZECZYTASZ TUTAJ

- Z tragedii narodziło się wiele szczęścia i sukcesów - powiedział Singh przed biegiem, zapytany o to, jak bieganie zmieniło jego życie. Niepiśmienny rolnik mógł dzięki temu podróżować po świecie, spotykać się z dygnitarzami i mieszkać w pięciogwiazdkowych hotelach - Ludzie mnie zapamiętają i nie zapomną o mnie - mówił - mam też nadzieję, że wciąż będą zapraszać mnie na maratony, mimo że nie będę już biegał.

Hidekichi Miyazaki z Japonii Hidekichi Miyazaki z Japonii KYODO / REUTERS / REUTERS

Hidekichi Miyazaki, 106 lat

Ten leciwy Japończyk jest rekordzistą świata w biegu na 100 metrów. Sprinterski dystans przebiegł w 29,83 sek. Podobno wynik byłby lepszy, jednak biegacz nie usłyszał dźwięku startera. - Może już jestem za stary - żartował Miyazaki po biegu.

Hidekichi ma 153 cm wzrostu i waży raptem 43 kg. Sport zaczął uprawiać w wieku 90 lat. Jak widać, nigdy nie jest za późno!

BIEGANIE UZALEŻNIA? FIZJOLOG: ZDECYDOWANIE! [WYWIAD]

Bill Benson Bill Benson źródło: twitter

Bill Benson, 97 lat

Bill Benson przy pozostałych bohaterach to młodzieniaszek, jednak obiektywnie patrząc - ten sympatyczny pan dobiega setki! We wrześniu 2015 roku był najstarszym uczestnikiem nowojorskiego biegu Fifth Avenue Mile.

Mężczyzna biegał w czasach collegu, jednak jego przygoda ze sportem została przerwana na 36 lat. Gdy przekroczył 60-tkę, pewnego dnia zaniepokojony zapytał żonę, dlaczego jego ubrania się kurczą. Odpowiedziała - To nie ubrania się kurczą. To ty stajesz się gruby. Bill rzucił papierosy, odstawił piwo i wziąć się za sport. Od tego czasu przebiegł 19 tys 781 mil i wziął udział w 941 zawodach. Jego celem jest przebiegnięcie przynajmniej 20 tys mil i ukończenie 1000 zawodów biegowych.

MIAŁ JEŹDZIĆ NA WÓZKU. NA TRASĘ WRÓCIŁ W WIELKIM STYLU

Kozo Haraguchi Kozo Haraguchi źródło: snipview.com/

Kozo Haraguchi, 106 lat

22,04 sek - tyle czasu potrzebował Kozo Haraguchi, aby przebiec w wieku 95 lat dystans 100m. Każdy, kto próbował swoich sił na dystansie sprinterskim wie, że to prędkość, której nie osiągniemy truchtając. Pan Haraguchi uważał, że jego sposobem na długowieczność i zdrowie są codzienne, długie spacery. Zmarł w wieku 101 lat.

Jan Morawiec zdobył mistrzostwo świata weteranów w maratonie w wieku 82 lat. Jan Morawiec zdobył mistrzostwo świata weteranów w maratonie w wieku 82 lat. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Jan Morawiec, 84 lata

Pan Jan w młodości był średniodystansowcem, niestety nie udało mu się osiągnąć wybitnych wyników w tej konkurencji. - W młodości było inne nastawienie. Chciałem biegać w maratonach, ale wtedy ten dystans nie był popularny. Największe dotacje finansowe były przyznawane za starty w krótszych biegach - powiedział w wywiadzie dla PolskaBiega.pl. - Tylko, że ja, ścigając się na dystansach 1500-1800 metrów, bardzo się męczyłem. Bo ja zamiast szybkości mam wrodzoną wytrzymałość. Zarzynałem się na tych treningach. Gdybym od początku przygotowywał się na spokojnie do maratonów, to prawdopodobnie już w młodości osiągałbym dobre wyniki.

CHCESZ ZACZĄĆ BIEGAĆ? PLAN NA PIERWSZĄ "PIĄTKĘ"

Co się odwlecze, to nie uciecze. Pan Jan obecnie biega po 200 km miesięcznie. W 2015 roku trasę maratonu pokonał w czasie, o którym marzy niejeden młodzieniec: 4 godziny, 12 minut i 11 sekund. Tym samym zdobył złoty medal mistrzostw świata weteranów we Francji.

Morawiec, jak sam mówi, nie stosuje żadnej diety. Je to, na co ma ochotę, nie używa też profesjonalnego sprzętu do biegania. Wystarczą mu buty za 56 zł.

Tylko, że ja, ścigając się na dystansach 1500-1800 metrów, bardzo się męczyłem. Bo ja zamiast szybkości mam wrodzoną wytrzymałość. Zarzynałem się na tych treningach. Koledzy biegali po 2.30 na kilometr, a ja nie dawałem rady i płuca wypluwałem. Gdybym od początku przygotowywał się na spokojnie do maratonów, to prawdopodobnie już w młodości osiągałbym dobre wyniki.

WIĘCEJ O PANIE JANIE PRZECZYTASZ TUTAJ

Harriett Thompson Harriett Thompson Jerod Harris

Hariette Thompson, 92 lata

Na przełomie maja i czerwca 2015 roku świat obiegła historia Hariette Thompson, obecnie najstarszej maratonki. 92-letnia Amerykanka przebiegła królewski dystans 42 km 195 m w czasie 7 godzin 24 minut 36 sekund.

Hariette z zawodu jest pianistką. Biegać zaczęła w wieku 76 lat. Maratony biega zbierając pieniądze na fundację walczącą z rakiem. Samej trzykrotnie udało się zwyciężyć z nowotworem jamy ustnej.

WIĘCEJ O HARIETTE PRZECZYTASZ TUTAJ

Na przełomie maja i czerwca 2015 roku świat obiegła historia Hariette Thompson, obecnie najstarszej maratonki. 92-letnia Amerykanka przebiegła królewski dystans 42 km 195 m w czasie 7 godzin 24 minut 36 sekund.