"Forrest Gump", "Rocky", "Rydwany ognia". Jaki film zasłużyłby na... biegowego Oscara?

Kolejne Oscary przyznane. Statuetkę za najlepszy film otrzymał "Zniewolony" Steve'a McQueena, najlepszą aktorką została Cate Blanchett, a aktorem Matthew McConaughey. Zastanawialiście się, co by było, gdyby hollywodzka Akademia zdecydowała się uhonorować najlepszy "biegowy" film wszech czasów? Moi faworyci? "Forrest Gump", "Rocky", "Rydwany Ognia", a może...
Rocky II Rocky II Rocky II

Rocky

Wiedzieliście, że Włoski Ogier z Filadelfii był nie tylko mistrzem świata w wadze ciężkiej, ale również... maratończykiem? Taką tezę postawił Dan McQuade, który w serwisie Phillymag.com - oczywiście z przymrużeniem oka - przeanalizował trasę, jaką Rocky biegł przez filadelfijskie ulice w drugiej części sagi. Według McQuade'a główny bohater, który przygotowywał się do rewanżu z Apollo Creede'em, pokonał wtedy... 45 km.

Inna sprawa, że muzyka z "Rocky'ego", to chyba najbardziej motywujący soundtrack do uprawiania sportu. I jeszcze jedno, jak zauważył jeden z naszych fanów na Facebooku: "Rocky pokazuje, że da się biegać w zwykłych dresiakach".

Forrest Gump (reż. Robert Zemeckis, prod. 1994) Forrest Gump (reż. Robert Zemeckis, prod. 1994) Forrest Gump

Forrest Gump

"Tego dnia, tak bez przyczyny, postanowiłem trochę pobiegać. Pobiegłem do końca drogi, a kiedy tam dotarłem, pomyślałem, że pobiegnę na koniec miasta. A kiedy tam dotarłem, pomyślałem sobie, że przebiegnę przez hrabstwo Greenbow (...) Po prostu biegłem dalej. Kiedy się zmęczyłem, szedłem spać. Kiedy zgłodniałem, jadłem. Kiedy musiałem pójść do... no wie pani... to szedłem."

Nie przesadzam, ale oglądałem ten film z dziesięć razy. I już chyba nigdy mi się nie znudzi. Scena, kiedy Forrest z tęsknoty za Jenny, wychodzi z domu, aby sobie pobiegać, to już klasyka. Nie wiem, czy dla innych też, ale dla mnie była jednym z powodów, aby wskoczyć w dres i trochę się poruszać.

Rydwany ognia Rydwany ognia Rydwany ognia

Rydwany ognia

Klasyka. Historia oparta na faktach, o dwóch brytyjskich biegaczach przygotowujących się do igrzysk olimpijskich w 1924 r. Film otrzymał cztery Oscary, w tym za przepiękną ścieżkę dźwiękową autorstwa Vangelisa.

Dustin Hoffman w filmie ''Maratończyk Dustin Hoffman w filmie ''Maratończyk" Dustin Hoffman w filmie ''Maratończyk

Maratończyk

"Czy to bezpieczne..?" W sumie nawet trudno wytłumaczyć, dlaczego tytuł brzmi właśnie "Maratończyk". Thriller w reżyserii Johna Schlesingera z pewnością ma mało wspólnego z biegami na 42,195 km. Owszem, główny bohater Thomas Levy, grany przez Dustina Hoffmana, każdego dnia biega w nowojorskim Central Parku, ale młodzieńcza sielanka szybko się kończy. Przypadkowo zostaje wciągnięty w morderczą intrygę, za którą stoi hitlerowski zbrodniarz Christian Szell. Aż zęby bolą!

"Apocalypto" Mela Gibsona (2006) "Apocalypto" Mela Gibsona (2006)

Apocalypto

Jazda bez trzymanki, czyli ultramaraton w meksykańskiej dżungli. OK., może trochę naciągana propozycja, ale trudno. W końcu to subiektywna lista biegowych filmów, prawda? Poza tym założę się, że każdy biegacz chciałby mieć taką kondycję, jak wojownik o imieniu Łapa Jaguara, uciekający - przez pół filmu - przed okrutnymi przybyszami z wrogiego plemienia.

"Biegacz" ("Der Rauber") "Biegacz" ("Der Rauber")

Biegacz

Oryginalny tytuł to "Der Räuber", czyli złodziej, rabuś. Spolszczanie niektórych nazw filmów nie zawsze wychodzi na dobre (patrz "Dirty Dancing" - "Wirujący seks"), tak w tym wypadku, ten zabieg jest całkiem uzasadniony. "Biegacz" to niemiecko-austriacka produkcja o autentycznej postaci - Johannie Kastenbergerze - świetnym maratończyku (w 1988 r. wygrał górski bieg na 42,195 km imienia Willi Hasego z czasem 3:16:17), który miał także przestępczy życiorys. Siedem razy napadał na banki i dzięki swojej znakomitej sprawności zdołał uciekać przed policją. W czasie bandyckich wyskoków zakładał lateksową maskę z wizerunkiem Ronalda Reagana, zyskując przez to przydomek "Shotgun Ronnie".

Wszystko będzie dobrze (reż. Tomasz Wiszniewski, prod. 2007) Wszystko będzie dobrze (reż. Tomasz Wiszniewski, prod. 2007) Wszystko będzie dobrze

Wszystko będzie dobrze

Polska nominacja do "biegowego" Oscara. Wzruszająca historia o Pawle, nastoletnim uzdolnionym biegaczu, który pochodzi z nadmorskiej miejscowości. Kiedy dowiaduje się, że jego mama cierpi na śmiertelną chorobę, postanawia wystartować w heroicznym biegu na Jasną Górę, aby wyprosić Matkę Boską o cudowne uzdrowienie swojej mamy. Razem z nim wyrusza Andrzej, nauczyciel wychowania fizycznego (grany przez Roberta Więckiewicza), nałogowy alkoholik.

"Samotność długodystansowca" (1962) "Samotność długodystansowca" (1962)

Samotność długodystansowca

Brytyjski film wyprodukowany ponad 50 lat temu na podstawie opowiadania Alana Sillitoe. Colin Smith (Tom Courtenay), nastoletni chłopiec, za dokonanie napadu zostaje wysłany do poprawczaka. W ośrodku zaczyna odnosić sukcesy w biegach na długich dystansach. Tam też zaczyna się buntować przeciwko zakłamanej postawie wśród wychowawców i innych wychowawców. Za tę rolę w 1963 r. Courtenay otrzymał nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej.