Kalendarz biegowy na 2018 rok. Sprawdź, czy znajdziesz coś dla siebie?

Czas zaplanować starty na sezon 2018. Kalendarz biegowy aż pęka w szwach, każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak już teraz zastanowić się gdzie chcesz pobiec. Listy startowe popularnych biegów zapełniają się w bardzo szybkim tempie. Dostosuj swoje starty do planu treningowego oraz aktualnego stopnia wytrenowania. Sprawdź, jakiego rodzaju zawody mogą Cię zainteresować.
Zawody biegowe Zawody biegowe fot.: pixabay

Kalendarz biegowy na 2018 rok. Sprawdź, czy znajdziesz coś dla siebie?

Oferta zawodów biegowych jest bardzo szeroka. Nie ma obawy, że nie znajdziesz w swojej lokalizacji jakiegoś biegu. Wśród wielu pozycji wyróżniamy m.in:

- standardowe dystanse, takie jak bieg na 5, 10 km, półmaraton czy maraton
- biegi na niestandardowych dystansach takich jak: 6 czy 15 km
- zawody z atestem PZLA
- zawody bez atestu PZLA
- biegi po nawierzchni asfaltowej
- biegi na leśnych ścieżkach
- biegi górskie, ultramaratony
- imprezy charytatywne
- biegi, które składają się na jeden cykl
- zawody okolicznościowe lub promocyjne dany region
- festiwale biegowe z możliwością wyboru ulubionego dystansu

Samsung Irena Women's Run Samsung Irena Women's Run Adrian Kwiatkowski

Starty na dystansie 5 km

Idealne dla początkujących biegaczy i osób, które chcą sprawdzić się na krótkich dystansach. Na 5 km wystartujecie w małych miejscowościach i wielkich miastach. Tego typu biegi często są rozgrywane jako biegi towarzyszące dużych imprez takich jak maraton, np. Bieg na Piątkę podczas Maratonu Warszawskiego. To dystans, który jest w zasięgu niemal każdego.

Zawody organizowane są na zróżnicowanym terenie, od leśnych ścieżek po szybki asfalt. Wśród licznych propozycji są zawody z wieloletnią tradycją, które odbywają się cyklicznie od kilku lat. Wiele z nich dopiero debiutuje, ale tego rodzaju inicjatywy szybko zyskują na popularności.

Poniżej kilka propozycji.

Cykl Biegów City Trail

Termin: biegi cykliczne
6 miesięcy, 10 lokalizacji, 60 biegów, a trasa biegu prowadzi po lasach lub parkach.

IV Marceliński Bieg Zimowy

Termin: 4 luty
Trasa biegu to jedna pętla na terenie Lasku Marcelińskiego o nawierzchni naturalnej. Kolejna propozycja dla osób, które nie lubią biegać po asfalcie.

Wiązowska 5-tka

Termin: 4 marca
Zawody rozgrywane są w ramach imprezy Półmaratonu Wiązowskiego. To szansa dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem lub chcą sprawdzić się na dystansie 5 km. Termin biegu to początek sezonu, można zatem sprawdzić czy formę.

Bieg Bielan

Termin: 21 stycznia
Trasa biegu przebiega ulicami osiedla Chomiczówka w Warszawie. To dobra okazja na przetarcie i pierwsze sprawdzenie formy przed nadchodzącym sezonem.

Wrocławska Piątka

Termin: 11 marca
Bieg odbywa się w tym roku po raz pierwszy i jest imprezą towarzyszącą Wrocławskiej Dychy. Co oznacza, że w wydarzeniu mogą wziąć osoby

ParkRun

Termin: biegi cykliczne przez cały rok
Parkrun to cykliczne i bezpłatne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o 9.00 rano. Biegi parkrun przeznaczone są dla każdego bez względu na biegowy staż, uzyskiwane rezultaty czy też wiek.

Bieg Siedleckiego Jacka

W ramach tych zawodów w 2017 roku rozegrane zostały Otwarte Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Biegu na 5 km. Zeszłorocznym zwycięzcą został Tomasz Grycko z czasem 14:27.

Starty na dystansie 10 km

Bieg na dystansie 10 km jest już nieco bardziej wymagający. Dycha stanowi bardzo dobry sprawdzian formy lub jest tzw. przetarciem przed półmaratonem. Na podstawie wyniku biegu na 10 km będziemy też mogli szacować na co nas stać na dłuższych dystansach.

To kolejny etap, który zbliża do przygotowań pod półmaraton i maraton. Dychę możemy biegać często - może nie warto próbować mierzyć się z tym dystansem co weekend, ale czas, w którym wracamy do siebie jest dość krótki. 

Poniżej kilka propozycji.

Maniacka Dziesiątka

Termin: 11 marca
Bieg rozgrywany jest w Poznaniu, limit 5000 osób. Trasa uchodzi za jedną z najszybszych w Polsce, na imprezie co roku pada masę rekordów życiowych.

Wrocławska Dycha

Termin: 11 marca
TRASA ZAWODÓW - to dwie 5-cio kilometrowe pętle.

XVI Bieg Europejski

Temat: 7 kwietnia
Meta biegu usytuowana jest na  gnieźnieńskim Rynku. Trasa biegu składa się z dwóch pętli, każda po 5 km.

Bieg Urodzinowy w Gdyni

Termin: 18 lutego
Bieg organizowany jest tradycyjnie w Gdyni dla upamiętnienia nadania Gdyni praw miejskich.

Dziesiątka Babicka

Termin: 7 kwietnia
Start i meta wszystkich rywalizacji zlokalizowane będą na ulicy Rynek w Starych Babicach. W zeszłym roku biegowi głównemu na 10 kilometrów towarzyszyły biegi dziecięce i młodzieżowe Młode Babice Biegają. Zapisy ruszają w połowie stycznia.

Bieg Ulicą Piotrkowska w Łodzi

Termin: 14 maja
To najpopularniejsza i największa impreza biegowa w regionie łódzkim i jeden z najpopularniejszych i rozpoznawalnych biegów na 10 kilometrów w Polsce.

Bieg Niepodległości

Termin: 11 listopada
Bieg Niepodległości to często ostatni start w sezonie jesiennym, ten w Warszawie cieszy się ogromną popularnością. W minionym sezonie padł rekord frekwencji. Warto wziąć udział w tych zawodach choćby z racji doskonałej atmosfery.

AmberExpo Półmaraton Gdańsk AmberExpo Półmaraton Gdańsk fot.Piotr Naskrent/Maratomania.pl

Starty na dystansie półmaratonu

Dystans półmaratonu należy potraktować z dużą rezerwą. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, zostaw sobie tego typu zawody na drugą część sezonu. Zanim pobiegniesz swój pierwszy półmaraton przygotuj się do nowego wyzwania z głową.

Zawody rozgrywane na dystansie 21,095 km często poprzedzają w kalendarzu biegowym udział w maratonie. Planując bieg na królewskim dystansie, warto wziąć pod uwagę termin każdego startu. Udział w półmaratonie na 3 tygodnie (2 tyg. to już ostatni gwizdek) przed biegiem głównym jest bardzo dobrze widziany w każdym planie treningowym. Uzyskany wynik z tego dystansu stanowi kluczową informację przy szacowaniu czasu na maratonie.

Przykładowo: termin Półmaratonu Warszawskiego sprawdzi się idealnie dla osób, które planują start w Maratonie w Gdańsku lub Łodzi.

Poniżej kilka propozycji.

38. Półmaraton Wiązowski

Termin: 4 marca
Półmaraton Wiązowski to pierwszy długodystansowy bieg rozgrywany w Polsce w okresie zimowo-wiosennym. Powstał w 1981 roku. Odbywa się zawsze na przełomie lutego i marca.

ONICO Gdynia Półmaratonu

Termin: 18 marca
ONICO Gdynia Półmaraton po raz drugi znalazł się w gronie prestiżowych biegów ulicznych na świecie uzyskując certyfikat IAAF Road Race Bronze Label.

Krakowski Półmaraton Marzanny

Termin: 18 marzec
Półmaraton Marzanny rozpoczyna wiosenny sezon biegowy. Planując start w wiosennym maratonie warto sprawdzić się na dystansie 21.097 km.

11. PANAS Półmaraton Ślężański

Termin: 24 marzec
Organizatorzy Korony Polskich Półmaratonów kierując się szeroko rozumianym interesem biegaczy umieścili tę imprezę na swojej liście w 2018 roku.

13. Półmaraton Warszawski

Termin: 25 marca
PZU Półmaraton Warszawski jest jednym z największych biegów ulicznym w Polsce. w zeszłorocznej edycji numery startowe nadano blisko 14 tysiącom biegaczy, a metę przekroczyło 12 186 osób. W ramach

11. PKO Poznań Półmaraton

Termin: 15 kwietnia
10.PKO Poznań Półmaraton z liczbą 10 398 biegaczy uplasował się na wysokim 2 miejscu w rankingu TOP 12 Największych Półmaratonów w Polsce.

Bieg Lwa

Termin: 3 czerwca
Trasa biegu będzie prowadzić ulicami Tarnowa Podgórnego z metą na stadionie GKS Tarnovia.

6. PKO Wrocław Półmaraton

Termin: 13 czerwca, start 22:00
Nocny Wrocławski Półmaraton będzie odbywał się w wyjątkowej stylistyce. Po motywach filmowych i muzyce klasycznej, przyszedł czas na epokę disco! Zawodnikom towarzyszyć będą hity lat 70, 80 i 90.

VIII Bieg Siedleckiego Jacka

Termin: 26 sierpnia
Bieg ten posiada najwyższy certyfikat jakości 5 gwiazdek przyznany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne European Athletics. Wyróżnienie to jest potwierdzeniem
i gwarancją profesjonalnie przygotowanej i zabezpieczonej imprezy biegowej. 

18. PKO Poznań Maraton 18. PKO Poznań Maraton ŁUKASZ CYNALEWSKI

Starty na dystanie maratonu

Start w maratonie wymaga solidnego przygotowania, to dystans, który uczy pokory.  Planuj tego typu zawody z dużym wyprzedzeniem. W trosce o swoje zdrowie nie rzucaj się na głęboką wodę. Dystans 42,195 km to wysiłek, który trwa u przeciętnego biegacza od 3 do 4 godzin.

Jeśli chcesz pobiec maraton wiosną to ostatni dzwonek do rozpoczęcia treningów, pod warunkiem, że nie jesteś początkującym biegaczem.

Poniżej kilka propozycji.

Dębno Maraton

Termin: 8 kwietnia

Jest najstarszym i jednym z najszybszych biegów maratońskich w Polsce. Średnia dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:33:05, a w kategorii mężczyzn 2:11:30. w ramach tej imprezy rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Maratonie Kobiet

DOZ Maraton Łódź 2018

Termin: 15 kwietnia

DOZ Maraton Łódź po raz kolejny znalazł się w gronie prestiżowych biegów ulicznych na świecie uzyskując certyfikat IAAF Road Race Bronze Label. To potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacyjnego i sportowego łódzkiej imprezy.

4. Gdański Maraton

Termin: 15 kwietnia

Razem z maratonem wystartuje również Sztafeta Maratońska. To idealna możliwość dla osób, które dopiero oswajają się z myślą o pokonaniu królewskiego dystansu.

Orlen Warsaw Marathon

Termin: 22 kwietnia

Maraton, którego trasa wiedzie po Warszawie, rozgrywany jest nieprzerwanie od 2013 roku. Od pierwszej edycji w jego ramach rozgrywane są Mistrzostw Polski w Maratonie Mężczyzn. Od 2014 roku bieg posiada certyfikację IAAF Road Race Silver Label.

17. PZU Cracovia Maraton

Termin: 22 kwiecień

16. PZU Cracovia Maraton zajął drugie miejsce w rankingu TOP 12 Największych Maratonów w Polsce 2017.

36. PKO Wrocław Maraton

Termin: 9 września

Zgodnie z tradycją, zapisy do udziału w w Wrocław Maraton wystartowały w noc sylwestrową po północy. W tym roku, po raz pierwszy w trzydziestosześcioletniej historii Wrocław Maratonu, wrześniowy bieg na królewskim dystansie nie tylko zakończy się na Stadionie Olimpijskim, ale i wystartuje z tego historycznego obiektu!

40. PZU Maraton Warszawski

Termin: 30 września

Maraton Warszawski w tym roku obchodził będzie swój 40. jubileusz. Impreza organizowana jest z ogromnym rozmachem i przyciąga do stolicy masę biegaczy. Historia tej imprezy jest bardzo bogata, o tym możesz przeczytać TU. Zwycięzcą poprzedniej edycji został Błażej Brzeziński.


10. PKO Silesia Marathon

Termin: 7 października

Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie maraton prowadzący ulicami trzech miast: Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. Silesia Marathon to także największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce.

Łemkowyna Ultra Trial 2016 Łemkowyna Ultra Trial 2016 Julita Chudko

Starty na dystansie ultramaratonu

Z roku na rok przybywa chętnych do startów w ultramaratonach i biegach górskich. Wielu biegaczy szuka nowych bodźców, ucieka od tradycyjnych startów rozgrywanych na asfalcie. Niestety spora grupa z nich, ciągle zapomina, że taki start wiąże się z ogromnym wysiłek dla organizmu i nie wystarczy tylko zapisać się na dany bieg. Ważny jest odpowiedni trening oraz przygotowanie sprzętu, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.

Niektóre z poniższych propozycji mają już wieloletnią tradycję i z każdym sezonem przyciągają kolejnych biegaczy.

Poniżej kilka propozycji.

Trójmiejski Ultra Track

Termin: 17 lutego
Określany jako zimowy bieg górski nad morzem. Trasa liczy 65 km, biegiem towarzyszącym jest start na dystansie 15 km.

Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej

Termin: 24 lutego
Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej to pierwszy bieg ultra zorganizowany na Podlasiu. w ramach imprezy do wyboru są dwa dystanse 50 i 80 km.

IV Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego

Termin: 10 marca
Trasa liczy ok. 53 km i przebiega przez cały grzbiet Karkonoszy. Zawodnicy mają szansę zobaczyć te góry w ich najpiękniejszej, zimowej odsłonie.

Biegi w Szczawnicy

Termin: 21 kwietnia
W ramach wydarzenia biegacze maja do wyboru aż 5 tras: 6, 20, 43, 64, 96 km. Szczegóły zapisów i regulamin biegów dostępny jest ma oficjalnej stronie imprezy.

IV Festiwal Bieg Rzeźnika

Termin: 30 maja - 3 czerwca
To 5 dni zmagań w dzikiej i trudnej bieszczadzkiej scenerii. W zależności od stopnia zaawansowania każdy znajdzie coś dla siebie,

Wings for Life World Run

Termin: 6 maja
Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, goni zawodników. Odbywa się on w 12 lokalizacjach na świecie i rozpoczyna dokładnie o tej samej godzinie.

Triada majowa

Termin: 18-20 maja
TRIADA to największy etapowy bieg górski w Polsce. Polega on na pokonaniu 3 biegów w 3 dni. Każdy z biegów poprowadzony jest w innym paśmie górskim (PIENINY, GORCE, BESKID SĄDECKI). Dystanse: 43 km, 67 km, 104 km.

TriCity Trail

Termin: 8 lipca
Górskie bieganie nad morzem. Od 2015 roku na trasie z Gdańska do Wejherowa organizowany jest bieg TriCity Trail. Nieco ponad 80 km zostało poprowadzone ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Łemkowyna Ultra Trial

Termin: 13-14 października
Klimat ŁUT wciąga tak bardzo, jak błotnista trasa tego biegu. O tym biegu krążą legendy, ale biegacze chętnie tu wracają.

Supermaraton Stulecia

Termin: 10 listopada
Supermaraton Stulecia, decyzją zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, otrzymał też wyjątkową rangę - mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w biegu na 100 km. Nie jest to jednak dystans dla każdego.

City Trail Trójmiasto City Trail Trójmiasto materiał prasowy

Starty z kategorii inne

Terminy niektórych zwodów i ich charakter świetnie wpisują się w plan treningowy. Tak jest m.in.: z cyklem biegów górskich w Falenicy. Biegacze biorą w nich udział przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu i możliwość zrobienia solidnej siły biegowej - ważnej jednostki treningowej w okresie przygotowawczym do sezonu.

Niektóre starty są przede wszystkim wyzwaniem, przekroczeniem pewnej granicy i walką z własnymi słabościami, tu możemy wymienić np. "Zamieć".

Poniżej kilka propozycji.

XV Zimowe Biegi Górskie Falenica 2018

Termin: cykl rozpoczyna się 20 stycznia, a kończy 10 marca
Zawodnik sam wybiera dystans, na którym startuje. Może to być 3.33 km (1 pętla, przewyższenie 85m), 6.66 km (2 pętle, przewyższenie 170m) lub 10.00 km (3 pętle, przewyższenie 255m).

Idealna opcja startów jako praca nad siłą biegową.

Bieg Chomiczówki

Termin: 21 stycznia
Trasa biegów na dystansie 15 km przebiega ulicami osiedla Chomiczówka w Warszawie. To jeden z najstarszych biegów ulicznych zorganizowanych w stolicy. Dystans nie jest standardowy, ale cieszy się ogromną popularnością.

Trial Kamieńska

Termin: 21 stycznia
Trasa Trail Kamieńsk została wyznaczona na terenach góry Kamieńska, której wysokość wynosi 386 m. n.p.m. jest to najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Uczestnicy, którzy zdecydują się na start, do pokonania będą mieli jedną pętlę z licznymi zbiegami i podbiegami oraz niezapomnianymi widokami. do wyboru są dwie trasy na 6 i 30 km.

Zamieć

Termin: 27 stycznia
Zapisy trwają do 18 stycznia. ZAMIEĆ to pierwszy w Polsce 24-godzinny Górski Ultramaraton Zimowy rozgrywany na Skrzycznem w Szczyrku. Zawodnicy mają za zadanie pokonać jak największą ilość pętli: Baza - Skrzyczne - Baza, w przeciągu 24 godzin.


Chojnik Karkonoski Festiwal Biegowy

Termin: 1-2 czerwca
Trasy poszczególnych biegów poprowadzone są szlakami turystycznymi polskich i czeskich Karkonoszy. Wszystkie są wymagająca technicznie ze znacznymi przewyższeniami.

Półmaraton z górką/ 28 km
Chojnik Maraton/ 46 km
Siedemdziesiąt z hakiem/ 71 km
Ultra Chojnik/ 102 km

Tajemnicze Kopce XRun

Termin uzależniony jest od wyboru trasy i biegu. XRUN to seria cross'owych biegów górskich.

18 lutego/21 km
25 marzec/ 32 km
7 października/ 21 km
18 listopada/ 15 km