Oferta zawodów biegowych jest bardzo szeroka. Nie ma obawy, że nie znajdziesz w swojej lokalizacji jakiegoś biegu. Wśród wielu pozycji wyróżniamy m.in:
- standardowe dystanse, takie jak bieg na 5, 10 km, półmaraton czy maraton
- biegi na niestandardowych dystansach takich jak: 6 czy 15 km
- zawody z atestem PZLA
- zawody bez atestu PZLA
- biegi po nawierzchni asfaltowej
- biegi na leśnych ścieżkach
- biegi górskie, ultramaratony
- imprezy charytatywne
- biegi, które składają się na jeden cykl
- zawody okolicznościowe lub promocyjne dany region
- festiwale biegowe z możliwością wyboru ulubionego dystansu
Idealne dla początkujących biegaczy i osób, które chcą sprawdzić się na krótkich dystansach. Na 5 km wystartujecie w małych miejscowościach i wielkich miastach. Tego typu biegi często są rozgrywane jako biegi towarzyszące dużych imprez takich jak maraton, np. Bieg na Piątkę podczas Maratonu Warszawskiego. To dystans, który jest w zasięgu niemal każdego.
Zawody organizowane są na zróżnicowanym terenie, od leśnych ścieżek po szybki asfalt. Wśród licznych propozycji są zawody z wieloletnią tradycją, które odbywają się cyklicznie od kilku lat. Wiele z nich dopiero debiutuje, ale tego rodzaju inicjatywy szybko zyskują na popularności.
Poniżej kilka propozycji.
Termin: biegi cykliczne
6 miesięcy, 10 lokalizacji, 60 biegów, a trasa biegu prowadzi po lasach lub parkach.
Termin: 4 luty
Trasa biegu to jedna pętla na terenie Lasku Marcelińskiego o nawierzchni naturalnej. Kolejna propozycja dla osób, które nie lubią biegać po asfalcie.
Termin: 4 marca
Zawody rozgrywane są w ramach imprezy Półmaratonu Wiązowskiego. To szansa dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z bieganiem lub chcą sprawdzić się na dystansie 5 km. Termin biegu to początek sezonu, można zatem sprawdzić czy formę.
Termin: 21 stycznia
Trasa biegu przebiega ulicami osiedla Chomiczówka w Warszawie. To dobra okazja na przetarcie i pierwsze sprawdzenie formy przed nadchodzącym sezonem.
Termin: 11 marca
Bieg odbywa się w tym roku po raz pierwszy i jest imprezą towarzyszącą Wrocławskiej Dychy. Co oznacza, że w wydarzeniu mogą wziąć osoby
Termin: biegi cykliczne przez cały rok
Parkrun to cykliczne i bezpłatne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane w każdą sobotę o 9.00 rano. Biegi parkrun przeznaczone są dla każdego bez względu na biegowy staż, uzyskiwane rezultaty czy też wiek.
W ramach tych zawodów w 2017 roku rozegrane zostały Otwarte Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Biegu na 5 km. Zeszłorocznym zwycięzcą został Tomasz Grycko z czasem 14:27.
Bieg na dystansie 10 km jest już nieco bardziej wymagający. Dycha stanowi bardzo dobry sprawdzian formy lub jest tzw. przetarciem przed półmaratonem. Na podstawie wyniku biegu na 10 km będziemy też mogli szacować na co nas stać na dłuższych dystansach.
To kolejny etap, który zbliża do przygotowań pod półmaraton i maraton. Dychę możemy biegać często - może nie warto próbować mierzyć się z tym dystansem co weekend, ale czas, w którym wracamy do siebie jest dość krótki.
Poniżej kilka propozycji.
Termin: 11 marca
Bieg rozgrywany jest w Poznaniu, limit 5000 osób. Trasa uchodzi za jedną z najszybszych w Polsce, na imprezie co roku pada masę rekordów życiowych.
Termin: 11 marca
TRASA ZAWODÓW - to dwie 5-cio kilometrowe pętle.
Temat: 7 kwietnia
Meta biegu usytuowana jest na gnieźnieńskim Rynku. Trasa biegu składa się z dwóch pętli, każda po 5 km.
Termin: 18 lutego
Bieg organizowany jest tradycyjnie w Gdyni dla upamiętnienia nadania Gdyni praw miejskich.
Termin: 7 kwietnia
Start i meta wszystkich rywalizacji zlokalizowane będą na ulicy Rynek w Starych Babicach. W zeszłym roku biegowi głównemu na 10 kilometrów towarzyszyły biegi dziecięce i młodzieżowe Młode Babice Biegają. Zapisy ruszają w połowie stycznia.
Termin: 14 maja
To najpopularniejsza i największa impreza biegowa w regionie łódzkim i jeden z najpopularniejszych i rozpoznawalnych biegów na 10 kilometrów w Polsce.
Termin: 11 listopada
Bieg Niepodległości to często ostatni start w sezonie jesiennym, ten w Warszawie cieszy się ogromną popularnością. W minionym sezonie padł rekord frekwencji. Warto wziąć udział w tych zawodach choćby z racji doskonałej atmosfery.
Dystans półmaratonu należy potraktować z dużą rezerwą. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, zostaw sobie tego typu zawody na drugą część sezonu. Zanim pobiegniesz swój pierwszy półmaraton przygotuj się do nowego wyzwania z głową.
Zawody rozgrywane na dystansie 21,095 km często poprzedzają w kalendarzu biegowym udział w maratonie. Planując bieg na królewskim dystansie, warto wziąć pod uwagę termin każdego startu. Udział w półmaratonie na 3 tygodnie (2 tyg. to już ostatni gwizdek) przed biegiem głównym jest bardzo dobrze widziany w każdym planie treningowym. Uzyskany wynik z tego dystansu stanowi kluczową informację przy szacowaniu czasu na maratonie.
Przykładowo: termin Półmaratonu Warszawskiego sprawdzi się idealnie dla osób, które planują start w Maratonie w Gdańsku lub Łodzi.
Poniżej kilka propozycji.
Termin: 4 marca
Półmaraton Wiązowski to pierwszy długodystansowy bieg rozgrywany w Polsce w okresie zimowo-wiosennym. Powstał w 1981 roku. Odbywa się zawsze na przełomie lutego i marca.
Termin: 18 marca
ONICO Gdynia Półmaraton po raz drugi znalazł się w gronie prestiżowych biegów ulicznych na świecie uzyskując certyfikat IAAF Road Race Bronze Label.
Termin: 18 marzec
Półmaraton Marzanny rozpoczyna wiosenny sezon biegowy. Planując start w wiosennym maratonie warto sprawdzić się na dystansie 21.097 km.
Termin: 24 marzec
Organizatorzy Korony Polskich Półmaratonów kierując się szeroko rozumianym interesem biegaczy umieścili tę imprezę na swojej liście w 2018 roku.
Termin: 25 marca
PZU Półmaraton Warszawski jest jednym z największych biegów ulicznym w Polsce. w zeszłorocznej edycji numery startowe nadano blisko 14 tysiącom biegaczy, a metę przekroczyło 12 186 osób. W ramach
Termin: 15 kwietnia
10.PKO Poznań Półmaraton z liczbą 10 398 biegaczy uplasował się na wysokim 2 miejscu w rankingu TOP 12 Największych Półmaratonów w Polsce.
Termin: 3 czerwca
Trasa biegu będzie prowadzić ulicami Tarnowa Podgórnego z metą na stadionie GKS Tarnovia.
Termin: 13 czerwca, start 22:00
Nocny Wrocławski Półmaraton będzie odbywał się w wyjątkowej stylistyce. Po motywach filmowych i muzyce klasycznej, przyszedł czas na epokę disco! Zawodnikom towarzyszyć będą hity lat 70, 80 i 90.
Termin: 26 sierpnia
Bieg ten posiada najwyższy certyfikat jakości 5 gwiazdek przyznany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne European Athletics. Wyróżnienie to jest potwierdzeniem
i gwarancją profesjonalnie przygotowanej i zabezpieczonej imprezy biegowej.
Start w maratonie wymaga solidnego przygotowania, to dystans, który uczy pokory. Planuj tego typu zawody z dużym wyprzedzeniem. W trosce o swoje zdrowie nie rzucaj się na głęboką wodę. Dystans 42,195 km to wysiłek, który trwa u przeciętnego biegacza od 3 do 4 godzin.
Jeśli chcesz pobiec maraton wiosną to ostatni dzwonek do rozpoczęcia treningów, pod warunkiem, że nie jesteś początkującym biegaczem.
Poniżej kilka propozycji.
Termin: 8 kwietnia
Jest najstarszym i jednym z najszybszych biegów maratońskich w Polsce. Średnia dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:33:05, a w kategorii mężczyzn 2:11:30. w ramach tej imprezy rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Maratonie Kobiet
Termin: 15 kwietnia
DOZ Maraton Łódź po raz kolejny znalazł się w gronie prestiżowych biegów ulicznych na świecie uzyskując certyfikat IAAF Road Race Bronze Label. To potwierdzeniem wysokiego poziomu organizacyjnego i sportowego łódzkiej imprezy.
Termin: 15 kwietnia
Razem z maratonem wystartuje również Sztafeta Maratońska. To idealna możliwość dla osób, które dopiero oswajają się z myślą o pokonaniu królewskiego dystansu.
Termin: 22 kwietnia
Maraton, którego trasa wiedzie po Warszawie, rozgrywany jest nieprzerwanie od 2013 roku. Od pierwszej edycji w jego ramach rozgrywane są Mistrzostw Polski w Maratonie Mężczyzn. Od 2014 roku bieg posiada certyfikację IAAF Road Race Silver Label.
Termin: 22 kwiecień
16. PZU Cracovia Maraton zajął drugie miejsce w rankingu TOP 12 Największych Maratonów w Polsce 2017.
Termin: 9 września
Zgodnie z tradycją, zapisy do udziału w w Wrocław Maraton wystartowały w noc sylwestrową po północy. W tym roku, po raz pierwszy w trzydziestosześcioletniej historii Wrocław Maratonu, wrześniowy bieg na królewskim dystansie nie tylko zakończy się na Stadionie Olimpijskim, ale i wystartuje z tego historycznego obiektu!
Termin: 30 września
Maraton Warszawski w tym roku obchodził będzie swój 40. jubileusz. Impreza organizowana jest z ogromnym rozmachem i przyciąga do stolicy masę biegaczy. Historia tej imprezy jest bardzo bogata, o tym możesz przeczytać TU. Zwycięzcą poprzedniej edycji został Błażej Brzeziński.
Termin: 7 października
Silesia Marathon to jedyny w Polsce i Europie maraton prowadzący ulicami trzech miast: Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. Silesia Marathon to także największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce.
Z roku na rok przybywa chętnych do startów w ultramaratonach i biegach górskich. Wielu biegaczy szuka nowych bodźców, ucieka od tradycyjnych startów rozgrywanych na asfalcie. Niestety spora grupa z nich, ciągle zapomina, że taki start wiąże się z ogromnym wysiłek dla organizmu i nie wystarczy tylko zapisać się na dany bieg. Ważny jest odpowiedni trening oraz przygotowanie sprzętu, co wiąże się z dodatkowym wydatkiem.
Niektóre z poniższych propozycji mają już wieloletnią tradycję i z każdym sezonem przyciągają kolejnych biegaczy.
Poniżej kilka propozycji.
Termin: 17 lutego
Określany jako zimowy bieg górski nad morzem. Trasa liczy 65 km, biegiem towarzyszącym jest start na dystansie 15 km.
Termin: 24 lutego
Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej to pierwszy bieg ultra zorganizowany na Podlasiu. w ramach imprezy do wyboru są dwa dystanse 50 i 80 km.
Termin: 10 marca
Trasa liczy ok. 53 km i przebiega przez cały grzbiet Karkonoszy. Zawodnicy mają szansę zobaczyć te góry w ich najpiękniejszej, zimowej odsłonie.
Termin: 21 kwietnia
W ramach wydarzenia biegacze maja do wyboru aż 5 tras: 6, 20, 43, 64, 96 km. Szczegóły zapisów i regulamin biegów dostępny jest ma oficjalnej stronie imprezy.
Termin: 30 maja - 3 czerwca
To 5 dni zmagań w dzikiej i trudnej bieszczadzkiej scenerii. W zależności od stopnia zaawansowania każdy znajdzie coś dla siebie,
Termin: 6 maja
Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, goni zawodników. Odbywa się on w 12 lokalizacjach na świecie i rozpoczyna dokładnie o tej samej godzinie.
Termin: 18-20 maja
TRIADA to największy etapowy bieg górski w Polsce. Polega on na pokonaniu 3 biegów w 3 dni. Każdy z biegów poprowadzony jest w innym paśmie górskim (PIENINY, GORCE, BESKID SĄDECKI). Dystanse: 43 km, 67 km, 104 km.
Termin: 8 lipca
Górskie bieganie nad morzem. Od 2015 roku na trasie z Gdańska do Wejherowa organizowany jest bieg TriCity Trail. Nieco ponad 80 km zostało poprowadzone ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Termin: 13-14 października
Klimat ŁUT wciąga tak bardzo, jak błotnista trasa tego biegu. O tym biegu krążą legendy, ale biegacze chętnie tu wracają.
Termin: 10 listopada
Supermaraton Stulecia, decyzją zarządu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, otrzymał też wyjątkową rangę - mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w biegu na 100 km. Nie jest to jednak dystans dla każdego.
Terminy niektórych zwodów i ich charakter świetnie wpisują się w plan treningowy. Tak jest m.in.: z cyklem biegów górskich w Falenicy. Biegacze biorą w nich udział przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu i możliwość zrobienia solidnej siły biegowej - ważnej jednostki treningowej w okresie przygotowawczym do sezonu.
Niektóre starty są przede wszystkim wyzwaniem, przekroczeniem pewnej granicy i walką z własnymi słabościami, tu możemy wymienić np. "Zamieć".
Poniżej kilka propozycji.
Termin: cykl rozpoczyna się 20 stycznia, a kończy 10 marca
Zawodnik sam wybiera dystans, na którym startuje. Może to być 3.33 km (1 pętla, przewyższenie 85m), 6.66 km (2 pętle, przewyższenie 170m) lub 10.00 km (3 pętle, przewyższenie 255m).
Idealna opcja startów jako praca nad siłą biegową.
Termin: 21 stycznia
Trasa biegów na dystansie 15 km przebiega ulicami osiedla Chomiczówka w Warszawie. To jeden z najstarszych biegów ulicznych zorganizowanych w stolicy. Dystans nie jest standardowy, ale cieszy się ogromną popularnością.
Termin: 21 stycznia
Trasa Trail Kamieńsk została wyznaczona na terenach góry Kamieńska, której wysokość wynosi 386 m. n.p.m. jest to najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce. Uczestnicy, którzy zdecydują się na start, do pokonania będą mieli jedną pętlę z licznymi zbiegami i podbiegami oraz niezapomnianymi widokami. do wyboru są dwie trasy na 6 i 30 km.
Termin: 27 stycznia
Zapisy trwają do 18 stycznia. ZAMIEĆ to pierwszy w Polsce 24-godzinny Górski Ultramaraton Zimowy rozgrywany na Skrzycznem w Szczyrku. Zawodnicy mają za zadanie pokonać jak największą ilość pętli: Baza - Skrzyczne - Baza, w przeciągu 24 godzin.
Termin: 1-2 czerwca
Trasy poszczególnych biegów poprowadzone są szlakami turystycznymi polskich i czeskich Karkonoszy. Wszystkie są wymagająca technicznie ze znacznymi przewyższeniami.
Półmaraton z górką/ 28 km
Chojnik Maraton/ 46 km
Siedemdziesiąt z hakiem/ 71 km
Ultra Chojnik/ 102 km
Termin uzależniony jest od wyboru trasy i biegu. XRUN to seria cross'owych biegów górskich.
18 lutego/21 km
25 marzec/ 32 km
7 października/ 21 km
18 listopada/ 15 km