17 sierpnia odbyła się pierwsza edycja Biegu Ultra "Granią Tatr". Organizacja biegu w Tatrzańskim Parku Narodowym to pewnie wyzwanie równie trudne, co przebiegnięcie karkołomnej 70-kilometrowej trasy po tatrzańskich graniach...
Ostatecznie impreza wyszła rewelacyjnie. Zapisy trwały 6 minut (z przerwą na reanimację serwera). Na liście startowej 250 zapaleńców. Na tyle zgodził się TPN, ale gdyby nie było limitu, liczba zawodników zapewne podwoiłaby się. Na starcie w Dolinie Chochołowskiej o godz. 4:00 rano stanęło 237 osób. Mieli do pokonania 70 km morderczej wspinaczki i stromych zbiegów po kamienistych górskich szlakach. W sumie blisko 5 000 metrów przewyższeń.
Bieg ukończyło 172 zawodników, w tym 15 z 22 kobiet. Najszybszy był Przemek Sobczyk z Zakopanego, który zameldował się na mecie z czasem 9 godzin 9 minut i 29 sekund. Drugiego, Hiszpana Salvadora Calvo Redondo, wyprzedził o 40 minut (!). To tak, jakby Kamil Stoch przeskoczył swoich rywali o dobre 10 metrów!
Dla tych, co kochają Bieszczady i bieganie. 78-kilometrowa trasa wiedzie bieszczadzkim czerwonym szlakiem z Komańczy przez Cisną, góry Jasło, Smerek oraz połoniny do Ustrzyków Górnych. Startuje się z Komańczy wraz ze wschodem słońca (ok. 3:20). Limit czasu na pokonanie trasy wynosi 16 godzin. Impreza jest zaliczana do jednych z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych w Polsce. Walkę trzeba podjąć nie tylko z długimi podbiegami, grząskim błotem i trudnymi technicznie zbiegami, ale przede wszystkim z własną psychiką. Co roku na starcie staje ok. 300 dwuosobowych zespołów. W tym roku limit zgłoszeń został wyczerpany po 58 minutach od rozpoczęcia zapisów!
Zawody docenili czytelnicy serwisu biegigorskie.pl, przyznając Rzeźnikowi "Złotą Kozicę" za najlepszy bieg górski na dystansie ultra.
Zobacz więcej świetnych zdjęć Bartosza Rzemka z biegów górskich i nie tylko: https://www.facebook.com/BartoszRzemekFotografia
Bieg, zwany w po prostu "Biegiem na Kasprowy", zdobył wyróżnienie Złotej Kozicy za najlepszy bieg górski w stylu alpejskim. I słusznie, bo bieg jest piękny, a przewyższenia iście alpejskie. Trasa wiedzie z Ronda Kuźnickiego przez Myślenickie Turnie na Kasprowy Wierch i liczy ponad 1000 m różnicy wzniesień. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 r. Wystartowało wówczas 130 śmiałków, w tym roku było ich aż 272. Najlepszy znalazł się na szczycie po 53 min i 2 sekundach.
W połowie sierpnia w niewinnie brzmiącym Lublińcu-Kokotku odbywa się Bieg Katorżnika. To jeden z najpopularniejszych ekstremalnych biegów masowych w kraju. Trasa o długości kilkunastu kilometrów wytyczona jest po bagnach i rowach melioracyjnych wokół jeziora Posmyk. Imprezę organizuje Wojskowy Klub Biegaczy META, zrzeszający komandosów z pobliskiej, największej i najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego. Dlatego bieg i towarzyszące mu nocne "wydarzenia specjalne" wzorowane są na selekcji i szkoleniu komandosów.
O trudności trasy świadczą czasy osiągane przez biegaczy. Zwycięzcy rzadko poruszają się z prędkością większą niż 10 minut na kilometr.
W pierwszej edycji (9 lat temu!) wystartowało kilkudziesięciu zawodników. W 2010 roku było ich już 1500 (na metę dotarło 1365 osób). W ostatnich latach lista startowa zapełnia się dosłownie w kilkanaście godzin po ogłoszeniu naboru. Obok siebie startują amatorzy i olimpijczycy, żołnierze i generałowie. Ścigać się mogą także dzieciaki.
Chudy Wawrzyniec to ultramaraton na dystansie 50 i 80 km. Odbywa się na polsko-słowackim pograniczu w Beskidzie Żywieckim, zawsze w okolicach 10 sierpnia - w imieniny Św. Wawrzyńca, patrona lokalnej parafii. Wówczas w regionie świętuje się paląc hudy, czyli specjalne ogniska.
W tym roku odbyła się druga edycja imprezy. Z 80-kilometrową trasą zmierzyło się 155 zawodników, a wariant 50-kilometrowy pobiegły 302 osoby. Co ciekawe, uczestnicy mogą jeszcze w trakcie biegu zdecydować, który dystans chcą wybrać. Sierpniowa pogoda była jak dotąd łaskawa dla biegaczy - dobra do biegania, chociaż słaba widokowo. Podczas obu edycji było mokro, mglisto, błotniście, a nawet burzowo. Ultrasi cenią sobie jednak takie atrakcje, czego najlepszym dowodem jest przyznanie Wawrzyńcowi Srebrnej Kozicy w plebiscycie na najlepszy bieg górski na dystansie ultra.
To jedyny takie bieg na świecie. Pierwszy 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy zorganizowano w 2005 r. Zawsze odbywa się na początku marca, by uczcić imieniny zasłużonego dla Bochni Króla Kazimierza.
Trasa Biegu prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli - 212 metrów pod ziemią. Biorą w nim udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy z Polski i Europy. W tym roku padł rekord: wystartowało 240 zawodników (60 drużyn), a chętnych było tak wielu, że ostateczną listę wyłoniono w drodze losowania. Biegacze przez 12 godzin pokonują trasę pomiędzy szybami Sutoris i Campi. Im więcej kilometrów, tym lepiej. Aktualny rekord (ustanowiony w tym roku) to 213 km 502 m.
To jeden z najbardziej ekstremalnych biegów przełajowych. Oprócz biegania, trzeba się też ubrudzić, zamoczyć, przeczołgać, przedzierać przez trzęsawiska i chaszcze, przeskakiwać przeszkody. To jest właśnie Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów, który odbywa się w połowie czerwca w Złotoryi. Region Gór i Pogórza Kaczawskiego należy do najbardziej zróżnicowanych pod względem geologicznym i tektonicznym w Polsce. Występują tu przesunięte w wyniku ruchów tektonicznych, zapadnięte rowy i wyniesione w górę zręby. Po tych właśnie rowach, górach, wulkanicznych skałach, dnach jezior i trzęsawiskach wiedzie trasa biegu. Łącznie ok. 13-14 km. Co roku porywa się na to wyzwanie ok. 650 śmiałków. Organizowane są także zawody dla dzieci!
Bieg 7 Dolin to jeden z biegów rozgrywanych w ramach Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Trasa, wiodąca przez góry i doliny Beskidu Sądeckiego, liczy 100 km i jest uznawana za jedną z najtrudniejszych w Polsce. Startuje się z deptaka w Krynicy-Zdrój o godz. 4:00 rano. Metę (w tym samym miejscu) trzeba osiągnąć do 20:00, czyli na wszystko ma się 17 godzin.
W tym roku na starcie stanęło 454 zawodników, w tym 35 kobiet. Ma mecie zameldowało się 346 osób. Najszybszy był Węgier Csaba Nemeth, który uzyskał czas 8 godzin 57 minut 38 sekund. Najlepszy wśród Polaków był Józef Pawlica, który z czasem 9:52:15 uplasował się na 3 miejscu! Wśród kobiet wygrała bezbłędna w tym sezonie Magdalena Łączak (10:07:33 - co w kategorii OPEN dało jej fenomenalne 9. miejsce!).
Impreza na status biegu eliminacyjnego do najsłynniejszego na świecie ultramaratonu Ultra-Trail du Mont-Blanc.
festiwalbiegowy.pl