Najdroższe buty do biegania - technologia czy fanaberia? [PRZEGLĄD]

Pamiętacie, gdy kilka lat temu łapaliście się za głowę widząc buty biegowe za 500 zł? Tyle kosztowały wówczas topowe modele. Patrząc obecnie na ceny, można z rozrzewnieniem zanucić "to se ne vrati...". Na przestrzeni ostatnich lat ich ceny wystrzeliły w górę. Dziś za najwymyślniejsze modele trzeba zapłacić niemal 4 razy więcej. Przedstawiamy najdroższe buty do biegania dostępne w Polsce.
adidas Bounce:S4 Style adidas Bounce:S4 Style fot. adidas

adidas Bounce:S4 Style

Naturalna skóra, karbonowa podeszwa. Do tego system amortyzacji rodem z przemysłu motoryzacyjnego - działający w oparciu o piórowy resor zamontowany w obcasie. Wszystko okraszone logotypem Porsche Design.

adidas Bounce:S4 Style nie jest typowym butem dla biegaczy. Jest on, rzecz jasna, przeznaczony do tej dyscypliny sportu (dlatego znalazł się w zestawieniu), ale bliżej mu chyba do świata mody i ekstrawaganckich dodatków do ekskluzywnych aut.

Cena - 1899 zł

Chętnie zabralibyśmy go na biegowe ścieżki w celu testów, ale trochę się wstydzimy po prostu przybiec w nim bo parku. Pewnie trzeba przyjechać na trening w Porsche... ;)

Porsche DesignPorsche Design

adidas Endurance Boost adidas Endurance Boost fot. adidas

adidas Endurance Boost

Kolejny efekt współpracy adidasa i Porsche. Podobnie jak w poprzednim modelu, tu również zastosowano skórzaną cholewkę, jednak podeszwa jest zupełnie inna. To "klasyczna" pianka Boost, którą adidas stosuje także w tańszych modelach. Na marginesie, Porsche to nie jedyna firma motoryzacyjna, która maczała palce w Endurance Boost. Zewnętrzna warstwa podeszwy wyprodukowana została przez Continental, znaną firmę oponiarską.

Cena - 1049 zł

ASICS MetaRun ASICS MetaRun fot. ASICS

ASICS MetaRun

Swoje najnowsze dzieło ASICS szumnie zapowiedział jako "najlepszy w historii model butów do biegania". Jego polska premiera miała miejsce zaledwie dwa dni temu.

MetaRun wyposażony został w szereg nowych technologii. Według zapewnień producenta posiada lżejszą niż poprzednie modele piankę w podeszwie środkowej, inteligentną stabilizację odpowiadającą konkretnym potrzebom danego użytkownika oraz dopasowującą się do kształtu stopy cholewkę. Charakteryzuje go również wyjątkowy poziom amortyzacji, jeszcze lepiej absorbujący wstrząsy podczas biegu.

O naszych pierwszych wrażeniach z biegania w ASICS MetaRun pisaliśmy >tutaj<.

Zainteresowany? Musisz się pospieszyć, bowiem do sprzedaży trafiło tylko 120 par MetaRun.

Cena - 999 zł

Nike Flyknit Air Max Nike Flyknit Air Max fot. Nike

Nike Flyknit Air Max

Air Max - legenda Nike. Historia tego systemu sięga 1987 roku. Przez lata umieszczona w podeszwie poduszka powietrzna przechodziła liczne modyfikacje, w modelu 2015 znajduje się pod całą długością stopy.

Człon "Flyknit" w nazwie odnosi się do materiału, z którego wykonano cholewkę. Nie jest ona zszywana z kilku elementów, ale w całości utkana i jak skarpetka otula stopę. Dzięki temu ryzyko obtarć zredukowane zostało do minimum.

Cena - 999 zł

Salomon Snowcross CS Salomon Snowcross CS fot. Salomon

Salomon SnowCross CS

Jedyny reprezentant trailu w zestawieniu. Salomon SnowCross CS to bezkompromisowy but do biegania w zimowych warunkach. Wysoką, sięgającą kostki cholewka, wyposażono w nieprzemakalną warstwę ClimaShield - dzięki temu stopa pozostaje sucha nawet w głębokim śniegu. Problemem nie powinna być też śliska, lodowa nawierzchnia. Oprócz potężnego bieżnika, podeszwa została wyposażona także w 9 metalowych kolców z węglikowymi końcówkami.

Cena - 779 zł