Sprzęt przyszłości czy teraźniejszości?

Okulary wyświetlające mapę, prędkość i fejsbukowy profil mijanego biegacza, wkładki ładujące smartfona, buty liczące pokonany dystans i koszulka monitorująca trening. Myślisz, że to sprzęt przyszłości? Błąd! To wszystko jest dostępne już dziś.
Okulary Recon Jet Okulary Recon Jet Okulary Recon Jet

Okulary Recon Jet

Pamiętasz Toma Cruise'a, który w "Raporcie mniejszości" przesuwał gestami wirtualne ekrany z danymi? Mniej więcej tak działają okulary Recon Jet. Wtedy było to science-fiction, dziś to technologia dostępna dla zwykłego śmiertelnika. Recon Jet posiada wbudowaną kamerę GPS, Bluetooth Smart (do podłączenia telefonu lub np. pulsometru) akcelerometr, wifi. W trakcie treningu możesz (cały czas patrząc przed siebie monitorować tętno i tempo, przeglądać mapę i czytać maila, który właśnie wpadł do Twojej skrzynki. Wszystkim sterujesz za pomocą gestów. Wyświetlany obraz wielkością odpowiada 30" TV oglądanemu z 2 metrów. Aha, przy tym wszystkim łatwo zapomnieć, że Recon Jet to też... po prostu okulary.

Cena - 699 USD

SolePower SolePower SolePower

SolePower

Idea jest prosta jak drut - wykorzystać energię biegacza do wytworzenia energii elektrycznej. Wkładki SolePower działają jak dynamo w rowerze - zamieniają energię kinetyczną na prąd. Wkładasz SolePower do buta, podłączasz jeden kabelek (łączący wkładkę z przymocowaną do sznurówek baterią) i idziesz biegać. Po kilkunastu kilometrach dysponujesz baterią naładowaną w stopniu wystarczającym do zasilenia smartfona. Cały zestaw jest wodoodporny - można z nim biegać nawet w czasie ulewy.

Cena - 199 USD

Altra Halo Altra Halo Altra Halo

Altra Halo

Dla biegaczy chcących poprawiać swoje wyniki ważnym aspektem jest technika biegu. Można ją oceniać na wiele sposobów, już niedługo również za pomocą Altra Halo. Model ten wyposażono w specjalny zestaw czujników, który monitoruje nasz sposób lądowania. W efekcie uzyskujemy informacje na temat siły, kadencji i strefy lądowania. Dane z butów przesyłane są za pomocą Bluetooth Smart do smartfona lub zegarka Altra iFit, który graficznie przedstawia uzyskane dane.

iFitiFit

Cena - buty 180 USD, zgarek 149 USD

Sensoria Wearable Sock Sensoria Wearable Sock Sensoria Wearable Sock

Sensoria Wearable Sock

Okazuje się, że technikę biegu mierzyć może też... skarpetka. Wystarczy kawałek materiału z wbudowanymi czujnikami i specjalna opaska na kostkę, aby na ekranie smartfona pojawiły się dane dotyczące dystansu, tempa, kadencji i nacisku na poszczególne fragmenty stopy. Niepotrzebne stają się dodatkowe czujniki kadencji czy akcelerometry. Nie jesteśmy też ograniczeni do jednej pary butów, jak w przypadku omawianego wcześniej Altra Halo. Minusy? Prawdopodobnie (gdyż cena nie jest jeszcze znana) będzie to najdroższa skarpetka na świecie.

Petzl NAO Petzl NAO Petzl NAO

Petzl NAO

Do czujników światła w telefonach zdążyliśmy się już przyzwyczaić, jednak to nie jedyne urządzenia, których z pożytkiem można zastosować taką technologię. Czy biegliście kiedyś w nocy z mapą? Mocny strumień światła skierowany na ciemną ścieżkę jest błogosławieństwem, jednak poświecenie nim na trzymaną tuż przed twarzą mapą może być bolesne - odbite światło momentalnie oślepia. Petzl postanowił rozwiązać ten problem produkując czołówkę z technologią Reactive Lightning, która sama dobiera szerokość i moc wiązki światła, w zależności na co spojrzymy. Oświetli drogę mocnym strumieniem, rozproszy go gdy spojrzymy na mapę, o świcie automatycznie mniejszy moc.

Cena - < 500 zł

Athos Athos Athos

Ubrania Athos

Koszulka czy biustonosz z miejscem na nadajnik pulsometru nikogo już nie dziwi. Ale ubrania mierzące tętno, oddychanie i funkcjonowanie mięśni to coś nowego. Koszulka i spodenki Athos oferują takie możliwości. Praca mięśni monitorowana jest elektromiograficznie (EMG) - jest to metoda stosowana w medycynie od wielu lat, zazwyczaj związana z metrami kabli i przyklejanymi do skóry czujnikami. Athos jest jednak inny - pełen zestaw to tylko ubrania, malutki nadajnik i aplikacja do podglądu danych.

Cena - kompletny zestaw 400 USD

Hyetis Crossbow Hyetis Crossbow Hyetis

Hyetis Crossbow

Hyetis Crossbow to smartwatch inny niż wszystkie. Producenci nie ulegli pokusie miniaturyzacji, zamiast tego postawili na maksymalną funkcjonalność. Oprócz typowych cech inteligentnego zegarka Hyetis Crossbow posiada wbudowany aparat o rozdzielczości 48 megapikseli i z optycznym zoomem. Rozbudowane funkcje nawigacyjne obejmują nie tylko GPS, ale też kompas, barometr i... czujnik pola magnetycznego. Ciekawostką jest też możliwość monitorowania naszego stanu zdrowia - tętna, ciśnienia krwi, temperatury ciała oraz wilgotności i zakwaszenia skóry.

Cena - 1200$