Buty do biegania w terenie - czym się charakteryzują?

Przedstawiamy mały przegląd butów terenowych. Mają agresywny bieżnik, którego zadaniem jest dobrze trzymać się na stoku, na błotnistych i kamienistych, stromych ścieżkach. Dodatkowo, guma, z którego jest wykonany, jest miększa niż w przypadku butów na asfalt, bo w terenie wyżej ceni się dobre trzymanie, niż odporność na ścieranie. Mają zabudowany przód, chroniący przed uderzaniem o kamienie i korzenie, a nierzadko cholewkę tworzy materiał, przez który wpada mniej piachu niż przez dobrze wentylowaną siateczkę.
Buty terenowe Saucony Peregrine 2 - damskie Buty terenowe Saucony Peregrine 2 - damskie Materiały prasowe Saucony

O co chodzi w biegowych butach terenowych?

Podstawowa różnica między butami terenowymi a szosowymi to bieżnik - zdecydowanie bardziej agresywny i stworzony z miększej mieszanki gumy w przypadku tych pierwszych butów. Niekiedy w butach do biegania w terenie jest również mniejsza ilość pianki amortyzującej, inne jest pokrycie cholewki. Bieżnik terenówek ma za zadanie wgryzać się w błoto, glebę, trawę i leśną ściółkę. Miękka guma poprawia trzymanie na kamienistym czy skalistym podłożu, ale szybciej zużywa się na asfalcie.
Buty do biegania w terenie znajdują się w ofercie prawie każdej z firm biegowych. I najczęściej to drugi typ butów, na które się decydujemy, po tradycyjnych butach szosowych, treningowych. Niektórzy producenci wypuszczają na rynek modele kompromisowe, przydatne na leśnych, ubitych ścieżkach, które sprawdzą się dobrze również na asfalcie. Ale do takich zastosowań - do biegania po lesie, gdzie nie ma trudnych technicznych zbiegów i podbiegów, będą przydatne nawet szosówki. Im bardziej zróżnicowany teren, z licznymi pagórkami do pokonania, albo na górskie, kamieniste ścieżki usiane korzeniami, pełne błota - tym większe znaczenie mają dobre buty terenowe. Znaczenia nabiera wówczas stabilność buta, im mniej pianki amortyzującej, tym bliżej podłoża znajduje się stopa, i tym większą stabilność można uzyskać. To rzadko da się osiągnąć w dobrze amortyzowanych butach terenowych. W niektórych modelach, stosuje się rozszerzającą się ku dołowi podeszwę, która ma poprawiać stabilność. Nie da się jednak uniknąć tego, że na bardzo nierównym podłożu, stopy będą stąpać na wszelkie możliwe sposoby, dostosowując się do podłoża. Ciało szybko uczy się reagować, łapać równowagę.

W niektórych modelach stosuje się pokrycie cholewki z innego materiału niż siateczka, przez który do wnętrza nie wpada piasek i drobne elementy ściółki, w innych stosuje się po prostu mniejsze mają mniejsze oczka w siateczce. Czasami w butach terenowych stosuje się również membranę goreteksową, na mokre warunki. Dzięki temu woda ma zdecydowanie utrudniony dostęp do wnętrza buta, ale wielu biegaczy nie lubi takiego rozwiązania, bo w bucie jest po prostu gorąco. Wolą zaczekać aż woda z wnętrza się wypompuje, a przewiewna cholewka wyschnie. To kwestia gustu i... potliwości stóp, bo współczesne membrany nadal nie odprowadzają wilgoci na zewnątrz tak dobrze jak zwykła siateczka.

Co wyróżnia buty do biegania w terenie?

  • agresywny bieżnik,
  • mniejsza amortyzacja,
  • siateczka o drobniejszych oczkach

 

Na jakich nawierzchniach się sprawdzą?

  • na ścieżkach leśnych,
  • polnych,
  • bezdrożach,
  • kamienistych szlakach,
  • litych skałach
  • na górskich ścieżkach


Na jakie dystanse?
Wszystkie

Brooks Cascadia 7 - buty do biegania w terenie Brooks Cascadia 7 - buty do biegania w terenie Materiały prasowe Brooks

Brooks Cascadia 7 - miękkie i na długi dystans

Cena: 429 zł
Info: www.brooks-running.pl
Waga: 346 g (męski 42 EU)

Cascadię 7 opracowano we współpracy z jednym z najbardziej znanych biegaczy ultra - Scottem Jurkiem. Najlepiej będzie się sprawdzać na ubitych ścieżkach, w niezbyt wymagającym terenie, albo na naprawdę długich dystansach. Mają dobrą amortyzację (system DNA) i mięsistą wkładkę, która dodaje poczucia miękkości podczas biegu. Cascadia jest dosyć wąska w przedniej części, ale ma szeroką strefę pięty. Nie grzeszą wyjątkową agresywnością bieżnika, ale sprawdzą się na śliskim podłożu. Łódeczkowata konstrukcja (mniej piaski pod piętą i palcami) ma sprawiać, by stopy łatwiej się przetaczały. Podeszwa pod śródstopiem jest dosyć sztywna, co sprawia, że but kontroluje nogę. To może okazać się irytujące na technicznym, trudnym szlaku, ale na długim dystansie, gdy stopy są już bardzo zmęczone, będziemy im za to dziękować.

Brooks Cascadia 7 - wersja damska butów terenowych do biegania
Damska wersja Brooks Cascadia 7

Ocena (1-5):

Bieżnik: 4
Amortyzacja: 4
Trzymanie podłoża: 4
Izolacja od podłoża: 4


Przeznaczenie:

Asfalt, beton - 3
Leśne, równe ścieżki - 4
Górskie nierówne szlaki - 5
Bezdroża - 4


Typ biomechaniczny: neutralny

 

Zdjęcie Brooks Womens Cascadia 7 W Trainer Zdjęcie Brooks Buty damskie CASCADIA 9 1201531B872 Zdjęcie Brooks Men's Cascadia 6 M Trainer
Brooks Womens Cascadia 7 Brooks Buty damskie CASCADIA 9 Brooks Men's Cascadia 6
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
But terenowy inov-8 roclite 295 But terenowy inov-8 roclite 295 fot. Krzysztof Dołęgowski

inov-8 roclite 295 - z pazurem, do zadań specjalnych

Cena: 499 zł
Info: www.inov-8.com
Waga: 295 g (męskie 42 EU)

roclite 295 to jestem z flagowych modeli brytyjskiej firmy inov-8, która swoje buty tworzy z myślą o bardzo wymagających terenach, błocie, mokrych, śliskich trawach porastających bardzo strome stoki i skałach. Nic w tym dziwnego, jak zobaczy się teren, z którego wywodzą się założyciele firmy. Na ścieżkach i bezdrożach Lake District nietrudno dostrzec charakterystyczny odcisk bieżnika inov-8. To buty stworzone do zadań specjalnych, na grząskie lub śliskie błoto, kamieniste szlaki, nierówne bezdroża, łąki, do biegania po lesie poza szlakiem. Nie grzeszą ilością amortyzacji, bo stopa ma być w nich osadzona jak najbliżej podłoża, co poprawia stabilność i kontrolę. roclite 295 są dosyć szerokie z przodu. Palce osłonięto panelem z grubszego tworzywa, chroniąc je przed uderzeniami o kamienie i korzenie. Pętelka na pięcie ułatwia zakładanie. To terenówki stworzone w nurcie biegania naturalnego. To stopa ma kontrolować but, a nie but stopę. Model lubiany w Polsce przez biegaczy ultra.

inov-8 roclite 268 - damska wersja butów roclite 295 - buty lubiane przez biegaczy ultra, do biegania w terenie
Damska wersja inov-8 roclite 268

Ocena (1-5):

Bieżnik 5
Amortyzacja: 3
Trzymanie podłoża: 5
Izolacja od podłoża: 2


Przeznaczenie:

Asfalt, beton - 3
Leśne, równe ścieżki - 4
Górskie nierówne szlaki - 5
Bezdroża - 5


Typ biomechaniczny: neutralny

 

Zdjęcie Inov-8 Buty Roclite 268 Women Zdjęcie Inov-8 Buty Roclite 295 Zdjęcie Inov-8 Roclite 315
Inov-8 Buty Roclite 268 Women Inov-8 Buty Roclite 295 Inov-8 Roclite 315
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
adidas adiZERO XT 3 - buty do biegania w terenie adidas adiZERO XT 3 - buty do biegania w terenie materiały prasowe adidas

adidas adiZERO XT 3 - wysoka półka

Cena: 517 zł
Info: www.adidas.pl
Waga: 300 g (męskie 42 EU)

adiZERO XT 3 to lekkie buty terenowe, z najwyższej półki adidasa. Mają niewielką różnicę wysokości pięty względem przodu buta, co powoduje że chętniej biegamy ze śródstopia, ponadto nie mają bardzo grubej warstwy amortyzacji. Agresywny bieżnik dobrze wgryza się w błotniste i trawiaste podłoże. Są nisko zawieszone i stabilne, co potęguje rozszerzająca się lekko ku dołowi podeszwa. Palce osłonięto przed uderzeniami, a z tyłu umieszczono pętelkę dla łatwiejszego zakładania. Wygodne i dobrze wentylowane. Można się w nich rozbujać w trudnym terenie, chociaż są dosyć sztywne. Dosyć dobrze izolują od podłoża, co dla wielu biegaczy będzie atutem.

Ocena (1-5):

Bieżnik 5
Amortyzacja: 3
Trzymanie podłoża: 4
Izolacja od podłoża: 3

Przeznaczenie:

Asfalt, beton - 3
Leśne, równe ścieżki - 4
Górskie nierówne szlaki - 5
Bezdroża - 5


Typ biomechaniczny: neutralny

 

Zdjęcie Adidas Buty Adizero Boston 3 (Q208-50) Zdjęcie ADIDAS buty do biegania męskie adiZERO AEGIS 3 G95100 Zdjęcie Adidas adiZero XT 4 q33527
Adidas Buty Adizero Boston XT3 ADIDAS AdiZero Aegis 3 Adidas adiZero XT 4
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Saucony Peregrine 2 - buty terenowe do biegania Saucony Peregrine 2 - buty terenowe do biegania Materiały prasowe Saucony

Saucony Peregrine 2 - lekkie, wdzięczne i agresywne

Cena: 399 zł
Info: www.saucony.eu/pl
Waga 281 g (męskie 42,5 EU)

Można je polubić już od pierwszego spojrzenia, są estetyczne, niezbyt nachalne i od razu widać, do czego je stworzono. Agresywny bieżnik nie pozostawia złudzeń, mamy do czynienia z butem do biegania w wymagającym, błotnistym terenie. W dodatku niewielka ilość pianki amortyzującej sprawia, że można się w nich poczuć naprawdę stabilnie na nierównym podłożu. To buty dla miłośników minimalizmu. W dodatku - są bardzo przyjemnie lekkie. Drobne oczka siatki sprawiają, że do środka nie dostaną się pokaźne pokłady piasku, błota i ściółki. Są naprawdę starannie wykonane i dobrze leżą na stopie. Piętę otula miękka wyściółka, a palce mają odpowiednią ilość miejsca by pracować w komforcie.

Saucony Peregrine - buty terenowe dla kobiet
Saucony Peregrine dla kobiet

Ocena (1-5):

Bieżnik 5
Amortyzacja: 3
Trzymanie podłoża: 5
Izolacja od podłoża: 2


Przeznaczenie:

Asfalt, beton - 3
Leśne, równe ścieżki - 4
Górskie nierówne szlaki - 5
Bezdroża - 5


Typ biomechaniczny: neutralny

Buty terenowe Saucony Peregrine 2 - damskie
Saucony Peregrine 2 dla kobiet

 

Zdjęcie SAUCONY Buty do biegania damskie Peregrine 4 10230-1 Zdjęcie SAUCONY Buty do biegania damskie ProGrid Jazz 17 10217-2 Zdjęcie Saucony PROGRID PEREGRINE 3.0 Obuwie do biegania
SAUCONY Buty do biegania damskie Peregrine SAUCONY Buty do biegania damskie ProGrid Saucony PROGRID PEREGRINE 3 męskie
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info