Buty treningowe szosowe - czym się charakteryzują?

Są dobrze amortyzowane, miękkie, wygodne, o obszernym wnętrzu - buty treningowe to krążowniki do wożenia się po mieście. To najczęściej pierwsza para, która trafia do naszej szafki. Będziesz w nich spędzać najwięcej czasu, nawet jeśli wzbogacisz się o modele startowe i terenowe albo minimalistyczne. Opowiadamy o rodzajach butów, czym się charakteryzują, kiedy się sprawdzą i robimy mały przegląd. Zaczynamy od szosowych butów treningowych.
buty Asics Gel Oberon 6 - 299 zł buty Asics Gel Oberon 6 - 299 zł fot. jacekbiega.istore.pl

Buty na codzienne treningi

Buty biegowe mają pasować nie tylko do twojej stopy, ale również do nawierzchni, na której trenujesz. Raczej nie przyjdzie ci do głowy żeby wybrać się na terenową jazdę Citroenem C3. Tak samo - na wyścig WRC nie wystawia się Toyoty Land Cruiser. Inne buty najlepiej sprawdzą się na błotnistych szlakach w górach, niż dobrze amortyzowane pożeracze szos. Te z kolei nie pozwolą nam osiągnąć maksimum naszych możliwości podczas wyścigu.

Buty treningowe stworzono je z myślą o bieganiu po twardych nawierzchniach, wyposażono w grube warstwy pianki amortyzującej, trwały bieżnik, systemy pozwalające lepiej ułożyć się stopie we wnętrzu. W trosce o to by chronić stawy biegaczy, producenci zaczęli się prześcigać w projektowaniu zaawansowanych systemów mających zmniejszyć siłę uderzenia o podłoże, a także zapobiec niekorzystnym zjawiskom, takim jak nadmierna pronacja. Jednym z pomysłów na korektę tego zjawiska jest ulokowana po wewnętrznej stronie buta, twardsza, bardziej zbita pianka, która nie ugina się z taką łatwością jak biała pianka EVA. Istnieją również bardziej "inteligentne" systemy jak Dynamic Support w Nike, oparty na klinowatym elemencie wewnątrz pianki amortyzującej, który dostosowuje się do biomechaniki biegacza. U osób o typie neutralnym system ten nie zostaje uruchomiony. Coraz większa ilość pianki pod stopą sprawiła, że buty zaczęły jeździć na boki, co z kolei wymusiło wprowadzenie systemów stabilizujących w strefie śródstopia. To widoczne na zewnątrz, plastykowe "sklepienia krzyżowe". Poza samą pianką EVA, do amortyzacji uderzeń stosuje się również kapsuły wypełnione gazem albo żelem.

Liczne systemy znajdziemy również w cholewkach butów treningowych. Mają za zadanie lepiej dopasowywać but do stopy - np. żelowe poduszki otulające piętę czy paski z tworzywa odchodzące od samej podeszwy, połączone z systemem sznurowania, mające ciaśniej związać śródstopie.

Producenci szaleją także z wkładkami do butów, które mogą poprawić właściwości amortyzujące, a nawet dostosować buty neutralne do stopy o nadmiernej pronacji lub supinacji (instaluje się w nich sztywne plastykowe elementy, albo steruje ich grubością np. pod łukiem stopy).

Czym się charakteryzują szosowe buty treningowe?
Trwałym, niemal płaskim bieżnikiem, dużą warstwą amortyzacji, długą listą systemów stabilizujących, amortyzujących i dopasowujących but do stopy.

Na jakich nawierzchniach się sprawdzą?
Na asfalcie i betonie.

Na jakie dystanse?
Wszystkie

Nike LunarGlide  3 - szosowe buty treningowe Nike LunarGlide 3 - szosowe buty treningowe Materiały prasowe Nike

Miękki Nike LunarGlide 3

Cena: 479 zł
Info: www.nikerunning.com

To jeden z najbardziej miękkich modeli butów biegowych. Mimo że ilość pianki nie jest wybitnie imponująca, jej właściwości, w połączeniu z miękką wkładką, czynią z Glide 3 sportowe kapcie. System Dynamic Support daje wsparcie osobom nadmiernie pronującym, dostosowując się do stylu przetoczenia stopy. Miękko otulona pięta, mięsisty język, izolacja stopy we wnętrzu od elementów, które mogłyby podrażniać skórę, za pomocą dodatkowej "skarpetki" i swoboda z przodu buta, zapewniają bardzo dużą wygodę i przyjemność użytkowania. To nie są żwawe buty, raczej mięciutkie poduszkowce na spokojne, treningowe kilometry. Kompatybilne z Nike+.

Typ biomechaniczny: neutralny i nadmierna pronacja

ASICS Gel-Cumulus 13 - szosowe buty treningowe ASICS Gel-Cumulus 13 - szosowe buty treningowe Materiały prasowe

Klasyczne ASICS Gel-Cumulus 13

Cena: 439 zł
Info: www.asics.pl

Treningowy klasyk - amortyzacji w nim tyle, że można się poczuć jak na koturnach. Trzy rodzaje pianki o różnych właściwościach i żelowe poduszeczki, wszystko to ma jak najlepiej pochłaniać uderzenia przy wyraźnym lądowaniu na pięcie. Dodatkowo plastykowy stabilizator w śródstopiu nie pozwala na ruchy skrętne między piętą a śródstopiem. Żelowe wstawki w okolicach pięty dopasowują lepiej but do stopy. Bardzo duże oczka siateczki pozwalają na dobrą wymianę powietrza, co ma duże znaczenie przy treningach w upalne dni. Gel-Cumulus 13 został zrodzony do służenia ci podczas wielu godzin treningów. Niestety - nie jest zbyt urodziwy.

Typ biomechaniczny: neutralny i supinacja

ASICS Gel-Cumulus 13 - szosowe buty treningowe

Nike ZOOM Structure  15 - szosowe buty dla stóp nadmiernie pronujących Nike ZOOM Structure 15 - szosowe buty dla stóp nadmiernie pronujących Materiały prasowe

Nike ZOOM Structure+ 15 - dla nadmiernie pronujących stóp

Cena: 449 zł
Info: www.nikerunning.com

To jedyny w tym przeglądzie przedstawiciel tradycyjnego sposobu walki z nadmierną pronacją. W Structure zastosowano twardszą, szarą piankę EVA po wewnętrznej stronie pod śródstopiem i piętą. Dzięki temu stopa nie zapada się do wewnątrz. Mają również wyraźnie zaokrąglony przód, co sprawia, że stopy o szerokich palcach czują się w nich bardzo dobrze. Grubością amortyzacji przypominają Nike LunarGlide, a dopasowaniem do pięty - ASICS Gel-Pulse 3. Są sztywne i mają stabilizator w śródstopiu. Stopa chodzi tak, jak but jej zagra. Bardzo wygodne, z grubą wkładką, przewiewne i mają solidny bieżnik. Kompatybilne z systemem Nike+ (mają miejsce na sensor kroków).

Typ biomechaniczny: neutralny i nadmierna pronacja

ASICS Gel-Pulse 3 - biegowe buty szosowe ASICS Gel-Pulse 3 - biegowe buty szosowe Materiały prasowe

Twarde ASICS Gel-Pulse 3

Cena: 379 zł
Info: www.asics.pl

Mają zdecydowanie więcej amortyzacji niż Nike LunarGlide 3, ale sprawiają wrażenie troszkę twardszych. System trzymający w ryzach piętę również nie jest tak miękki. Stojąc w nich człowiek od razu robi się wyższy. Będą komfortowe dla węższych stóp. Są bardzo mało elastyczne, ale dzięki temu trochę żwawsze. Amortyzacja będzie działać sprawniej u cięższych biegaczy. Bardzo dobra wentylacja i system oplatający śródstopie, pozwalający ciaśniej związać stopę. Pod śródstopiem zastosowano system stabilizujący, minimalizujący ruchy skrętne między piętą a palcami, a pod piętą zastosowano słynną poduszkę żelową, na którą w reklamie spada z 10 metrów jajko i nie rozbija się...

Typ biomechaniczny: neutralny

Sklep dla biegaczy i triathlonistów Sport GURU Sklep dla biegaczy i triathlonistów Sport GURU Materiały Sport GURU

Gdzie kupić buty i jak je wybrać?

Gdzie znajdziemy sklepy biegowe?

RunExpert Szczecin
ul. Jagiellońska 4
www.runexpert.pl

Centrum Biegowe ERGO, Warszawa
Al. Jana Pawła II 61
www.ergo-sklep.pl

SklepBiegacza.pl, Katowice
ul. Kościuszki 62
www.sklepbiegacza.pl

Sklep Biegowy, Olsztyn
ul. Stare Miasto 8
www.sklepbiegowy.com

SklepBiegacza.pl, Warszawa
ul. Hanki Czaki 4
www.sklepbiegacza.pl

Biegosfera, Gdańsk
Al. Gen. J. Hallera 117
www.biegosfera.pl

RunExpert, Gorzów Wielkopolski
ul. Chrobrego 27
www.runexpert.pl

Biegosfera, Gdynia
ul. Świętojańska 104a
www.biegosfera.pl

RunPlanet, Zielona Góra
ul. Bohaterów Westerplatte 11/1a
www.runplanet.pl

RunPlanet, Wrocław
al. Armii Krajowej 8/2
www.runplanet.pl

SklepBiegacza.pl, Kraków
ul. Focha 1
www.sklepbiegacza.pl

Olimpius, Częstochowa
al. N.M.P. 12d
www.olimpius.pl

Jacek Biega, Warszawa
ul. Okaryny 7
www.jacekbiega.pl

Sport Factory, Łódź
ul. Żeligowskiego 46
www.sport-factory.com.pl

ForPro, Warszawa
ul. Myśliwiecka 4a
www.forpro.pl

Świat Biegacza, Poznań
ul. Kanałowa 15
www.swiatbiegacza.pl

RunnersWorld, Poznań
ul. Wroniecka 5
www.runnersworld.pl

Athletics Forever, Wrocław
ul. Piłsudskiego 74
www.athleticsforever.w8w.pl

RunKing, Ostrów Wielkopolski
ul. Kościuszki 26
www.sklep-runking.pl

Olimpia, Bydgoszcz
ul. Gdańska 27
www.olimpiasport.pl

Przeczytaj również:

Jak kupić buty cz. 1 - o tym jak dopasować buty do swojej stopy
Jak kupić buty cz. 2 - o tym jakie parametry buta wziąć pod uwagę
Idziemy do sklepu dla biegaczy - o tym o co pytać i czego oczekiwać od sprzedawcy

Udanych zakupów!

Dołącz do nas na Facebooku.